• evrim teorisini bilimin temeli sanan tip

  0.
  kabul etsekte etmesekte öyledir malesefki. bütün bilim pozitif ve sosyal bilimler evrim teorisi üstüne kuruludur. heisenberg diye bir adam geldi belirsizlik teorisiyle bütün fiziği altüst etti. varolan madde yok olabiliyor yok olan bir madde var olabiliyor, yada madde aynı anda iki farklı formda bulunabiliyor dedi. yok kardeşim ozaman elektron madde mi ki sen şimdi böyle dedin hadi bunu tartışalım dediler. einstein a kadar zamanın döngüsel olduğu kabul ediliyordu. (newton fiziği) ama artık uzay zaman doğrusaldır deniliyor. ha ben hala döngüsel olduğuna inanıyorum o başka. demem o ki fizik matematik teorileri bile altüst olabiliyor ama bu teori koşullar ne olursa olsun her daim evrilebiliyor. teorinin beni rahatsız eden tek kısmı bu keza hiçbir ideolojim veya ait hissetiğim grup yok. anlaşılan bilimde biz daha iyisini bulana kadar en iyisi bu kardeşim mantığıyla ilerliyor.
  bu arada son antropoji sonuçlarına göre üç değil beş insan ırkı var ve her ırk farklı maymun türünden geliyor. tabi bunların en mükemmeli neonderthaller. niye mi avrupalıların atası onlar. yakında avrupalı beyaz insanın evriminin en üst segmentlerinde olduğunu, diğerlerinin evrimin daha alt segmentlerinde olduğunu duyabiliriz yani. şaşırmayalım diye söylüyorum. korkunç gerçek şu ki (şimdilik sadece sosyalbilimler diyelim) sosyal bilimlerde küresel siyaset gibi ırkçılık ve faşizm yönünde ilerliyor malesef.
  4 -1 ... fikrimin ince gulu
 • neşet ertaş

  1534.
  neşet ertaş garip belgseli tüm bölümler: http://www.youtube.com/pl...gGUB2JokB1ym9M70B6kffjs0V
  ceketinin düğmesini bile dinleyenlerinden izin isteyerek açarak bize tevazunun ve saygının hududunu göstermiş son ozandır.
  4 -1 ... fikrimin ince gulu
 • hiç bir şeyin eskisi gibi olamayacağını bilmek

  5.
  en kötüsü sabah ilk uyandığında hatırlamazsın alarmı kapatıp kalkarsın fırçaya macun sürüp aynaya baktığında birden hatırlarsın ve yatağa geri gider uyumaya çalışmak, unutmak istersin yeni birgün başlamasın istersin.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • j

  65.
  türkçe deki üç beş kelimesi ezberlendiğinde scrabble da sizi ihya eden cool harfdir.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • human

  27.
  yann artus bertrand ın yönetmenliğini armand amar ın müziklerini yaptığı harika belgeseldir. insanoğlunun spritüel yolculuğunun görsel bir şölene dönüşmüş hali adeta.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • mevlana celaleddin rumi

  16.
  yukardaki iki entry için yazıyorum mevlana nın iki rubaisi mi sizleri bu kadar çıldırtıyor. peygamberliğini ilan etmiyor kimse iki beyit paylaşıldı sadece sakin.
  belliki en dindarımız olan arkadaş sen cevap ver ozaman yukardaki arkadaşa.
  adem cennetten kovulduğunda bizi neden yarattın allah ım gördün sana ihanet ettik suçumuz büyük diyerek yakardığında allah
  ben tüm kainatı habibim sevgilim muhammed aşkına yarattım onun aşkını tüm kainat görsün istedim diyor. buna ne diyeceksiniz? peygambere habibim diye hitap ediyor. belliki senin benim anladığımdan öte aşkın bir aşk, sevgili kavramı var ortada. edep anlamadığında susabilmektir. kemal sahibi olamamak anlaşılabilir ama edep sahibi olmamak anlaşılamaz. ama belliki sen öğrenmek için sormuyorsun zaten bu soruları. çünkü bunu öğrenmek isteyen kişi burda aramaz cevaplarını. oyüzden iki güzel rubai paylaşmak isteyen insanların edebiyat tasavvuf sevgisine saygı duymak gerekir bence.

  https://youtu.be/i_CCe3t0IyQ
  https://youtu.be/0rMmRvqCf78
  https://youtu.be/MTuff9D5Kgc
  2 ... fikrimin ince gulu
 • alfred adler

  25.
  dahası her insanda bir miktar aşağılık kompleksinin olmasının doğal bir gerekliliğini vurgulamış bireyin kendini gerçekleştirebilmesinin bu aşağılık kompleksine bağlı olduğunu söylemiştir. psikanalizi kabul etmekle birlikte freud gibi herşeyi cinsellikle açıklama yoluna gitmemiştir.
  kardeş sıralamasıyla ilgili söyledikleri çok enteresandır. büyük orta ve küçük kardeşin psikanalizini yapar ve büyük kardeşe yüklenen suçluluk ve yetersizlik duygularını çok etkileyici bir şekilde açıklar. en son bildiğim 20 küsur psikolojik kuram içersinde en dişe dokunur şeyler söyleyen üç beş kuramcıdan bir tanesidir. bireysel psikoloji kuramının kurucusudur. ama döneminde yine jung gibi kendiside freud un egosu yüzünden çok ses getirememiştir. sonradan söylediklerine itibar edilmiştir.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • atatürk ün harf devrimi yapmasının sebepleri

  718.
  belediyelerin veya halk eğitim merkezlerinin açmış olduğu ücretsiz kurslarda osmanlıca arapça ve farsça okutuluyor dileyen faydalanabilir şahsen ben çokta başarılı buluyorum.
  tarihin olmazsa olmaz koşulu daima zamanına ve koşullarına göre değerlendirilmelidir. bir gecede cahil kalan hangi ulemadan bahsediliyor allah aşkına. ardarda balkan savaşları birinci dünya savaşı ve kurtuluş savaşlarından sonra okuma yazma bilen mi kalmış memlekette ki ulema cahil kalsın. türkiye cumhuriyeti koca bir nesili tarihe gömmüştür bu savaşlarla. okuma yazma bilen olmayınca bilen aydın sayılıyor haliyle. tekke ve zaviyelerin kapatılması tüm mesele. ulema dedikleri tekke ve zaviye mensuplarından ibaret sadece.
  2 -1 ... fikrimin ince gulu
 • yimou zhang

  5.
  https://youtu.be/iH8DgOTPpz0
  hero gibi pek çok eşsiz filmin yönetmeni. çin sinemasının yaşayan akira kurusowa sıdır.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • kenan ışık

  374.
  https://youtu.be/i_CCe3t0IyQ
  en çokta kenan ışık a yakışmış mevlana rubaileri.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • hayalinizdeki siyasetçi

  1.
  jose mujica
  parayı çok sevenler sanayi ve ticaretle ilgilensin ve de vergisini ödesin. siyaset para biriktirmek için değildir diyen uruguay devlet başkanı. dünyada harcanan tek şey zamandır gerisi uydurmacadır diyebilecek kadar radikal görüşlere sahip nevi şahsına münhasır siyasetçi.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • islam da kadının önemi

  13.
  29 şubat 2016 tarihinde kadın insan mıdır konulu semineri düzenlemiş ve evet şaka değil bunu ciddi ciddi tartışmış ülkedir suudi arabistan.
  3 -2 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin neşet ertaş türküsü

  2.
  https://youtu.be/x2C3sk8kNe4
  3 ... fikrimin ince gulu
 • tony leung chiu wai

  6.
  https://youtu.be/fIgU9aNpb9k
  https://youtu.be/hDjtNsPLPK0

  in the mood for love ve 2046 filmlerindeki mr. chow karakterine hayat vermiş yetmemiş altın palmiye almış hong kong sinemasının en acıklı aynı zamanda en karizmatik bakışlı, sigara reklamlarında oynatılası aktörüdür. clarke gable ın kendisinden daha etkili clarke bakışına sahiptir. aşk zamanlama meselesidir doğru zaman değilse doğru insan olması farketmez diyen ve tüm aşklarında umutsuz aşkını arayan mr. chow hikayesi. shigeru umebayashi ve dönemin en güzel müzikleri eşliğinde bir wong kar wai klasiğidir in the mood for love ve tony leung chiu wai.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • kişisel gelişim kitapları

  412.
  bende önyargılıyımdır kişisel gelişim kitaplarına ve yıllarca uzak durdum bu sebepten. yalnız bir yazar varki kişisel gelişim kategorisinde değerlendirilen çok yanlış buluyorum. eckart tolle hepi topu iki kitabıda, isimlerinden mütevelit bu kategoride değerlendirilmişki hakaret sayılır. avrupalı beyaz insanın batı psikoloji kuramlarına itibar etmediği için psikoloji kategorisine girmiyor. d&r de tarot fal kitaplarının yanında bulabilirsiniz. kapağını ve şimdi hatırlayamadığım adını okuyunca itici buluyor insan. keza bir arkadaşım çok tavsiye etmese okumazdım. kolay kolay benzerine rastlanılmayacak, zihnimiz ve bize oynadığı oyunlar üzerine yazılmış harika iki kitap. okuduktan sonra wachowskiler baudrillard ve eckart tolle den sonra matrix i çekmişler demiştim.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • zenginlere normal fakirlere ayıp olan şeyler

  5.
  zenginse bipolar (aşırı zekadan oluyor veya sanatçı hastalığı) fakirse deli
  zenginse alzeihmer fakirse bunak
  zenginse sex bağımlısı fakirse sapık
  zengin çocuk dikkat eksikliği fakir çocuk gerizekalı (donuk zekalı)
  zenginse gay fakirse i*ne
  zenginse eskort fakirse or*spu

  tıpta bazı hastalıklar direk zengin hastalığı olarak anılır. lopus gut kanserin bazı türleri vs. vereme ince hastalık denmesi bile asalet takıntısından.
  29 -2 ... fikrimin ince gulu
 • andrey voznesenski

  6.
  karşıtlar getiriliyor bir araya
  bırak çekeyim kahrını ve acını kendime
  çünkü acılı kutbuyum mıknatısın ben,
  sense sevinçli. dilerim sonuna dek kalırsın öyle.

  oza nın en güzel dörtlüğü
  3 ... fikrimin ince gulu
 • kanuni nin fransa kralına yazdığı mektup

  6.
  görüldüğü üzere süleyman a da kalmayan bu dünya sadece sahip olabilme fikrine bile aşık eder insanı. süleyman ın egosu normalde hala süleyman ın egosundan nemalanan ego çok hastalıklı fikrimce. birde bahtsız genç osman vardı süleyman ın bizden daha fazla torunu olan:
  gazi bahadır han idi ali neseb sultan idi,
  namıyla osman han idi şahı cihana kıydılar...

  diye devam eder.
  2 -1 ... fikrimin ince gulu
 • lao tzu

  37.
  konfüçyüs doğunun aristosu ise lao tzu sokrates idir. lao tzu aydınlanmış konfüçyüs aydınlanamamıştır.
  1 ... fikrimin ince gulu
 • felsefe denemeleri

  9.
  ohoo özne mi kaldı hocam çoktan öldü. foucault gömeli çok oldu. artık uzun zamandır nesneyiz biz.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum