• kimsin lan sen

  70.
  -kimsin lan sen?
  -sen benim kim olduğumu biliyomusun?
  bu dünyanın en saçma iki sorusuyla başlayan bizim coğrafyamıza özgü bir kavga şeklidir. iki moron saatlerce bu iki soruyu sorabilir birbirine. biri sürekli kendini anlatma çabasındayken, ötekininde tanıma isteği içersindeymiş gibi görünmesine aldanan üçüncü bir moronun bu ikisini tanıştırma çabasıyla kavgaya giren moron sayısı arttırılabilir. neyseki kavgadan sonra nihayet bu iki soru cevabını bulur.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • zayıflamak isteyen yazarlara öneriler

  271.
  yemek yeme düşüncesinden uzaklaşmak. bir belgeselde görmüştüm sevdiğiniz bir yemeği yediğinizde veya sevdiğiniz bir müziği dinlediğinizde beynin aynı merkezi uyarılıyor. bu demek oluyorki diyet yaptığınızda hep aklınızda olan yemek yeme düşüncesinden sevdiğiniz bir müziği dinleyerek kurtulabilirsiniz diyordu.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • sonra döndüm dedim ki

  881.
  hoşçakal
  olacaklar sensiz olsun
  daha durmam boşluklarında ben
  unutuyorum.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • cübbeli ahmet hoca

  2861.
  ilk kez gördüğümde uzun yıllar ben bu adamı ramazanlarda skeç yapıyor sanmıştım. ne yazıkki artık oniki ayın gerçeği.
  4 -4 ... fikrimin ince gulu
 • çocukların soruları

  57.
  yıldızlar neden yere düşmüyor?
  kıbrıs neden batmıyor?
  3 ... fikrimin ince gulu
 • ahmet aslan

  152.
  tarzını biraz mohsen namjoo ya benzetsemde o da bob dylan a benzetiliyor sonuçta. içinde bulunduğumuz zamanlarda herkesin biraz birine benzemesi kaçınılmaz vesselam. otantik müzik yapan ve kendine özgü yorumlayan, özellikle minnet eylemem parçasında bunu çok net görebilirsiniz, iyi bir sanatçı, yorumcu. bir röportajından anladığım kadarıyla düşünceleride müziği gibi özgün ve radikal. nötr kalamayacağınız, yani ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz tarzında sanatçılardan ki bence sanat tamda budur kafanızda iyi veya kötü bir algı oluşturması.
  6 ... fikrimin ince gulu
 • en nefret edilen insan tipi

  175.
  çok değer verdiğini düşündürten bir arkadaşının veya yakınının başına trajik bir olay geldiğinde, bunu size olabilecek en dramatik haliyle anlatırken, gözünde bir anlık bir parlama yakaladığım insanlar. o, aslında başına gelenleri haketmişti diyen sinsi, riyakar parlama.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • tek derdi aşk meşk olan insan

  34.
  yaşadığımız hayat bizim en büyük eserimizdir fikrinden yola çıkarsak aşkla yaşanmış bir hayat bunu şaheser yapar.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • sözlükte sanat üzerine konuşacak yazar olmaması

  8.
  bu soruyla başlamak bigbangdan başlamak gibi kasmaya gerek yok bence. ayrıca bu konuyu etik ve felsefe platformuna taşır keza hiç gerek yok. daha yumuşak bir girişle kaplumbağa terbiyecisi iyidir derim ben. resimden hiç anlamıyorum gerçekten anlayanlara da nasıl imreniyorum anlatamam.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • docta ignorantia

  1.
  ortaçağ filozofu nicolas cusanus tarafından ilk kez kullanılmış ve felsefeye kazandırılmış epistemolojik bir terimdir. öğrenilmiş cahillik anlamına gelir. bilginin kaynağı ve ulaşma yolu bağlamında duyum veya akıl yoluyla asla öğrenilemeyecek/ulaşılamayacak bilgilerin varlığına işaret eder. islami kaynaklardan elde edildiğini düşünüyorum çünkü muhyiddin ibn arabi veya muhtelif sufi eserlerinde aklın ve mantığın algılayamayacağı bilgilerin varlığı ve ancak sezgi yoluyla ulaşılabileceği ve hatta ulaşabilme yöntemleri sıkça geçer. zira cusanus a kadar felsefe tarihinde böyle bir kavram yok. sezgi yoluyla bilgiye ulaşmanın bir diğer yoluda uzakdoğu aydınlanma tarzı olan meditasyondur. sezgiler sufistlerde nefsin arınması budistlerde zihnin arınması şeklinde geliştirilir. ikisininde çıkış yolu teklik/birliktir. bu demek oluyorki öğrenilmiş cahilliğe sufistler kemale erme budistler aydınlanma adı altında çözüm yolları ararken, aşağı yukarı 1000 yıl süren ortaçağda avrupa cahilliğine isim arıyordu. skolastizm deyince daha havalı oluyor ama öyle diyelim bizde. velev 1000 yılın sonunda böyle bir bilgi ve bilgi kaynağının olamayacağına kanaat getirdiler ve yollarına devam ettiler o ayrı bir başlık konusu. 1400 ler de aydınlanma çağının başladığını göz önünde bulundurursak 600 yılda bilim ve felsefenin bu üç kıtaya dağılımı ne yaman çelişki. bu bağlamda cehaletimizi kabul etmek en büyük adım fikrimce.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • siyam kedisi

  43.
  kedi almak isteyenlere kesinlikle tavsiye edeceğim cinstir. çok zeki, sıcakkanlı,çabuk öğrenen, az tüylü, az yiyen söylemeye dilim varmıyor ama en güzel en asil ırktır. böyle deyince hayvanseverler pek bi kızıyor ama gerçek bu. ben bir ortadoğulu olarak kabul ettim ki insan ırkında rus kızları neyse kedilerde siyam odur çok net. köpek mi kedi mi sorunsalı konusunda birşeyler söylemek gerekirse ben köpekte beslemiş biri olarak, zahmetinin ve temizliğinin olmaması bir yana kedi beslemenin tarifi yok diyebilirim. freud bir kediyle geçirdiğiniz zamanı asla boş zaman olarak değerlendirmeyin demiş.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • wong kar wai

  13.
  sizi kırmızı ve yeşile aşık eden yönetmen. sözcükler birer ukte, aşklar imkansızdır onun filmlerinde. filmlerinin her bir karesi tablodur adeta. müzikleri söylemiyorum bile. bana kung fu filmi izlettirebilmiş yegane insandır. tony leung chiu wai ve güneş gözlükleri vazgeçilmezleridir. çok çarpıcı görüntü açıları, müzikle senkronize hızlandırılmış/ yavaşlatılmış kareleri ve her filminde uzun uzun gösterilen saatleriyle bana zaman konusunda takıntılı olduğunu düşündürten obsesif kişi. tarantino nun da hayranı olduğu yedinci sanatın adeta duayeni haline gelmiş uzakdoğunun en romantik senarist/yönetmeni. chunking express, in the mood for love, 2046, grandmaster baş yapıtlarıdır.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • ateistlere sorulacak tek soru

  207.
  neden tek ilahi din islam gibi bütün çıkarımlarınızı kuran ayetleri veya islamiyet üzerinden yapıyorsunuz? evet bunu sormak isterdim. gerçekten merak ettiğim için soruyorum incil veya tevrat sizin için bir tehdit oluşturmadığından mı yoksa hristiyanlığa veya museviliğe sövmek yemiyo mu? ben hiçbir ateistin isa peygambere sövdüğünü veya musa peygamberle dalga geçtiğini görmedim. Onlarda allah var diyen diğer iki ilahi din. dilerim samimi bir ateist ciddiyetle cevap verebilir.
  7 -1 ... fikrimin ince gulu
 • kitap alıntıları

  582.
  tanrı kalpsiz bir dünyanın kallbidir. Das Kapital
  5 ... fikrimin ince gulu
 • ölümden sonra yaşam var mı

  57.
  tam da bu soruyla ilgili eşsiz bir filmin eşsiz bir karesi geldi aklıma Bab'aziz filminin mevlana dilinden ölüm tarifi. https://youtu.be/da7_S4b7NB8
  4 ... fikrimin ince gulu
 • yaşar kemal hayranı yazarlar

  3.
  türk edebiyatının en iyi romancısı başlığı altında yaşar kemal i tek geçerim. aksini düşünenlerin 4 ciltten oluşan ince memed okumayı gözü yememiştir diye düşünüyorum. zira ben bu yüzden uzun zaman cesaret edememiştim. iyi roman kesinlikle yazarının karakterine verebildiği ruhla alakalı bence. karakter ne kadar gerçeğe yakınsa roman da bi okadar okunası oluyor. çok güzel diye hatırladığım romanları şöyle bi düşününce çoğu karakterin aklımda ismi bile kalmamış. haa niye güzel demişim diye düşününce esprili veya şiirsel dili, kurgusunun veya konusunun sıradışılığı vs. bunlar bir romanı güzel yapmaz mı yapar tabii. ama karakterleri en gerçek en insan olan roman en eşsiz roman sanki. kısaca bu anlamda bir raskolnikof iki ince memed derim ben. bu ikisini bu bağlamda iyi bilirim zira. kitabını yazarım diycem olmiycak şimdi.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • geronimo

  36.
  çingene filmleri sevenlere şiddetle tavsiye ederim. bir yer düşününki avrupa nın göbeği fakat kanun yok güvenlik yok, zira artık bunlar sadece avrupalı beyaz insan için malum. göçmenlerin yaşadığı artık kaçıncı banliyösüyse fransanın vaktiyle ülkelerinden hangi koşullarda nasıl bir kültürürel birikimle geldiyse aynı şartlarda hatta daha kötüsünde yaşamaya bilinçli zorlanan göçmenler ve çocukları. gettoda kanun ve hukuk ihtiyaç duyulduğunda töre cinayetleri veya çete savaşları şeklinde vücut bulabiliyor ancak onların dünyalarında. türk bir kıza aşık olan gipsy oğlanın hikayesi avrupa nın göbeğinde bir ortadoğu simülasyonu kabus gibi. özellikle yaşadığımız şu günlerde göçmen olmak ne demek anlamamızı sağlayan tokat niteliğinde bir film. şapkalar bıçaklar graffitiler müzik dans aşk tutku kan tony gatlif in olmazsa olmazları. harika.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • ben buldum

  6.
  iki kişi arasındaki doğru olmayan en uzak mesafeyi ben buldum.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • muhyiddin ibn arabi

  107.
  Muhyiddin ibn Arabi nin işaret ettiği diğer bir konuda benim ne demek istediğimi ancak 21yy. da anlayabileceksiniz olmuştur. Hala o zamanın gelmediğini görmek çok üzücü malesef biz bilim ve felsefe aşıkları için. Avicennayla karışıranı var hala entrylerde. yaklaşık 1000 yıllık Ortaçağ felsefesine baktığımızda hemen hemen tüm varoluşçuların eserlerinde Arabi nin izlerini görebilirsiniz. Avrupa 12.yy dan beri çevirip yorumluyor üstelik litaretürde adı bile geçmeden biz hala münafık mı değilmi onu tartışıyoruz çok yazık.
  9 -1 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum