• sözlük yazarı olmanın avantajları

  21.
  Ojelerinin kurumasını beklerken canın sıkılmaz.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • müzisyen olmak

  8.
  Çok çok isterdim.

  Düşünüyorum da güzellik veya zenginliğe öyle haddinden fazla itibar etmişliğim, kıskançlığım olmamıştır, yani imrenmişimdir elbette ama geçici anlık bir heves etmisliğin ötesine geçmedi. Ama kendimi bildim bileli turist rehberlerine ve müzisyenlere içten içe imrenir ve hatta kıskanırım hala.
  9 -1 ... fikrimin ince gulu
 • küfretmenin insanı rahatlattığı gerçeği

  18.
  Küfrettiren, Küfür edecek kadar insanı öfkelendiren sebebi ortadan kaldırmak ya da araştırmak daha etkili bir çözüm olmaz mı? Çünkü herkesi rahatlatmiyor ya da herkes aynı durum karşında küfretmiyor nihayetinde.

  Aynı takımı tutan taraftarların hepsi holigan olmadığı gibi, aynı kutsal kitabı okuyan her dindar da radikalleşip kendini patlatmıyor öyle değil mi?

  Yani bir enfeksiyonu direne etmekle enfeksiyonu kurutmak aynı şey olmamalı.

  Psikoloji veya sosyal bilimler böyle bir şey değil.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • quarkerizm

  1.
  17. Yüzyılda ingiltere'nin kuzeyinde ortaya çıkmış savaş ve şiddet karşıtı barışcıl bir hıristiyan mezhebidir. Kurucusu ve lideri george fox'tur. Quarker inancına göre, inancın kaynağının kutsal kitaplar değil tanrı'nın insanın kalbindeki yansıması diyebileceğimiz "içsel ışık" (inner light) ışıltıdır. Bu ışık bazılarınca vicdan, bazılarınca isa ile özdeşleştirimiştir. Quarkerler köleliğe karşı çıkmış ve Kadın haklarını savunmuşlardır.

  Deizm düşünce akımının kurucusu sayılabilecek Ünlü ingiliz düşünür thomas paine'in düşüncelerine etki etmiş olması muhtemel, babasının mezhebi de olan Bu inancın hıristiyan tarihi açısından en önemli sonucu ise kişinin ruhani kurtuluşu ve selameti için arabuluculuk yapan ruhban sınıfını ortadan kaldırmasıdır.

  Paine'e göre "quarkerizm, en az newton fiziği kadar deizme etki etmiş bir dini öğretidir."
  7 ... fikrimin ince gulu
 • en zevkli matematik konusu

  28.
  Çarpanlara ayırma.

  Payı paydayı tek tek ayırıp, varsa bölmeyi ters çevirip sadeleşenlerin üzerini cırt cırt çizdikten sonra 1'e ulaşıp da, yüzüne bir aydınlanma, dudaklarına bir tebessüm gelmeyen öğrenci görmedim ben.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • aşk nasıl bir şey

  35.
  Çevrendeki herkes ve her şey birdenbire varlıklarının nedenini ve anlamını hatırlamışcasına, sevgi ve güzelliklerinin kaynağı senmişcesine seni mutlu etmeye başlar.
  10 ... fikrimin ince gulu
 • kadınlar

  774.
  Hangi ekonomiste ait adını hatırlayamadım ama şöyle bur sözü vardı:

  "Eğer kadınlar olmasaydı paranın bir anlamı kalmazdı."
  10 ... fikrimin ince gulu
 • yazarların sahip olduğu en eski kitap

  37.
  Bostan ve gülistan.

  1958
  9 ... fikrimin ince gulu
 • çocuklukta sevilmeyip sonradan sevilen şeyler

  35.
  balık
  enginar
  ciğer
  brokoli
  kapuska
  bulgur pilavı
  sütlaç

  haberler, türk sanat müziği, felsefe ve matematik.
  10 ... fikrimin ince gulu
 • arıların masalı

  1.
  the fabl of the bees.

  1714 yılında hollandalı düşünür bernard de mandeville tarafından yaşadığı toplumu eleştirmek için yazılan eser.

  masala göre;

  Arı kovanın içinde bir devlet düşünün herkes birbiriyle rekabet halinde hırs, kıskançlık, mücadele ve bencillikle daha fazla üreterek zenginleşiyorlar ve hiçbir kovanın sahip olamadığı kadar bala sahip oluyorlar. Hal böyle olunca ülkenin refahı artıyor, bilim ve sanatta önemli adımlar atılıyor ve bu sürekli gelişim devam ediyor. iyi beslenen arılar iyi savaşçılar yetiştiriyor ve güvenliklerini rahatça sağlıyorlar. zamanla kovan, düşman arıların korktuğu dostlarınınsa imrendiği bir kovan haline geliyor.

  fakat kovandaki refah ve zenginliğin artmasıyla sosyal yaşam farklı bir boyuta geçmeye başlar. Yaşlı arılar, ahlaksızlığın giderek arttığından, hırsızlık, rüşvet ve adaletsizliğin artık toplumu ele geçirdiğinden şikayet etmeye başlıyorlar. onlara göre, toplumun tüm kurum ve kişileri yolsuz ve başına buyruk hareket etmeye başlamıştır. genç aç gözlü arıları her şeyi ele geçirmeye çalışır ve toplumun huzurunu bozarlar. pek haksız da sayılmayan yaşlı arılara göre bu ahlaksızlığın bir çoğu politikacı, polis, asker hakim arıların bizzat kendilerince yapılmaktadır.

  yaşlı arılar bu durumdan rahatsız olmaya başlar ve tanrıya yakarırlar; neden bu kadar kötülük var, arılar neden yalancı, kendi işini düzgün yapan arılar neden yok? diye dua ederler; "Arıların yüce Tanrısı bizi ve kovanımızı tüm bu hırslardan, ahlaksızlıktan ve kötülüklerden uzak tut hepimizi iyi ahlaklı bir toplum yap."

  tanrılar bu sıradan arıların yakarışlarını duyunca çok sinirlenir çünkü yolsuzluklar olmasına karşın, bu kovan dünyadaki en zengin ve güçlü kovandır. bu yüzden onları cezalandırmaya karar verirler. nasıl mı? istediklerini vererek... Jüpiter arılara kızsa da dualarını kabul eder.

  Ve kovandaki bütün arılar iyi ahlaklı güzel huylu olur. artık Hiç bir arının malda mülkte gözü yoktur. iktidarda olmanın hiç bir anlamı yoktur. Kovan huzurla dolmuştur. hırs, rekabet ve kıskançlık olmazken herkesin mutlu olduğu düşünülmüştür. Askere de ihtiyaç duymazlar çünkü herkes dosttur. Bu durumu fark eden başka kovandaki arılar hemen bu kovana saldırırlar. Dostlarını karşıladığını sanan arılarımızı gelen düşman arılar öldürür ve kovanı işgal ederler. ve sonuçta Geriye üç beş tane erdemli yaşamaya devam eden arı kalır.

  Mandeville ve masalına göre '' insan doğuştan bencildir ve bu bencillik hem doğal hem de erdemli bir şeydir. Ona göre dürüstlük veya iyilik gibi nitelikler toplumu ileriye götürmemekte hatta gerilemesine sebep olmaktadır. ve hatta toplumsal gelişmemizin kaynağı kişisel ahlaksızlıklarımızdır. mutluluk, erdemsiz olmaya bağlıdır. Kişiyi mutlu kılan bencilliğidir.”

  peki gerçekten kişisel ahlaksızlıklarımız ve kötülüklerimizi birleştirerek iyilikler üretebilir miyiz?

  Bencilliklerimizin, kıskançlıklarımızın ne kadarı topluma yararlı olabilir?

  Bize günah işleme özgürlüğü veren bu masalın ne kadarı gerçek, ne kadarı yalan?

  Liberalizme atıf yapan bu masalda ahlak aramak mantıklı mı?
  10 -2 ... fikrimin ince gulu
 • yazarların şuan okuduğu kitaplar

  29.
  yazarların şuan okuduğu kitaplar

  "insan, üç beş damla kan ve binbir endişe."
  14 -2 ... fikrimin ince gulu
 • bir başkadır dizisi

  4.
  Bugüne kadar izlediğim en şahane yerli dizi olmuş. izlediğim dizilerin hiç birine benzemiyor. Çok özgün ve orijinal bir şey hakkaten.

  Mutlaka Nuri bilge ceylan'ın parmağı olmalı bu dizide diye jenerikteki tüm isimleri tek tek okudum, yok.

  Öykü karayel sen ne müthiş bir oyuncu, ne tatlı bir kadınmişsın ya demekten kendimi alamadım. Tüm karakterler ve oyunculukları tek kelimeyle şahane. Hele o yeşilcam müzikleri eşliğindeki istanbul manzaraları...

  Berkun oya'ya helal olsun. Gurur duydum netflix gibi uluslararası bir platformda nihayet böyle bir yerli dizimiz olduğu için.

  Emeği geçen herkesin ellerine sağlık.
  9 -3 ... fikrimin ince gulu
 • alevi dedesi

  61.
  Böyle marx ile nietzsche karışımı bir görüntüleri var konuşmazlarsa.

  Hani bir de güzel konuşanına denk geldiyseniz, o bıyık ve sakal ile "tanrı öldü" dese inanırsın o derece...
  8 -3 ... fikrimin ince gulu
 • duvar yazıları

  439.
  duvar yazıları
  13 -3 ... fikrimin ince gulu
 • film önerileri

  411.
  (bkz: green book)
  9 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin tablosu

  123.
  gecenin tablosu
  Kıvırcık saçlı küçük kız, jules cyrill cave
  13 -1 ... fikrimin ince gulu
 • iş hayatı

  210.
  insanların bu platformlarda her şeyi yapmak serbestmişçesine, her türlü bencil ve kötü niyetli davranışlarını sergileyebildikleri ve bu yüzden cehenneme çevirdikleri ortamlar maalesef artık.

  O kadar okumuş ve eğitimli insanın bir araya gelip, birbirlerini bu şekilde aşağılayıp, dedikodu yapıp, insanları birbirine düşürme çabasına inanamıyor insan. Erkeklerin bir çoğundaki sürekli bir kadın iş arkadaşlarına yürüme yahut çoğu kadının "herkes beni kıskanıyor" hezeyanlarına girmiyorum bile. Ergenliğe saplanıp kalmış narsistler ordusu adeta.

  Ve o kadar diplomaya, mastere, bir yığın eğitime rağmen, en çok da bu yüzden medenileşemiyoruz fikrimce. Çünkü unutmamak gerekir ki, sosyal anlamda insan ancak erdemli davranışları ve erdemli olma çabası ölçüsünde uygarlaşabilen bir canlı.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • lisede tarih dersinden akılda kalanlar

  89.
  Baltalimanı antlaşması'ndan beri panslavizm ideolojisi güden rusya'nın bolşevik devrimi ile birden savaştan geri çekilerek, kurtuluş mücadelimizi destekler hale gelmesi ve itilaf devletlerinin gizli antlaşmalarını açık etmesi enteresan gelmişti.

  "Demekki düşman devletler, savaşan uluslar diye bir şey yok, ķötü siyasetçiler var." demiştim.

  Ama bu benim dönem ödevimdi, müfredat kitaplarında yazmıyordu tüm bunlar elbette.
  7 -1 ... fikrimin ince gulu
 • sonbahar

  740.
  sonbahar

  "Bulunduğum yerin mekanıyım ben."
  12 -2 ... fikrimin ince gulu
 • eva green

  299.
  eva green

  Çok güzel bir kadın olmamasına rağmen enteresan bir çekiciliği olan kadın. Geniş alın yapısı, burnu ve göz çukurlarıyla Hatta bazı fotoğraflarda neredeyse çirkin. Aynı kadın olduğuna inanamıyor insan. Bu da onu farklı ve özgün yapan şey.

  Uzak olmayan bir gelecekte Güzellik kavramı da aşağı yukarı böyle bir şeye dönüşecek öyle sanıyorum ki...
  9 -1 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum