• geometri çözerken indirilen dik

  46.
  En inatçı üçgenleri bile dize getiren öklit nimeti.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • türklerle almanların omuz omuza savaşması

  2.
  Tarihte de bazı şeyler hiç değişmiyor ve mizaç meselesi;

  Almancılar hep savaşçı, amerikancılar hep mandater.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • komünistleri ciddiye almak

  9.
  Komünist ideoloji sayesinde kadın, erkek veya çocuk farketmeksizin tüm dünya işçileri ciddi anlamda bir takım haklar ve özgürlükler elde etmiştir. insanlık bir nefes almış, dünya ve Emek sömürgesi büyük manada darbe almıştır.

  Bu anlamda Asla başarısız olmuştur diyemeyiz. Tüm dünyayı etkisi altına almış ve pek çok ideolojiden daha başarılı olmuştur.
  13 -2 ... fikrimin ince gulu
 • homeland

  141.
  Yüzlerce casus film veya dizisinden farkı oyunculukları ve senaryosu kaliteli fikrimce. insanı hakikaten şaşırtıp ters köşe yapıyor. Bu anlamda ergen Netflix dizilerinden çok farklı.

  Ve bir kez daha anladım ki; bir amerikalının gözünde arap, acem, türk vs hiçbir farkı yok. Namaz kılan herkes teröristtir.
  6 -2 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şarkısı

  35334.
  leonard cohen - everybody knows

  https://youtu.be/Lin-a2lTelg
  7 ... fikrimin ince gulu
 • amerikada sokağa çıkma yasağının protesto edilmesi

  7.
  Amerikan pasaportuyla dünyanın sahibi gibi gezerlerken; kendi ülkelerinde hayatlarının bu kadar ucuz ve korunmaya değer olmadığını öğrendikleri şu günlerde, aklı başında kimsenin o güvensiz sokaklara çıkmak için can attığını sanmıyorum.

  Kendi firavunlarını yaratıp kendi kabuslarını yaşıyor gibiler.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • eşcinseller toplumdan dışlanmalıdır

  36.
  Filmlerde veya tanıdığım bir kaç batılı insanda en çok özendiğim şeylerden biri; pek çoğunun yaptığı iş her ne olursa olsun ya da yaptığı işle alakalı veya alakasız ilgilendiği, uzmanı sayılabileceği en az bir konu veya hobisi olması. Belki Pek çok insanın gereksiz bulabileceği o işin Onda bir tutku oluşturup, kendini var edebilmesinin sebebi olması.

  Bir şoför vardı mesela bir gezide tanıştığım. uzun yol otobüs şoförü, oturup saatlerce etnik dünya müziklerini konuşabilirdiniz kendisiyle. konuyla alakalı A'dan z'ye her şeyi sorabilirsiniz. Yahut 12 yaşındaki bir çocuk, bahçesindeki solucanlarının, biyolojik çöplerini nasıl toprağa dönüştürdüğünü anlatabilir size saatlerce.

  Bizim en büyük toplumsal sorunumuz bu sanırım; siyasi partileri, etnik ve dini kimlikleri, futbol takımlarını örümcek ağı bağlamış 100 yıllık ideolojileri alırsak hayatımızdan, korkarım geriye hiçbir şeyimiz kalmıyor kendimizi var edebileceğimiz. çünkü bizim toplumlarımızın bireyleri ancak ötekinin tahakkümü üzerinden var edebiliyor kendisini. tu kaka diyerek bir kimlik kazanabileceğimizi sanıyoruz. oturup kendi eteğimize bakmıyoruz. bomboş çünkü.

  her şeyin her türlü bilginin paramparça olduğu bu çağda bir şeye karşı olmak, ya da bir ideolojiye sığınmak tek başına bir kimlik kazandırmıyor bize, kazandıramaz da. kimse kendini kandırmasın. çünkü başkaları üzerinden, başkalarına rağmen boşu boşuna yaşanmış bir hayat olur bu.

  ırkçı olmak seni daha üstün yapmadığı gibi, ateist taşlamak daha dindar yapmaz. eşcinsellere karşı olmak da daha erkek yapmaz.

  Yazık, çok yazık.
  16 ... fikrimin ince gulu
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  21370.
  Yaklaşık iki aydır her akşam Televizyon ekranlarında en az 5 saat konuşan ve ne dediklerini birbirlerinin dahi anlamadığı 100-150 tane profesör gidip hastanelerde veya laboratuarlarda çalışsalar daha faydalı olmazlar mı?

  Çünkü Ne virüsten anlıyorlar ne de istatistik grafiklerinden. Üstelik nihat hatipoğlu'na sorulan sorulardan hallice, dünyanın en aptal sorularını soran sunucular ve seyircilerin karşısında afallayıp kalıyorlar.

  Yok illa ben anlatıcam, kendimi ve tüm kariyerimi maske takmalı mı takmamalı mı? Sorusu uğruna maymun edicem diyorlarsa, gidip nihat hatipoğlu'ndan biraz ders alsınlar o halde.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • hayat

  2294.
  Şimdilerde anlamı en çok sorgulanan.

  Ama her ne koşulda olursa olsun devam eden.
  10 -1 ... fikrimin ince gulu
 • kavimler göçünü başlatan ilk cümle

  364.
  Ben bu çinlilere güvenmiyorum çok midesizler, bak görürsün bir pislik çıkacak kalk gidelim abi.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • alef dizisi

  31.
  öncelikle diziyi konunun enteresanlığı ve bunun polisiye bir diziye uyarlanabilmiş olması konusunda beğendiğimi söylemeyelim. hani o bir solukta okuduğumuz ahmet ümit ve elif şafak tarzı mistik, tasavvufi kitaplar polisiye de olsa nedense diziye pek uyarlanamazmış gibi gelmişti bana. bu konuda yönetmen çok iyi bir iş çıkarmış hakkaten.

  oyunculuklar konusuna gelince ahmet mümtaz taylan çok başarılı ve fakat kenan imirzalıoğlu'nu biraz tutuk buldum ben nedense. dizinin o kasvetli havası kemal karakterine biraz gölge mi düşürmüş bilemedim. melisa sözen'de duymayı çok istediğim anlattığı o ''ortodoks sunniliği'' keşke biraz daha tane tane, sindire sindire anlatsaydı.

  müzikleri ve görüntüleri güzel. son olarak süresinin çok kısa olması dışında özellikle bu akşam ki 4. bölümü ile gayet başarılı bir dizi olmuş.
  6 -2 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin klasik müziği

  430.
  `Gabriel FAURE': Pavane

  https://youtu.be/mpgyTl8yqbw
  7 ... fikrimin ince gulu
 • burun ameliyatı

  59.
  ne kadar büyük olursa olsun bazılarını çirkinleştiremiyor. aksine bir karakter kattığını düşünüyorum. ameliyat olup küçültmedikleri iyi olmuş.

  (bkz: penelope cruz)

  (bkz: vincent cassel)
  5 -2 ... fikrimin ince gulu
 • yahudilerde rabbi nin dinimizde karşılığı

  3.
  Aynı dili konuşan insanlar farklı şeylere inanamaz mı? Eski türklerde ki tengri sözcüğünün karşılığı olan şimdiki tanrı sözcüğünü söylediğimizde gök tanrı mı geliyor aklımıza, ne alaka?

  Hastayım bu etimolojik düzeyde düşünce ve fikir çürütme tarzına da. Dil bu dünyadaki en değişken ve esnek olgulardan biridir.

  (bkz: safsata)
  8 ... fikrimin ince gulu
 • suçlu hissettirme

  4.
  şu da acı bir gerçektir ki; bunu farkında olarak veya olmayarak en iyi anneler yapar.
  10 -2 ... fikrimin ince gulu
 • konuştuğum en güzel kız değilsin diyen erkek

  9.
  tekrar bak, algı sorunu olan biri gibi duruyorsun derdim.
  6 -3 ... fikrimin ince gulu
 • 23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı

  457.
  böylesi büyük bir sömürge savaşından böylesi koşullarda çıkabilmiş tek ülkedir türkiye cumhuriyeti tarihte. bu yüzden eşsizdir.

  herkesin çocuk olduğu bugün kutlu olsun.
  17 -1 ... fikrimin ince gulu
 • nasıl bir evrende yaşamak isterdin

  1.
  insanların zamanlar arası gezebileceği bir evren olsun benimkisi. ve insanlar istedikleri zaman dilimlerini, istedikleri yaşlarını diledikleri kadar yaşayabilsin.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • türkiye çin savaşı

  51.
  türkler çinlileri tarihte kaç kez yenmişse de çin her nasılsa asla asimile olmayan bir kültür. bırak asimile olmayı hiçbir kültüre eklemlenemiyor bile. ve hiçbir şekilde asimile olmayan bir kültürü yenmenin bir anlamı yok. değil savaş kıyamet bile yok edemeyecek onları korkarım.

  cengizhan öldüğünde oğlu kubilay a bırakıyor çini. ve ne oluyor; kubilay hanlığı asimile olup, tarihte yok oluyor.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • sözlük yazarlarının garip huyları

  1521.
  Evde kıyıda köşede kalmış, herhangi bir dersin test kitabını bulsam, fi tarihinden kalmış bile olsa çözmeden atamam. israfmış gibi gelir.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum