• ultima ratio regum

  1.
  "Kralların son sözü"

  17. Yy. xiv. Louis ve ii. Frierich fransa ve almanya'sında savaş toplarının namlusuna "son söz" manasında kazınan latince ibare.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • beşir fuad

  29.
  beşir fuad

  ilk türk pozitivist, naturalist ve materyalist felsefeci, ilk denemeci yazar, ilk Biyografi yazarı ve ilk eleştirmen olarak da tarihe geçmiştir. tüm bu meziyetleri ve pos bıyıkları ile türk nietzsche de denilebilir kendisine fikrimce.

  Doğum yeri istanbul olan fuad, 1852 yılında doğmuştur. Aslen Gürcistanlıdır. Osmanlı imparatorluğunun aydın kişiliklerinden biri olan Beşir Fuad, bilim, edebiyat, eleştiri, felsefe, biyografi dallarında birçok eser vermiştir.

  1873 yılında Mektep-i Harbiye’yi bitirmiş olup Sultan Abdülaziz’e yaverlik yapmıştır. Bunun yanı sıra pek çok savaşa gönüllü olarak katılmıştır. Fransızca, ingilizce ve Almanca dilinden çevirdiği pek çok eserleri dilimize kazandırmıştır.

  1886 yılında Annesinin paranoyadan ölmesi yazarda delirme korkusu yaratmıştır. 5 Şubat 1887 yılında evinde bileklerini keserek ve tüm bu anı, dostu ahmet mithat'a bir mektup şeklinde yazarak henüz 35 yaşında iken intihar etmiştir. Son arzusu cesedini Kadavra olarak bağışlama isteği ise kabul görmemiştir.

  kendisi gibi arafta kalmış, ne doğuya ne batıya yaranabilmiş, ne sağa ne de sola yar olamamış cemil meriç'in, fuad ile ilgili yorumu ise şöyledir;

  “Alışkanlıkları ile Osmanlı, kafasıyla Fransız. Beşir Fuad’ı Cizvit’ler zehirledi. imanını kaybeden o coşkun zekâ, yeni bir din buldu kendine: Maddecilik. Batının müsbet ilimlerini naslaştırdı. Kılıç bir fetih aracı değildi artık. Zafer rüyaları ancak kalemle gerçekleşebilirdi. Abdülaziz Han’ın yaveri bu çetin kavgaya kahramanca atıldı. Ama çağdaşlarının dilini konuşmuyordu Beşir. Her makaleyle biraz daha yalnızlaşıyor, uçurum biraz daha derinleşiyor, anlayışsızlık kine inkılap ediyordu. Burkulan şuurunu uyuşturmak için içkiye ve kadına koştu. Nafile… Dudaklarında günahların buruk tadı, bezgin ve yorgun. Kavgaya devam etti. Gönülle aklın, şiirle nesrin, imanla inkârın, Doğu ile Batı’nın kavgası. O yalçın irade, bu çılgın savaşa üç yıl dayanabildi. Hayalle gerçek arasındaki uçurum, maddecilikle doldurulamazdı. Na’şını fırlattı uçuruma.

  Don Kişot’u kitaplar çıldırtmıştı. Beşir’i ise kitaplar öldürdü.”
  12 -1 ... fikrimin ince gulu
 • köylülerin tanımadığı insanlara selam vermesi

  5.
  Avrupa'nın metropolleşmemiş çoğu bölgelerinde de hiç tanışmayan insanlar, yolda birbirlerinin yanından geçerken veya toplu taşımayı kullanırken selamlaşırlar.

  Bunun köylülükle değil tarihsel ve kültürel bir medeniyete sahip olmakla alakası var daha çok fikrimce.
  16 ... fikrimin ince gulu
 • pozitif fotoğraflar

  310.
  pozitif fotoğraflar
  "Olmazlara meylim var."
  20 -1 ... fikrimin ince gulu
 • hayat

  2280.
  hayat
  15 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin türküsü

  636.
  pınar başından bulanır

  https://youtu.be/7UmyX5kQZ20
  7 -1 ... fikrimin ince gulu
 • geceye bir bilgi bırak

  70.
  Orkideler ağaçlar üzerinde yetişen güneydoğu asya'ya özgü asalak bir bitki türüdür. Farklı coğrafyalarda Yapay bir şekilde çoğaltılarak saksı çiçeği olarak satılır.

  Böylesi güzel çiçek açan ve neredeyse hiç topraksız bir saksıda, az bir miktar ışık ve su isteyen, kokusuz bu bitki, gecenin bu saatinde epeyce enteresan geldi evet.
  12 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin tablosu

  102.
  Gustav klimt - ölüm ve yaşam
  gecenin tablosu

  "Hayat müşterek bir imkansızlıktır."
  14 ... fikrimin ince gulu
 • eğitimin kezbanlığı almaması

  6.
  hangi eğitim?

  eğitim öğretimi bırakın bilimin içinde bile etik ve ahlaki değerlerin kalmadığı günümüzde, okullarda eğitim mi veriliyor? din kültürü dersleri dahi etik ve ahlaktan uzak salt hadis, sure ezberlettirilerek, namaz ve oruç kurallarından ibaret. insanlar onu bile öğrenemiyorlar ki; her ramazan görüyoruz televizyonların trajikomik durumunu. Maalesef eğitim ve öğretim sistemimiz salt öğretimden ibaret ki; bence o bile tartışılır.

  günümüzde nasa, cern gibi en büyük, en saygın sayabileceğimiz bilim kuruluşları bile, uzay veya kuantum araştırmalarını neden yapıyor bir düşünelim? enerji kaynaklarının kontrolünü ele geçirmek için. çünkü dünyaya ancak bu şekilde hükmedebilirsiniz.

  kim ''hakikat''in peşinde?

  çocuk felci aşısını bulup anonimleştiren doktorlar nerede?

  sosyal bilimlerin ve ötekileştirmenin bizleri getirdiği nokta küresel şiddet.

  sözümona eğitimli erkeklerin açtığı entelektüel başlık: eğitimli kezban!

  eğitim ve öğretim sadece kızlar üzerinden test edilebilecek bir olgu değildir efendim.

  burada ''türk/sözlük kızı'' başlığı altında kadınları aşağılamak için onca kitap okuyor olmanın, kendini ayrıcalıklı ve seçkin kılıyor olduğu fikri ise koskoca bir hezeyan. kimse kusura bakmasın.

  bilimin içinden, etiği almaya bu şekilde devam ettiğimiz sürece geleceğimiz son nokta ise, korkarım tüm bunların çok daha ötesinde.
  14 -1 ... fikrimin ince gulu
 • en iyi film müzikleri

  2469.
  climax - supernature, cerrone

  https://youtu.be/Hwkacrln26o
  8 -1 ... fikrimin ince gulu
 • kirpiklerin gözlük camına değmesi

  11.
  Aynı zamanda küçük bir Burna sahip olduğunuzun da göstergesidir.

  Maskarasız çıkmam diyen ve kemik çerçeve seven prensesleri üzen durum.
  9 -1 ... fikrimin ince gulu
 • haluk bilginer

  760.
  Sanatçının 80'li yıllarda ingiltere'de iken rol aldığı "eastenders" isimli dizi ve "oy oy emine" türküsü.

  Her zaman sempatik, her zaman yetenekli.

  https://twitter.com/CapaM.../1179288119083974656?s=08
  10 -1 ... fikrimin ince gulu
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  46197.
  leonard Cohen - Lover, Lover, Lover

  https://youtu.be/vDYDkM-zT4I
  5 ... fikrimin ince gulu
 • napolyon un rusya seferi

  9.
  Büyük rus yazar tolstoy'un "savaş ve barış" adlı tarihi romanına konu olmuş seferdir.

  Tolstoy bu dünyaca ünlü eseri kaleme alırken o kadar kapsamlı bir tarihi araştırma yapıyor ki; rus tarihçilerin dahi göz ardı ettiği, rusların zaferiyle sonuçlanan ve napolyon'un moskova'dan çekilmesine neden olarak avrupa'nın kaderini değiştiren 1812 kanlı borodino savaşı, kitabın yayınlanmasından sonra büyük rus zaferi olarak ilan ediliyor.
  6 -1 ... fikrimin ince gulu
 • en kolay karı düşüren kitaplar

  11.
  Onca kitaba, bunca yazara rağmen hala "karı" diye başlık açılabiliyorsa nafile okumuşsunuz.

  Dostoyevski'nin naif kadın kahramanlarının da mı hatırı yok efendim?

  Lütfen Okumayın siz.
  14 -3 ... fikrimin ince gulu
 • leonardo dicaprio

  648.
  leonardo dicaprio

  Acil kilo vermesi gereken yakışıklı oyuncu.

  Sarışın erkeklerin böyle bir özelliği var. Yakışıklı Yaşlanıyorlar. Fakat asla belli bir kilonun üzerine çıkmamaları gerekiyor.
  5 -3 ... fikrimin ince gulu
 • günün karikatürü

  5591.
  günün karikatürü
  18 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin fotoğrafı

  4349.
  gecenin fotoğrafı

  Einstein: sizin sanatınızda en çok takdir ettiğim şey evrensellik! Tek bir kelime dahi etmiyorsunuz, ama tüm dünya sizi anlıyor.

  Chaplin: doğru, ama sizin ihtişamınız daha da yüce. Söylediklerinizden kimse bir şey anlamıyor, ama yine de hayranlık duyuyorlar.
  20 -4 ... fikrimin ince gulu
 • ayrılıq

  5.
  bilinenin aksine bir sevgilinin ardından değil, azerbaycan'ın parçalanması sonucu iran topraklarına katılan güney azerbaycan'ın anayurda seslenişinin anlatıldığı siyasi ama epeyce dokunaklı güzel bir şarkıdır.

  https://youtu.be/WnPN2mc5ix4
  15 -3 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin tablosu

  100.
  Edvard munch, ayrılık
  gecenin tablosu
  Modern resmin en önemli temsilcilerinden olan sanatçının eserleri, öyle dekorasyon amaçlı salona asılabilek tablolardan değil elbette. ama sanatçının çok da ünlü olmayan bu eserinin kanvas bir tablosuna sahip olabilmeyi çok isterdim.

  Ayrılıktan çok bir feryad gibi.
  21 -2 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum