• gecenin klasik müziği

  436.
  mozart piano concerto no:9, andantino

  https://youtu.be/8GETdQW-HlE
  6 -1 ... fikrimin ince gulu
 • kamusal alan

  35.
  Frankfurt okulu felsefecilerinin felsefe ve sosyoloji bilimine kazandırdığı pek çok değerli kavramdan ki, geliştirimesi ve önemsenmesi gerektiğine inandığım en değerli kavramlardan biri.

  j. Habermas' a aittir. Ortak veya karşit fikirli insanların bir araya gelerek kamuoyu oluşturabildikleri, pek çok sanat ve edebiyat akımlarının oluşumuna, gelişimine, toplumsal kimliklerin ve rollerin ifadesi ve kabulüne vs. Olanak sağlayan, dinden ve siyasetten olabildiğince bağımsız, tarafsız, özgür, sivil ortak alanlardır. Kafeler, sanat ve kültür merkezleri, tiyatro ve sinemalar...

  Bizim ve Ortadoğulu Din temelli tüm totaliter devletlerin en büyük sorunu bu fikrimce: tek kamusal alan camiler ve o da sadece erkekler için. Bu yüzden avrupanın aksine Söylemin dini terminolojisi hala çok güçlü ve işlevsel. Devletin tüm kurum ve kuruluşları gibi bir avuç kamusal alanlarımız da, kadının ve pek çok alt kültür ve kimliklerin kendini ifade edemediği maskülen ve patriarkal bir alan.

  Bir toplumun aydınları en çok da bunun mücadelesini vermeli fikrimce.

  Edit: sanal da olsa, aynı zamanda bu sözlüğün de bir kamusal alan oluşturduğu moderatörlerin gözlerinden kaçmaz dilerim.
  11 ... fikrimin ince gulu
 • camilerin ekonomiye yük olması

  5.
  Avrupada bulunduğu bölgenin kilisesine yahut herhangi bir kiliseye aidat ödemeyen insanların, cenaze merasimlerini yapmıyor kiliseleri.

  inanıp inanmamanız kimsenin umrunda değil. Her kilisenin cemaati bellidir. Değilse mezhebinize uygun seçtiğiniz bir kiliseye, Emlak vergisi gibi Düzenli olarak vergi ödemek zorundasınız gömülebilmek için.

  Yani öyle Ben evrim okudum ateistim deyip çıkılmıyor işin içinden.

  Vergiler ve bağışlar usulünce toplanır toplanmaz o ayrı elbette. Ama hiçbir insanın inancı veya inançsızlığı, ailesinin veya sevdiklerinin onur meselesi haline gelmemeli fikrimce.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • giuseppe verdi

  24.
  Va pensiero, "Esirler korosu" olarak bilinen ve yahudilerin babil'den sürgün edilişinin konu edildiği "nabucco" operasının sevilen, eşsiz hüzünlü koro eserinin sahibi bestecisi.

  va pensiero, nabucco

  https://youtu.be/aiSSz0snWzA
  6 -1 ... fikrimin ince gulu
 • güç eline geçince firavunlaşan kitle

  10.
  Şu an içinde bulunduğumuz toplumda dinle ve ahlakla hiçbir alakası olmadığı halde iktidarı destekleyen pek çok insan, atatürk döneminde yaşasaydı, cumhuriyete veya devrime dair hiçbir fikri olmadığı halde, sırf en güçlü adam olduğu için en ateşli kemalist olurdu eminim. ellerine bir şey geçmesine de gerek yok üstelik. Ben en çok da bu kitleyi anlamıyorum.

  Güç ve iktidar böyle aptal mıknatısı bir kavram işte.
  7 -1 ... fikrimin ince gulu
 • para mutluluk getirir mi

  716.
  Mutsuzlukların üzerini örter, haz satın alarak mutsuzluğu öteler, görünmez hale getirir.
  6 ... fikrimin ince gulu
 • karizmatik kitap isimleri

  4.
  (bkz: puslu kıtalar atlası)
  10 -1 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin film sahnesi

  882.
  gecenin film sahnesi
  (bkz: cold war)
  7 ... fikrimin ince gulu
 • gereksiz bir bilgi ver

  2863.
  gereksiz bir bilgi ver
  mandala sanksritçe ''enerjiyi saklayan kap'' anlamına gelir ve mandala yaparkenki duygu ve düşüncelerinizin, dilek ve hayallerinizin mandala tarafından tutulduğuna inanılır.

  olağanüstü bir dikkat ve sabır isteyen mandalanın, birbirinden farklı ve bağımsız gibi görünen farklı renk ve şekillerden oluşan tüm bu motifleri, bir merkezden başlayarak çevreye doğru dairesel bir bütünü oluşturur.

  uzak doğulu keşişler ruhsal dinginliği, sükuneti ve içsel huzuru sağlayabilmek adına, iyi dileklerini bu küçücük kum tanelerine hapsederek, her şeyden ellerini çektikleri manastırlarında büyük bir sabır ve sükunetle yaparlar bu mandalaları. dairesel zamanı ve hiçbir yaşam formunun birbirinden bağımsız düşünülemeyeceğini ve iç içe geçmiş kaderlerimizi bize hatırlatırcasına...
  12 ... fikrimin ince gulu
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  46145.
  https://youtu.be/XqWOZsmJjh0
  9 ... fikrimin ince gulu
 • gülmek ama aslında mutsuz olmak

  23.
  ben çok seviyorum böyle insanları. mutsuz oldukları ya da mutsuz olmaları gerektiğini düşündüğümüz halde, bir anlık da olsa içinde bulunduğu durumdan sıyrılıp gülebilen ve bizleri de güldürebilen bu insanları yani.

  bana göre hayatı anlayabilmiş, anlamlandırabilmiş insanlardır. çünkü mutsuzluk da mutluluk gibi, içindeyken düşünüp değerlendirebileceğiniz bir durum değil; ancak akıp giderken durup arkamıza baktığımızda, kat ettiğimiz yoldur. o yol(culuğ)u sevmiş veya sevmemiş olmak ise, tamamen kendi tercihimizdir. ve bu durum, yolun kalan kısmındaki tutumumuzu belirler. işte tüm bu tutum ve düşüncelerden sıyrılarak mutsuz olduğu halde gülen insan, içinde bulunduğu an'a ve size değer veren insandır.

  mutsuzluk bir tutum, gülmekse ona direnmektir.
  15 ... fikrimin ince gulu
 • erkeklerin kızlara sormak istediği sorular

  1356.
  yazar cizer34 nickli yazarın sorularına cevap vermek istiyorum.

  1.) Bu ülkede güzel veya çirkin, çalışan çalışmayan, evli bekar farketmeksizin kesinlikle Kadın olarak yaşamak çok daha zor. Askere kabul edilen en aptal erkek bile asgari şartlarda bir aile, hayat kurabilir kendine. Boşanmış, yahut nişan atmış bir kadından daha fazla itibar görür.

  2.) Tc.de kadın erkek eşit olmadığı gibi erkekler kendi aralarında, kadınlar kendi aralarında bile eşit değil. itibarlı bir Babanız, eşiniz, sevgiliniz varsa (dikkat ettiyseniz belirleyici olan yine bir erkek) bazı kapıların önünde çok beklemezsiniz.

  3.) Ve 4.) Kadına şiddet ve kadın cinayetleri yahut kadın özgürlükleri konusuna gelince, belki çok klişe ama eğitim elbette. Fakat ben farklı olarak bu konuda kadının eğitiminin öncelikli olduğuna inanıyorum.

  Kadının eğitimi ile erkeğin eğitimi toplumsal anlamda kesinlikle eşit değil. Çevrenizdeki eğitimli eğitimsiz evliliklere bakın. Bu ikisi elbette farklı fakat hiçbiri eğitimli eğitimsiz anne farkı kadar bariz değil. Bir ailede Erkek eğitimli de olsa kadın eğitimsizse bu eğitim o ailenin çocuklarına aktarılamıyor maalesef. Çünkü bir erkeğin çocuğa aktarabileceklerinin süresi psikolojik gelişim süreci dikkate alındığında çok geç üstelik de sınırlı. Erkek atom da parçalasa evde eşine saygısı yoksa aynı saygısızlığı oğlu da devam ettirebiliyor kendi evliliğinde. Daha acısı kız çocuk ise normalleştirebiliyor bu durumu. Fakat eğitimli bir anne tüm bu süreci toptan değiştirebiliyor. kız ya da erkek çocuk farketmeksizin çok daha fazla yol kat edebiliyor. Burada eğitim derken, üniversite diplomasını kriter belirlemiyorum. Ki; bazılarına o dahi yeterli gelemeyebiliyor. Bir kadının aklını kullanmaktan hiçbir zamanda ve koşulda vazgeçmediği kalıcı bilişsel bir seviyeyi kast ediyorum.

  Özgürlük başkalarından çok sizin kendinize biçtiğiniz haklardır. Pozitif haklarını bilmeyenlerin, negatif haklarının hududu yoktur ne yazık ki.

  Edit: 5.) Kedi.
  8 -2 ... fikrimin ince gulu
 • aşırı pintiler

  11.
  Programda ne kadar sempatik gösterilmeye çalışılsa da, aşırı sevimsiz ve iticiler.

  Bir insan kendine bu şekilde yaşamayı nasıl layık görür aklım almıyor?

  Altında çok derin bir değersizlik hissi olsa gerek.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • dudak seyirmesi

  5.
  kötü haber: uçuk habercisi.

  maalesef tecrübe ile sabit.

  kaşıntı başlamadan çay kaşığı dayanılabilecek maksimum sıcaklıkta değdirilip bir süre üzerinde tutulmalı. gün içinde bir kaç kez tekrar edilirse çıkmıyor kesinlikle.
  4 -2 ... fikrimin ince gulu
 • sözsüz müzik önerileri

  889.
  faun - olafur arnalds

  https://youtu.be/re5mkdoAX28
  6 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şiiri

  13606.
  sana küstüğümde sen yoktun daha
  yokluğuna küsmüştüm sonra sen geldin
  kendime isteyemezdim seni öyle güzeldin
  şimdi varmışsın gibi küsüyorum yokluğuna

  alınganlık, ah, bilmezsin, küsmem de küsülecek
  zamanda, n’eyleyim varlığın yokluğundan tenha
  senden başka küsülecek kimse mi bıraktın bana
  bir ben kaldım bir de bıraktığın küskünlük tenha

  sen kimseye küsmezsin bilirim, gözlerin de
  yaprak hırsızı güz: anılar düştükçe göz
  dolar, yaz gelmeden temizlemek gerekir
  gözleri yoksa küskünlük de gözyaşıyla kirlenir

  küsecek kadar sevmeli insan birini
  o gelince küsmeli: nerdeydin bunca zaman
  niye sevmedin beni, küsecek kimsem yoktu
  demeli o varken de kimseye küsmemeli.

  haydar ergülen

  (bkz: sana küstüğümde sen yoktun daha)
  11 -1 ... fikrimin ince gulu
 • büyük birader

  15.
  Big brother terimi, J. Lacan'ın fallus yasasını açıklarken kullandığı terim olan, "big other" (büyük öteki) dan gelir.

  Lacan bu terimi, "kendi kimliğimi tanımlamak için öteki özneye ihtiyaç duyarım. Öteki'nin benim ne olduğum hakkındaki düşüncesi, benim en mahrem özkimliğimin yüreğine kazınır... Öteki tüm diğer öğelerin bağlantılı olduğu şeydir. Bir merkez, bir alandır asla bir kişi değil. Böylelikle bu durum hiçbir zaman sona ermeyen bir "eksik" yaratır..." şeklinde tanımlar.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • matematiği anlayamamak

  69.
  Matematik, fen ve Yabancı dil dersleri her çocuğa, her gün, çok erken yaşlarda en az iki ders saati şeklinde, ilgi ve merak uyandıran, eğlenceli ve hareketli oyunlar şeklinde verilmelidir. Okula başlamadan çok daha evvel. Motor sinir ve zihin süreçlerinin koordineli geliştiği en hızlı olduğu yaşlarda yani. Erken yaşlarda edinilen ilgi ve merak ileriki yaşlarda illaki, sabır ve azim olarak meyvelerini verecektir.

  Başka türlü her anlamda geç kalınmış demektir.
  13 -1 ... fikrimin ince gulu
 • yeniden üretilmesini istediğiniz şeyler

  38.
  * Benetton tribu parfüm

  * her renk aşınması zor sedefli ojeler.

  * puantiyeli kloş elbiseler

  * Bim toz bulaşık deterjanı

  * Portakallı 9 katlı gofret

  * Şarkı söyleyen freddie baskılı siyah queen tişörtü.
  6 ... fikrimin ince gulu
 • atatürk ün en karizmatik fotoğrafı

  68.
  atatürk ün en karizmatik fotoğrafı
  19 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum