• hakkı ödenmez ülkeler

  1.
  israil düşmanlığımız bile alman hayranlığımızdan olsa gerek.

  ama sorsan ittihatçıları beğenmezler.

  avrupa kıtasının üvey evlatları, birincisi germenler, ikincisi türkler.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • sultan özcan

  1.
  https://youtu.be/sMTWOuSP-No

  kırmızı adlı belgesele konu olmuş konya'nın kırmızı sultan'ı.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • anne gidince

  1.
  https://galeri.uludagsozluk.com/r/2105869/+

  Yönetmen zeynep keçecilere ait belgesel.

  Afganistan'da 28 yaşında 7. Çocuğunu doğururken ölen bir annenin geride bıraktığı ailesini konu alan trt belgeselde tesadüfen denk gelerek izlediğim belgesel. Hayatın ne kadar acımasız olduğuna dair söylenmis tüm o sözlerin kifayetsizliğini, keçi çobanı cumahan'ın bakışlarındaki o tarifsiz acıyı gördükten sonra anlayabiliyor insan ancak.
  6 -1 ... fikrimin ince gulu
 • quarkerizm

  1.
  17. Yüzyılda ingiltere'nin kuzeyinde ortaya çıkmış savaş ve şiddet karşıtı barışcıl bir hıristiyan mezhebidir. Kurucusu ve lideri george fox'tur. Quarker inancına göre, inancın kaynağının kutsal kitaplar değil tanrı'nın insanın kalbindeki yansıması diyebileceğimiz "içsel ışık" (inner light) ışıltıdır. Bu ışık bazılarınca vicdan, bazılarınca isa ile özdeşleştirimiştir. Quarkerler köleliğe karşı çıkmış ve Kadın haklarını savunmuşlardır.

  Deizm düşünce akımının kurucusu sayılabilecek Ünlü ingiliz düşünür thomas paine'in düşüncelerine etki etmiş olması muhtemel, babasının mezhebi de olan Bu inancın hıristiyan tarihi açısından en önemli sonucu ise kişinin ruhani kurtuluşu ve selameti için arabuluculuk yapan ruhban sınıfını ortadan kaldırmasıdır.

  Paine'e göre "quarkerizm, en az newton fiziği kadar deizme etki etmiş bir dini öğretidir."
  7 ... fikrimin ince gulu
 • arıların masalı

  1.
  the fabl of the bees.

  1714 yılında hollandalı düşünür bernard de mandeville tarafından yaşadığı toplumu eleştirmek için yazılan eser.

  masala göre;

  Arı kovanın içinde bir devlet düşünün herkes birbiriyle rekabet halinde hırs, kıskançlık, mücadele ve bencillikle daha fazla üreterek zenginleşiyorlar ve hiçbir kovanın sahip olamadığı kadar bala sahip oluyorlar. Hal böyle olunca ülkenin refahı artıyor, bilim ve sanatta önemli adımlar atılıyor ve bu sürekli gelişim devam ediyor. iyi beslenen arılar iyi savaşçılar yetiştiriyor ve güvenliklerini rahatça sağlıyorlar. zamanla kovan, düşman arıların korktuğu dostlarınınsa imrendiği bir kovan haline geliyor.

  fakat kovandaki refah ve zenginliğin artmasıyla sosyal yaşam farklı bir boyuta geçmeye başlar. Yaşlı arılar, ahlaksızlığın giderek arttığından, hırsızlık, rüşvet ve adaletsizliğin artık toplumu ele geçirdiğinden şikayet etmeye başlıyorlar. onlara göre, toplumun tüm kurum ve kişileri yolsuz ve başına buyruk hareket etmeye başlamıştır. genç aç gözlü arıları her şeyi ele geçirmeye çalışır ve toplumun huzurunu bozarlar. pek haksız da sayılmayan yaşlı arılara göre bu ahlaksızlığın bir çoğu politikacı, polis, asker hakim arıların bizzat kendilerince yapılmaktadır.

  yaşlı arılar bu durumdan rahatsız olmaya başlar ve tanrıya yakarırlar; neden bu kadar kötülük var, arılar neden yalancı, kendi işini düzgün yapan arılar neden yok? diye dua ederler; "Arıların yüce Tanrısı bizi ve kovanımızı tüm bu hırslardan, ahlaksızlıktan ve kötülüklerden uzak tut hepimizi iyi ahlaklı bir toplum yap."

  tanrılar bu sıradan arıların yakarışlarını duyunca çok sinirlenir çünkü yolsuzluklar olmasına karşın, bu kovan dünyadaki en zengin ve güçlü kovandır. bu yüzden onları cezalandırmaya karar verirler. nasıl mı? istediklerini vererek... Jüpiter arılara kızsa da dualarını kabul eder.

  Ve kovandaki bütün arılar iyi ahlaklı güzel huylu olur. artık Hiç bir arının malda mülkte gözü yoktur. iktidarda olmanın hiç bir anlamı yoktur. Kovan huzurla dolmuştur. hırs, rekabet ve kıskançlık olmazken herkesin mutlu olduğu düşünülmüştür. Askere de ihtiyaç duymazlar çünkü herkes dosttur. Bu durumu fark eden başka kovandaki arılar hemen bu kovana saldırırlar. Dostlarını karşıladığını sanan arılarımızı gelen düşman arılar öldürür ve kovanı işgal ederler. ve sonuçta Geriye üç beş tane erdemli yaşamaya devam eden arı kalır.

  Mandeville ve masalına göre '' insan doğuştan bencildir ve bu bencillik hem doğal hem de erdemli bir şeydir. Ona göre dürüstlük veya iyilik gibi nitelikler toplumu ileriye götürmemekte hatta gerilemesine sebep olmaktadır. ve hatta toplumsal gelişmemizin kaynağı kişisel ahlaksızlıklarımızdır. mutluluk, erdemsiz olmaya bağlıdır. Kişiyi mutlu kılan bencilliğidir.”

  peki gerçekten kişisel ahlaksızlıklarımız ve kötülüklerimizi birleştirerek iyilikler üretebilir miyiz?

  Bencilliklerimizin, kıskançlıklarımızın ne kadarı topluma yararlı olabilir?

  Bize günah işleme özgürlüğü veren bu masalın ne kadarı gerçek, ne kadarı yalan?

  Liberalizme atıf yapan bu masalda ahlak aramak mantıklı mı?
  10 -2 ... fikrimin ince gulu
 • tina kunakey

  1.
  tina kunakey

  51 yaşındaki ünlü fransız aktör vincent cassell'in, manken 23 yaşındaki yeni eşi.

  Bu adamı ki; hala çok çekici bir adamdır kendisi, monica'ya yakıştıramayan insanlar vardı.
  6 -2 ... fikrimin ince gulu
 • esad hayranı solcular

  1.
  (bkz: baas rejimi ve baas ideolojisi nedir)
  4 ... fikrimin ince gulu
 • kader motifi

  1.
  bugünlerde belli ki pek sık duyacağımız, gülseren budayıcıoğlu kitaplarında ve dizilerinde geçen söz.

  https://youtu.be/frX5dc8MZ4I
  5 ... fikrimin ince gulu
 • yeni haller

  1.
  Özgür mumcu ve eray özer'in hoş, eğlenceli ve öğretici sohbetlerinden oluşan podcast kanalı.

  Ögretici diye özellikle belirtmek istedimki; dinlediğinizde en basit, en sıradan gibi görünen konulara bile ciddi tarihsel ve bilimsel araştırmalar yaparak hazırlandıķlarını görmemek mümkün değil.

  Dinleyin, dinlettirin efendim.
  12 -2 ... fikrimin ince gulu
 • evden calisma isinin fazla abartilmasi

  1.
  Konuşmadan kendini var edemeyen toplantı bağımlılarının en sevdikleri.

  Hem ayaklarımı uzatayım, göbeğimi kaşıyayım hem de herkes beni dinlesin.

  Karantinada tanıdım Nefret ettim kardeşimin müdüründen resmen. Yazık bu plazalar, bu fabrikalar bu kadar boş insanla mı dolu hakkaten?
  9 ... fikrimin ince gulu
 • muhlise bubi

  1.
  muhlise bubi

  Türk islam tarihinin 20 yıl kadılık yapmış ilk ve tek kadın kadısıdır.

  1869 yılında argız bölgesinin bubi köyünde dünya gelmiştir. Aile üyesi erkeklerinin de içinde olduğu "ceditçilik" akımının öncülüğünü yapmış aydın tatar türklerindendir.

  1907 yılında Yaşadığı sarapul şehrinde, Kadınların cahil kalmaması için, Pek çok kız öğrenci medrese ve mektepleri açarak kendisi gibi ilk türk kadın öğretmenleri yetiştirmiştir. Oldukça kaliteli eğitimlerin verildiği bu okulların kurucusu olan bubi, rus aydın müslümanları kurultayınca kadılığa seçilmiştir. Türk islam tarihin ilk ve tek kadın kadısı olarak tarihe geçmiştir.

  Fakat kendisi 1937 yılı stalin'in türk aydınlarına başlattığı kıyımdan kurtulamamış ve zindanda ölmüştür.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • karantinayı bozan haller

  1.
  - Umuma açık yerlerde Maskesiz Ağız dolusu nefes almak.

  - düşük alkollü kolonya ve dezenfektan kullanmak.

  - kasten ve bilerek tokalaşmak, öpüşmek. (Kefaret gerektirir, 61 gün fazladan karantinada kalmak gerekir.)
  11 -1 ... fikrimin ince gulu
 • kirpik ne işe yarar

  1.
  Yılların maskara kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki:

  Diğerlerinin hepsi bir yana güzel Kadınlar, uzun kirpiklerine çok şey borçlu.
  10 -2 ... fikrimin ince gulu
 • sınırdaki göçmenlerin hep afgan olması

  1.
  Anlamadığım sorunsal.

  Gidenlerin çoğu Neden Suriyeli değil de afgan, ırak veya filistinli göçmenler? Ki; bu durum içinde bulunduğumuz savaş göz önünde bulundurulduğunda sınır kapılarının açılmasının amacıyla da çelişen bir durum.

  Suriyelileri alıkoyan Ülkelerindeki savaşın birgün bitip de dönebileceklerine olan inançları mı, yoksa türkiye'yi mi çok seviyorlar?
  11 ... fikrimin ince gulu
 • haber programlarının ayakta sunulması

  1.
  Bir amacı var mıdır? bilemedim.

  "Zaten hepi topu 2 saat çalışıyorsun onda da oturma bari" dercesine spikere eziyet etmek midir maksat anlamadım.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • honeyland

  1.
  honeyland

  2019 makedonya yapımı Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov'un yönettiği belgesel tarzında çekilmiş mükemmel film. pek çok festivalde ödül almış bu belgesel filmin, aynı zamanda 2020 oscar adaylığı mevcut.

  Film, üsküp yakınlarındaki bir köyde, hasta ve yaşlı annesiyle birlikte yaşayan ve arıcılık yaparak geçinen hatice'nin ve bu mütevazı hayatlarına zorla dahil olan komşuları ile yaşadıklarının konu edildiği gerçek bir yaşam öyküsüdür. yaklaşık 3 yılda çekilmiş ve aynı dili bile konuşmayan ekip tarafından hiçbir şekilde müdahale söz konusu olmamış. doğa ve insan konulu belgeseller arasında değerlendirilecek olursa; bir başyapıt olduğu söylenebilir fikrimce. Film biraz dikkatli izlendiğinde türkçe diyalogları alt yazı bile okuma ihtiyacı olmaksızın anlaşılabiliyor ayrıca. içinde türkçe şarkıların da geçtiği mutlaka izlenmesi gereken harika bir film.

  hatice'nin doğaya olan saygısı ve bir hayatı, adeta kutsanmışcasına yaşaması karşında gözyaşı dökmemek mümkün değil elbette.
  12 -1 ... fikrimin ince gulu
 • proust okumadan ölmek

  1.
  Evet umberto eco'ya göre ölüm döşeğindeki bir insanın başına gelebilecek "en korkunç" şey.

  Yazara ait "kayıp zamanın izinde" adlı; Bir insanın yaşama dair yazabileceği akla gelebilecek ne varsa yazmış olduğu, 3000 sayfanın üzerindeki, bir kelebeğin kanadı kadar narin, fakat bir duvar kadar sağlam bu dev eseri okumadan ölüyorsanız; Artık çok geçtir ve sızlanmanın bir manası yoktur.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • müzik süslü zamandır

  1.
  uludağ sözlükte okuduğum en güzel entrylerden biridir.

  sanırım erector'a aitti.

  başlığı da olsun o zaman.
  6 -4 ... fikrimin ince gulu
 • au revoir la haut

  1.
  au revoir la haut
  '' yukarıda görüşmek üzere'' adıyla türkçe'ye çevrilmiş, aynı zamanda fransız yazar pierre lamaitre'ye ait kitaptan uyarlama 2017 yapımı olağanüstü bir fransız filmi.

  en başta yönetmen ve aynı zamanda başrol oyuncusu albert dupontel olmak üzere filmdeki tüm oyunculuklar, müzikler, görüntüler, kurgu, senaryo, maskeler harika. filmdeki tüm o trajikomik karakterleri izlerken insan, bir an tim burton filmi izliyormuş gibi hissediyor. ki; tim burton filmlerini de çok sevmekle birlikte dupontel'in göndermelerini ve metaforlarını çok daha güçlü bulduğumu itiraf etmeliyim.

  hani insanı zamandan ve mekandan soyutlayan ama bunu yaparken, içinde iyi ve güzel olana dair ne varsa ortaya çıkaran o benzersiz filmlerden.

  şu güzel müziğini de dinlerken; yüzünüzdeki tebessümün üzerine bir küçücük gözyaşı damlası konduran harika bir film olmuş.

  https://youtu.be/UeHuOYhsTD4
  15 -3 ... fikrimin ince gulu
 • mekanlar ve yüzler

  1.
  mekanlar ve yüzler
  (bkz: visages villages)

  türkçe'ye ''mekanlar ve yüzler'' adıyla çevrilen, 88 yaşında bir kadın ile 33 yaşındaki bir erkek fotoğraf sanatçısının son derece doğal ve samimi diyaloglarından oluşan, bir yol hikayesinin anlatıldığı cannes ödüllü belgesel film.

  küçük köy ve kasabalara giderek ve oradaki insanların hikayelerinden yola çıkarak, çektikleri siyah beyaz dev fotoğrafların farklı mekanların duvarlarına asılmasıyla oluşan enteresan bir hikaye.

  uzun zamandır böylesi sıcak ve samimi bir şey izlemedim diyenler için kaçırılmaması gereken bir yapım olmuş fikrimce.
  14 -1 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum