• müzik süslü zamandır

  1.
  uludağ sözlükte okuduğum en güzel entrylerden biridir.

  sanırım erector'a aitti.

  başlığı da olsun o zaman.
  5 -4 ... fikrimin ince gulu
 • au revoir la haut

  1.
  au revoir la haut
  '' yukarıda görüşmek üzere'' adıyla türkçe'ye çevrilmiş, aynı zamanda fransız yazar pierre lamaitre'ye ait kitaptan uyarlama 2017 yapımı olağanüstü bir fransız filmi.

  en başta yönetmen ve aynı zamanda başrol oyuncusu albert dupontel olmak üzere filmdeki tüm oyunculuklar, müzikler, görüntüler, kurgu, senaryo, maskeler harika. filmdeki tüm o trajikomik karakterleri izlerken insan, bir an tim burton filmi izliyormuş gibi hissediyor. ki; tim burton filmlerini de çok sevmekle birlikte dupontel'in göndermelerini ve metaforlarını çok daha güçlü bulduğumu itiraf etmeliyim.

  hani insanı zamandan ve mekandan soyutlayan ama bunu yaparken, içinde iyi ve güzel olana dair ne varsa ortaya çıkaran o benzersiz filmlerden.

  şu güzel müziğini de dinlerken; yüzünüzdeki tebessümün üzerine bir küçücük gözyaşı damlası konduran harika bir film olmuş.

  https://youtu.be/UeHuOYhsTD4
  14 -3 ... fikrimin ince gulu
 • mekanlar ve yüzler

  1.
  mekanlar ve yüzler
  (bkz: visages villages)

  türkçe'ye ''mekanlar ve yüzler'' adıyla çevrilen, 88 yaşında bir kadın ile 33 yaşındaki bir erkek fotoğraf sanatçısının son derece doğal ve samimi diyaloglarından oluşan, bir yol hikayesinin anlatıldığı cannes ödüllü belgesel film.

  küçük köy ve kasabalara giderek ve oradaki insanların hikayelerinden yola çıkarak, çektikleri siyah beyaz dev fotoğrafların farklı mekanların duvarlarına asılmasıyla oluşan enteresan bir hikaye.

  uzun zamandır böylesi sıcak ve samimi bir şey izlemedim diyenler için kaçırılmaması gereken bir yapım olmuş fikrimce.
  14 -1 ... fikrimin ince gulu
 • wobegon gölü etkisi

  1.
  ''Garrison Keillor yaptığı radyo programında hayalindeki kasabayı ve her gün yaşanan hayali olayları anlatırmış. Kasabada herkes çok mutlu, her şey çok yolundaymış. Keillor’un hayali kasabası öyle sıradan kasabalardan değilmiş. Adı Wobegon Gölü Kasabası olan burada ‘’bütün kadınlar güçlü, bütün adamlar yakışıklı ve bütün çocuklar ortalamanın üstünde’’ imiş. Dinleyiciler yayında dinlediklerinden o kadar etkileniyorlarmış ki bazı dinleyicilerin en çok görmek istedikleri yer haline gelmiş Wobegon Gölü Kasabası.

  Keillor’un kasabasında yaşayan herkes kendini çok yetenekli ortalamanın üstünde görmektedir. Teorinin de çıkış noktası aslında burasıdır.''

  kendimizi değerlendirirken devreye soktuğumuz psikolojik yanılgılardan biridir. yani içinde bulunduğumuz topluma göre, kendimizi olduğumuzdan biraz farklı, ama hep biraz ortalamanın üstünde görme eğilimimiz. en rasyonel ve objektif insanların bile kendini değerlendirirken körleşmesi adeta. psikoloji biliminde nedeni tam olarak bilinmiyor. fakat kişiye, bu şekilde kendini sıradanlıktan sıyırarak özel hissettiren zararsız ve potansiyelini açığa çıkaran bu durum, aşırıya kaçmadığı sürece faydalı. bizlere başarısızlıklarımıza tahammül etme ve yeniden deneme gücü verdiği düşünülüyor.
  19 -8 ... fikrimin ince gulu
 • cantor paradoksu

  1.
  “Bir sonsuzluğun ötesinde ondan daha büyük başka bir sonsuz vardır.”

  matematik ve felsefe tarihine damga vuran bu sözlerin sahibi alman matematikçi georg cantor'a ait sonsuzluk paradoksudur.

  iki sonsuz kümemiz olsun. Bunlara A ve B kümeleri diyelim. Şimdi “hangi küme daha büyüktür?” diye soracak olursak, ikisinin de aynı büyüklükte olduğunu söyleyebiliriz elbette. (bir tane mutlak sonsuz olduğu fikrinden yola çıkarak) Peki tam sayılar {0,1,2,3,4…} ve çift sayılar {0,2,4,6,8…} kümelerini karşılaştırırsak ne olur? iki küme de aynı büyüklükte midir? Yoksa tam sayılar kümesi mi daha büyüktür?

  Aslında her iki küme de eşit sayıda eleman içeriyor!? “Bir küme diğerini içeriyorsa nasıl eşit sayıda elemana sahip olabilirler?!” diyebiliriz. fakat burada söz konusu olan kümeler sonsuz elemanlı olduğundan, bu mümkün olabiliyor.

  enteresan olan kısma gelecek olursak, ''Cantor ve onun izinden giden matematikçiler, farklı tür sonsuzluklar olduğunu belirlediler. Matematikte bunlara kardinalite deniyor. kardinalite sonsuz kümelerin büyüklüğünün bir ölçüsüdür. En küçük kardinalite ℵ0 ( aleph sıfır) olarak adlandırılır ve bir sonraki kardinalite ℵ1, (aleph 1),ondan sonraki ℵ2 (aleph 2) vs. şeklinde devam eder. alef-0'a sayılabilir sonsuzluk dendiği de olur. Doğal sayılar, çift sayılar, tek sayılar kümelerinin kardinalitesi hep alef-sıfırdır. Yani bu kümeler eşit sayıda sonsuz eleman içerirler. (Birbirlerini kapsasalar dahi)''

  alef 1 sayılamayan bir sonsuzluk tipidir ve gerçel (reel) sayıların sayısı kadardır. paradoksun işaret ettiği bir diğer nokta şudur ki; alef-1 tipi sonsuzluğun alef-sıfır tipi sonsuzluktan büyük olması. Bu ikisi arasında başka tip bir sonsuzluk (kardinalite) olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

  card(2ª)≤ card(a)................1, alt kümelerin kardinali asıl kümelerden küçüktür veya eşittir. Cantor'a göre ise:

  card(2ª) > card(a)...............2; bu durumda 1 ve 2 çelişmektedir.

  velhasılıkelam cantor sayılamayan reel sayıların sonsuz kümesinin, sayılabilir tüm sayılardan daha büyük olduğunu ispatlamıştır.

  https://youtu.be/X56zst79Xjg
  7 ... fikrimin ince gulu
 • mahmud ferşçiyan

  1.
  prophet abraham
  mahmud ferşçiyan
  1930 iran doğumlu, uluslararası pek çok ödül sahibi dünyaca ünlü minyatür sanatçısıdır.
  12 ... fikrimin ince gulu
 • erkin arslan

  1.
  Unesco'nun 2019 yılını göbeklitepe mezopotamya yılı ilan etmesinden etkilenerek bestelediğini söylediği "mesopotamia" adlı entrümental bestesi dinlenilesi müzisyen.

  https://youtu.be/FKpkwCoOlPA
  6 ... fikrimin ince gulu
 • ancora imparo

  1.
  Kendisinden boyaması istenilen sistina şapeli için; "Ben ressam değil heykeltıraşım" diye reddettiği halde, papa tarafından resim yapmaya zorlanan Michelangelo'nun, 87 yaşındayken söylediği; "hala öğreniyorum" anlamına gelen ve hayat mottosu haline getirilmesi gereken latince sözü.
  13 ... fikrimin ince gulu
 • akpli teyzeler

  1.
  (bkz: yakın o evi yakın)

  (bkz: unutursak kalbimiz kurusun)
  15 -1 ... fikrimin ince gulu
 • krishan kumar

  1.
  1942 tobago doğumlu 77 yaşındaki sosyolog.

  Halen virginia üniversitesi sosyoloji bölüm başkanlığını yapmaktadır. Dilimize çevrilmiş "ütopyacılık" başta olmak üzere pek çok kitabı mevcut.

  Özellikle "modern zamanlarda ütopya ve karşı-ütopya" kitabında, Ütopyalar dünya savaşları sonucunda nasıl distopya haline geldi? Modernizm sonrası batı toplumlarının hayal kırıklıkları ve pesimizminin nedenleri, başta sinema olmak üzere bu durumun sanat ve edebiyata olan yansımaları gibi daha pek çok soru(n)ların ele alındığı kitapları okunmaya değer bilim adamı.
  14 -1 ... fikrimin ince gulu
 • abraham j twerski

  1.
  1930 abd doğumlu hasidik ibrani haham.

  (bkz: hasidizm)

  Aynı zamanda madde bağımlılığı üzerinde uzmanlaşmış psikiyatrist. Stresle başetme, özgüveni geliştirme, bağımlılık gibi daha pek çok konu üzerine 60 'ın üstünde kitap yazmış din ve bilim adamı. Youtube'da tesadüfen gördüğüm her biri birbirinden eşsiz videolarını, tüm ön yargılardan sıyrılarak izlemek faydalı fikrimce. Özellikle Stres anında öğrenme ile ilgili ilişiklendirdiği şu ıstakoz örneğine ve sevgi konuşmasına bayıldım.

  https://youtu.be/7VTPNWBbvMU

  https://youtu.be/8W8s55rzFAg

  kutsal günlerde Ulusal Televizyonlarda, Yom kippur'da hangi günahlar silinir, duvarın önünde kaç saat ağlamasam yeterli olur veya sakız çiğnemek orucu bozar mı? gibi sorulara maruz kalmıyordur eminim. Bu soruların muhatabı olmak bir dinin kendisinden daha çok, din adamının vizyonu ilgili öyle sanıyorum ki.
  10 ... fikrimin ince gulu
 • aljona savchenko bruno massot

  1.
  2018 dünya artistik patinaj şampiyonası'da, bugüne kadar alınmış en yüksek puanı alarak rekor kırmış ve almanya'ya altın madalya kazandırmış çift. bu da kusursuz performansları;

  https://youtu.be/6bNOnXTe4Ok

  başarının en güzeli, sınırları zorlamak ve fark yaratmakla ilgili olanı öyle sanıyorum ki...
  10 -1 ... fikrimin ince gulu
 • altalena

  1.
  kemanı ile harikalar yaratan italyan müzisyen lino cannavacciuolo ya ait ''salıncak'' anlamına gelen eser.

  zamanı, yağmurlu bir sabah bir fincan kahve ile sindirmenin müziği.

  https://youtu.be/hbBYvjJcOeE
  6 -1 ... fikrimin ince gulu
 • öleceğimizi bilmeseydik

  1.
  insanın varoluşuna dair bir korku yaşamadığı bir dünya nasıl olurdu acaba?

  Ömrün sınırlı olduğunu bilmek midir hayatı anlamlı kılan şey, yoksa bunu bilerek yaşıyor olmamız mıdır çoğu zaman her şeyin boş ve anlamsız gelmesinin asıl nedeni?

  mesela Biz de diğer canlılar gibi, Ölüm olgusunu henüz öğrenmediğimiz çocukluk dönemindeki biliş seviyesinde kalsaydık nasıl birer canlı türüne evrilirdik acaba? yahut, ölüm korkumuzun olmadığı mutlak bir yaşamda yine de üremeye, çoğalmaya devam eder miydik? duygusal gelişimimiz nasıl olurdu, mesela yine şiddete eğilimli olur muyduk? yoksa bu sefer de ölmenin ilacını mı arıyor olurdu bilim adamları?

  ya da tüm bunların hepsi bir yana ''düşünüyorum o halde varım'' diyen veya ''boşlukta uçan adam'' ın varoluşunu bilmesi gibi, kimsenin bize söyleyemeyeceği bir evrende kendi kendimize öleceğimizin bilgisine de ulaşabilir miydik?

  velhasıl saçma da olsa tüm bu soruların cevabını merak ediyor insan bazen.
  16 ... fikrimin ince gulu
 • nicholas seare

  1.
  Kitaplarını trevanian takma adıyla yazan rodney william whitaker ın bir diğer takma adıdır. Bilinen Diğer bir takma adı ise benat lecagot tur.

  Şibumi en başta olmak üzere, Yazdığı 10'a yakın kitabı tüm dünyada 5 milyonun üzerinde satışa ulaşan yazar, yaşadığı 74 yaşına kadar hep kendini gizlemiş 2005 yılında bilinmeyen bir akciğer hastalığı yüzünden hayatını kaybetmiştir.
  11 -1 ... fikrimin ince gulu
 • bir kızın hipotenüsü neresidir

  1.
  bir kızın hipotenüsü neresidir
  (bkz: kalpten kalbe bir yol vardır görülmez)

  hipotenüs pisagor'un eşinin adıdır.
  14 -3 ... fikrimin ince gulu
 • en iyi belgesel diziler

  1.
  (bkz: troçki)

  (bkz: genius)
  9 -1 ... fikrimin ince gulu
 • martha nussbaum

  1.
  1947 new york doğumlu abd'li akademisyen, filozof, hukukçu.

  antik yunan ve roma hukuku ve politik felsefesi uzmanı olan klasisist nussbaum'un aynı zamanda; aristo ve sosyal liberalist john rawls etkisinde kalarak geliştirdiği kendine özgü feminizm kuramı mevcuttur. alanında pek çok eseri bulunan filozofun maalesef dilimize çevrilmiş ''yapabilirlikler yaratmak ve yeni dinsel tahammülsüzlük'' adında sadece iki kitabı var.

  sosyal liberal kuramını daha ziyade pozitif haklar üzerinden geliştiren rawls ve "kadınların eksik yaratılmış varlıklar" olduğunu düşünen ve yine köleci toplumu savunan aristo gibi; biri modern diğeri klasik iki filozofun felsefesinden etkilenerek kendine özgü feminizm kuramını geliştiren felsefecinin enteresan kuramına göre ise;

  nussbaum, eşit ve özgürlükçü haklar verme konusunda son derece bonkör davranan günümüz liberal devletlerin, bu hakları verdikten sonra mümkün olduğunca küçülerek sahnenin gerisine çekilmesini eleştirir. Toplumda Sosyal ve kültürel anlamda bir cinsiyet eşitliği yoksa hukuk önündeki eşitliğin bir anlamı olmaz. aristo'nun, ''zoon politikon'' (politik hayvan) insan tanımı, bireyin toplum içinde ve topluma rağmen var olabilmesinin en kısa özetidir aslında. sosyal, kültürel ve toplumsal anlamda geri çekilen, cüceleşen bir devletin alt grup bireyleri kendisini var edemez. hukuken eşit haklara sahip olmaları eşit oldukları anlamına gelmez.

  ''Bangladeşli kadınları ele alırsak, Yasal olarak erkeklerle aynı haklarla sahip olmalarına karşın Bangladeşli işçi kadınların toplumsal yaşamda ve ekonomik hayatta rolleri erkeklerle kıyaslanmayacak derecede düşük durumdadır. Ananevi değerler, toplumsal baskı ve yerleşmiş kültür nedeniyle kadınlar yasal haklarını kullanmaya çekinmekte ve eşitsiz durumlarına rağmen hayatlarından memnuniyet duyduklarını dile getirmektedirler. Oysa Nussbaum’un yaptığı Aristo okumasına göre, doğru olan bireyleri yalnızca yasal olarak değil zihinsel, kültürel, eğitim seviyesi olarak da doğru tercihler yapacak konuma getirmektir.

  Nussbaum’a göre, insanların temel bazı ihtiyaçları arasında yaşamak ve eceliyle ölmek, beslenmek, barınmak, seksüel ihtiyaçlarını gidermek, diğer insanlarla etkileşim içerisinde olmak, hareket etmek, gülmek-eğlenmek, bireyselliği için özel bir alan sahibi olmak gibi koşullar vardır. Nussbaum kültürel farklılıkları hiç bir zaman reddetmemesine karşın bu özelliklerin çok temel insani ihtiyaçlar olduğunu ve her toplumda, her insanda gözlemlenebileceğini ifade eder. Bu özellikleri belirlerken Nussbaum, tarih boyunca yazılmış klasik yapıtları, destanları, efsaneleri, kitapları incelediğini belirtir. Herkese özgü olduğunu düşündüğü bu özellikleri koruyacak ve o nedenle insanoğlunu kurtaracak olan sosyal devletin temel prensiplerinin bu ihtiyaçlardan hareketle ortaya çıkarılması gerektiğini savunur. Bu liste oldukça temel ihtiyaçlar üzerine belirlenmiş ve kesin sınırları olmayan bir listedir. Kültürden kültüre, zamandan zamana, ülkeden ülkeye değişkenlik gösterebileceği gibi kimi toplumlarda farklı eklemeler yapılabilmektedir.''
  11 -1 ... fikrimin ince gulu
 • devlet tiyatrolarına bilet nasıl alınır

  1.
  bir isyan.

  yaklaşık 2 yıldır ''hamlet'' için bilet almaya çalışıyorum. artık hangi sahne olduğu da önemli değil. saat tam 10.10 da biletler satışa sunulduğu halde nasıl oluyorsa saniyesinde tükenmiş görünüyor. aklıma geldikçe sinirlenip ara ara oturup hala bakıyorum ama pek mümkün görünmüyor.

  var mıdır bunun başka bir yolu merak edilendir.
  11 -1 ... fikrimin ince gulu
 • edebiyat ve düşünce tarihinin yakışıklı yazarları

  20.
  edebiyat ve düşünce tarihinin yakışıklı yazarları
  Aldous huxley
  12 -2 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum