• kader motifi

  1.
  bugünlerde belli ki pek sık duyacağımız, gülseren budayıcıoğlu kitaplarında ve dizilerinde geçen söz.

  https://youtu.be/frX5dc8MZ4I
  4 ... fikrimin ince gulu
 • yeni haller

  1.
  Özgür mumcu ve eray özer'in hoş, eğlenceli ve öğretici sohbetlerinden oluşan podcast kanalı.

  Ögretici diye özellikle belirtmek istedimki; dinlediğinizde en basit, en sıradan gibi görünen konulara bile ciddi tarihsel ve bilimsel araştırmalar yaparak hazırlandıķlarını görmemek mümkün değil.

  Dinleyin, dinlettirin efendim.
  12 -2 ... fikrimin ince gulu
 • evden calisma isinin fazla abartilmasi

  1.
  Konuşmadan kendini var edemeyen toplantı bağımlılarının en sevdikleri.

  Hem ayaklarımı uzatayım, göbeğimi kaşıyayım hem de herkes beni dinlesin.

  Karantinada tanıdım Nefret ettim kardeşimin müdüründen resmen. Yazık bu plazalar, bu fabrikalar bu kadar boş insanla mı dolu hakkaten?
  9 ... fikrimin ince gulu
 • muhlise bubi

  1.
  muhlise bubi

  Türk islam tarihinin 20 yıl kadılık yapmış ilk ve tek kadın kadısıdır.

  1869 yılında argız bölgesinin bubi köyünde dünya gelmiştir. Aile üyesi erkeklerinin de içinde olduğu "ceditçilik" akımının öncülüğünü yapmış aydın tatar türklerindendir.

  1907 yılında Yaşadığı sarapul şehrinde, Kadınların cahil kalmaması için, Pek çok kız öğrenci medrese ve mektepleri açarak kendisi gibi ilk türk kadın öğretmenleri yetiştirmiştir. Oldukça kaliteli eğitimlerin verildiği bu okulların kurucusu olan bubi, rus aydın müslümanları kurultayınca kadılığa seçilmiştir. Türk islam tarihin ilk ve tek kadın kadısı olarak tarihe geçmiştir.

  Fakat kendisi 1937 yılı stalin'in türk aydınlarına başlattığı kıyımdan kurtulamamış ve zindanda ölmüştür.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • karantinayı bozan haller

  1.
  - Umuma açık yerlerde Maskesiz Ağız dolusu nefes almak.

  - düşük alkollü kolonya ve dezenfektan kullanmak.

  - kasten ve bilerek tokalaşmak, öpüşmek. (Kefaret gerektirir, 61 gün fazladan karantinada kalmak gerekir.)
  11 -1 ... fikrimin ince gulu
 • kirpik ne işe yarar

  1.
  Yılların maskara kullanıcısı olarak söyleyebilirim ki:

  Diğerlerinin hepsi bir yana güzel Kadınlar, uzun kirpiklerine çok şey borçlu.
  10 -2 ... fikrimin ince gulu
 • sınırdaki göçmenlerin hep afgan olması

  1.
  Anlamadığım sorunsal.

  Gidenlerin çoğu Neden Suriyeli değil de afgan, ırak veya filistinli göçmenler? Ki; bu durum içinde bulunduğumuz savaş göz önünde bulundurulduğunda sınır kapılarının açılmasının amacıyla da çelişen bir durum.

  Suriyelileri alıkoyan Ülkelerindeki savaşın birgün bitip de dönebileceklerine olan inançları mı, yoksa türkiye'yi mi çok seviyorlar?
  11 ... fikrimin ince gulu
 • haber programlarının ayakta sunulması

  1.
  Bir amacı var mıdır? bilemedim.

  "Zaten hepi topu 2 saat çalışıyorsun onda da oturma bari" dercesine spikere eziyet etmek midir maksat anlamadım.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • honeyland

  1.
  honeyland

  2019 makedonya yapımı Tamara Kotevska ve Ljubomir Stefanov'un yönettiği belgesel tarzında çekilmiş mükemmel film. pek çok festivalde ödül almış bu belgesel filmin, aynı zamanda 2020 oscar adaylığı mevcut.

  Film, üsküp yakınlarındaki bir köyde, hasta ve yaşlı annesiyle birlikte yaşayan ve arıcılık yaparak geçinen hatice'nin ve bu mütevazı hayatlarına zorla dahil olan komşuları ile yaşadıklarının konu edildiği gerçek bir yaşam öyküsüdür. yaklaşık 3 yılda çekilmiş ve aynı dili bile konuşmayan ekip tarafından hiçbir şekilde müdahale söz konusu olmamış. doğa ve insan konulu belgeseller arasında değerlendirilecek olursa; bir başyapıt olduğu söylenebilir fikrimce. Film biraz dikkatli izlendiğinde türkçe diyalogları alt yazı bile okuma ihtiyacı olmaksızın anlaşılabiliyor ayrıca. içinde türkçe şarkıların da geçtiği mutlaka izlenmesi gereken harika bir film.

  hatice'nin doğaya olan saygısı ve bir hayatı, adeta kutsanmışcasına yaşaması karşında gözyaşı dökmemek mümkün değil elbette.
  11 -1 ... fikrimin ince gulu
 • proust okumadan ölmek

  1.
  Evet umberto eco'ya göre ölüm döşeğindeki bir insanın başına gelebilecek "en korkunç" şey.

  Yazara ait "kayıp zamanın izinde" adlı; Bir insanın yaşama dair yazabileceği akla gelebilecek ne varsa yazmış olduğu, 3000 sayfanın üzerindeki, bir kelebeğin kanadı kadar narin, fakat bir duvar kadar sağlam bu dev eseri okumadan ölüyorsanız; Artık çok geçtir ve sızlanmanın bir manası yoktur.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • müzik süslü zamandır

  1.
  uludağ sözlükte okuduğum en güzel entrylerden biridir.

  sanırım erector'a aitti.

  başlığı da olsun o zaman.
  6 -4 ... fikrimin ince gulu
 • au revoir la haut

  1.
  au revoir la haut
  '' yukarıda görüşmek üzere'' adıyla türkçe'ye çevrilmiş, aynı zamanda fransız yazar pierre lamaitre'ye ait kitaptan uyarlama 2017 yapımı olağanüstü bir fransız filmi.

  en başta yönetmen ve aynı zamanda başrol oyuncusu albert dupontel olmak üzere filmdeki tüm oyunculuklar, müzikler, görüntüler, kurgu, senaryo, maskeler harika. filmdeki tüm o trajikomik karakterleri izlerken insan, bir an tim burton filmi izliyormuş gibi hissediyor. ki; tim burton filmlerini de çok sevmekle birlikte dupontel'in göndermelerini ve metaforlarını çok daha güçlü bulduğumu itiraf etmeliyim.

  hani insanı zamandan ve mekandan soyutlayan ama bunu yaparken, içinde iyi ve güzel olana dair ne varsa ortaya çıkaran o benzersiz filmlerden.

  şu güzel müziğini de dinlerken; yüzünüzdeki tebessümün üzerine bir küçücük gözyaşı damlası konduran harika bir film olmuş.

  https://youtu.be/UeHuOYhsTD4
  15 -3 ... fikrimin ince gulu
 • mekanlar ve yüzler

  1.
  mekanlar ve yüzler
  (bkz: visages villages)

  türkçe'ye ''mekanlar ve yüzler'' adıyla çevrilen, 88 yaşında bir kadın ile 33 yaşındaki bir erkek fotoğraf sanatçısının son derece doğal ve samimi diyaloglarından oluşan, bir yol hikayesinin anlatıldığı cannes ödüllü belgesel film.

  küçük köy ve kasabalara giderek ve oradaki insanların hikayelerinden yola çıkarak, çektikleri siyah beyaz dev fotoğrafların farklı mekanların duvarlarına asılmasıyla oluşan enteresan bir hikaye.

  uzun zamandır böylesi sıcak ve samimi bir şey izlemedim diyenler için kaçırılmaması gereken bir yapım olmuş fikrimce.
  14 -1 ... fikrimin ince gulu
 • wobegon gölü etkisi

  1.
  ''Garrison Keillor yaptığı radyo programında hayalindeki kasabayı ve her gün yaşanan hayali olayları anlatırmış. Kasabada herkes çok mutlu, her şey çok yolundaymış. Keillor’un hayali kasabası öyle sıradan kasabalardan değilmiş. Adı Wobegon Gölü Kasabası olan burada ‘’bütün kadınlar güçlü, bütün adamlar yakışıklı ve bütün çocuklar ortalamanın üstünde’’ imiş. Dinleyiciler yayında dinlediklerinden o kadar etkileniyorlarmış ki bazı dinleyicilerin en çok görmek istedikleri yer haline gelmiş Wobegon Gölü Kasabası.

  Keillor’un kasabasında yaşayan herkes kendini çok yetenekli ortalamanın üstünde görmektedir. Teorinin de çıkış noktası aslında burasıdır.''

  kendimizi değerlendirirken devreye soktuğumuz psikolojik yanılgılardan biridir. yani içinde bulunduğumuz topluma göre, kendimizi olduğumuzdan biraz farklı, ama hep biraz ortalamanın üstünde görme eğilimimiz. en rasyonel ve objektif insanların bile kendini değerlendirirken körleşmesi adeta. psikoloji biliminde nedeni tam olarak bilinmiyor. fakat kişiye, bu şekilde kendini sıradanlıktan sıyırarak özel hissettiren zararsız ve potansiyelini açığa çıkaran bu durum, aşırıya kaçmadığı sürece faydalı. bizlere başarısızlıklarımıza tahammül etme ve yeniden deneme gücü verdiği düşünülüyor.
  20 -8 ... fikrimin ince gulu
 • cantor paradoksu

  1.
  “Bir sonsuzluğun ötesinde ondan daha büyük başka bir sonsuz vardır.”

  matematik ve felsefe tarihine damga vuran bu sözlerin sahibi alman matematikçi georg cantor'a ait sonsuzluk paradoksudur.

  iki sonsuz kümemiz olsun. Bunlara A ve B kümeleri diyelim. Şimdi “hangi küme daha büyüktür?” diye soracak olursak, ikisinin de aynı büyüklükte olduğunu söyleyebiliriz elbette. (bir tane mutlak sonsuz olduğu fikrinden yola çıkarak) Peki tam sayılar {0,1,2,3,4…} ve çift sayılar {0,2,4,6,8…} kümelerini karşılaştırırsak ne olur? iki küme de aynı büyüklükte midir? Yoksa tam sayılar kümesi mi daha büyüktür?

  Aslında her iki küme de eşit sayıda eleman içeriyor!? “Bir küme diğerini içeriyorsa nasıl eşit sayıda elemana sahip olabilirler?!” diyebiliriz. fakat burada söz konusu olan kümeler sonsuz elemanlı olduğundan, bu mümkün olabiliyor.

  enteresan olan kısma gelecek olursak, ''Cantor ve onun izinden giden matematikçiler, farklı tür sonsuzluklar olduğunu belirlediler. Matematikte bunlara kardinalite deniyor. kardinalite sonsuz kümelerin büyüklüğünün bir ölçüsüdür. En küçük kardinalite ℵ0 ( aleph sıfır) olarak adlandırılır ve bir sonraki kardinalite ℵ1, (aleph 1),ondan sonraki ℵ2 (aleph 2) vs. şeklinde devam eder. alef-0'a sayılabilir sonsuzluk dendiği de olur. Doğal sayılar, çift sayılar, tek sayılar kümelerinin kardinalitesi hep alef-sıfırdır. Yani bu kümeler eşit sayıda sonsuz eleman içerirler. (Birbirlerini kapsasalar dahi)''

  alef 1 sayılamayan bir sonsuzluk tipidir ve gerçel (reel) sayıların sayısı kadardır. paradoksun işaret ettiği bir diğer nokta şudur ki; alef-1 tipi sonsuzluğun alef-sıfır tipi sonsuzluktan büyük olması. Bu ikisi arasında başka tip bir sonsuzluk (kardinalite) olup olmadığı ise henüz bilinmiyor.

  card(2ª)≤ card(a)................1, alt kümelerin kardinali asıl kümelerden küçüktür veya eşittir. Cantor'a göre ise:

  card(2ª) > card(a)...............2; bu durumda 1 ve 2 çelişmektedir.

  velhasılıkelam cantor sayılamayan reel sayıların sonsuz kümesinin, sayılabilir tüm sayılardan daha büyük olduğunu ispatlamıştır.

  https://youtu.be/X56zst79Xjg
  9 ... fikrimin ince gulu
 • mahmud ferşçiyan

  1.
  prophet abraham
  mahmud ferşçiyan
  1930 iran doğumlu, uluslararası pek çok ödül sahibi dünyaca ünlü minyatür sanatçısıdır.
  12 ... fikrimin ince gulu
 • erkin arslan

  1.
  Unesco'nun 2019 yılını göbeklitepe mezopotamya yılı ilan etmesinden etkilenerek bestelediğini söylediği "mesopotamia" adlı entrümental bestesi dinlenilesi müzisyen.

  https://youtu.be/FKpkwCoOlPA
  7 ... fikrimin ince gulu
 • ancora imparo

  1.
  Kendisinden boyaması istenilen sistina şapeli için; "Ben ressam değil heykeltıraşım" diye reddettiği halde, papa tarafından resim yapmaya zorlanan Michelangelo'nun, 87 yaşındayken söylediği; "hala öğreniyorum" anlamına gelen ve hayat mottosu haline getirilmesi gereken latince sözü.
  13 ... fikrimin ince gulu
 • akpli teyzeler

  1.
  (bkz: yakın o evi yakın)

  (bkz: unutursak kalbimiz kurusun)
  15 -1 ... fikrimin ince gulu
 • krishan kumar

  1.
  1942 tobago doğumlu 77 yaşındaki sosyolog.

  Halen virginia üniversitesi sosyoloji bölüm başkanlığını yapmaktadır. Dilimize çevrilmiş "ütopyacılık" başta olmak üzere pek çok kitabı mevcut.

  Özellikle "modern zamanlarda ütopya ve karşı-ütopya" kitabında, Ütopyalar dünya savaşları sonucunda nasıl distopya haline geldi? Modernizm sonrası batı toplumlarının hayal kırıklıkları ve pesimizminin nedenleri, başta sinema olmak üzere bu durumun sanat ve edebiyata olan yansımaları gibi daha pek çok soru(n)ların ele alındığı kitapları okunmaya değer bilim adamı.
  14 -1 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum