• yazarların kısa film önerileri

  17.
  https://youtu.be/qhhsds-MZVI

  şimdiye kadar izlediğim hiçbir kısa film şizofren in üstüne çıkamadı henüz.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • lena chamamyan

  44.
  yine ortadoğunun etnik ve acılı sesi ile batı müziğinin buluşması. harika bir müzik. bu kadersiz coğrafyanın birgün petrolü biterde amansız savaşı durursa bizde bu güzel müzikleri daha çok dinleyebiliriz diye ümit etmekten başka şansımız yok.

  https://youtu.be/CWRambAQfAA
  5 ... fikrimin ince gulu
 • malena

  42.
  montaigne derki: tavuskuşuna haddini bildiren ayaklarıdır. Her şeyin bir bedeli olduğu düşüncesinden yola çıkarsak güzelliğin bedeli de yalnızlıktır dedirten hüzünlü filmdir.

  https://youtu.be/RIk6-6wS4m4
  4 ... fikrimin ince gulu
 • mevlana celaleddin rumi

  17.
  görünen herşey gölgedir

  ne arıyorsunki sen ey yabancı
  neyi arıyorsan osun sen.
  ışık arayan gölgeler,
  ışık zuhur ettiğinde yok olur gider.
  zulmün peşindeysen zalimsin
  hakk ı arıyorsan aşık.

  neye bakıyorsunki sen
  nasıl bakıyorsan osun.
  dünya gözüyle bakan gözü
  gönül gözüyle bakan özü görür.
  harama bakıyorsan haram
  manaya bakıyorsan manasın, nursun sen.

  gönül yol geçen hanı değil
  dergahtır ey yabancı
  bu dergahta her arayan bulamaz.
  bulanlar hep arayanlardır.
  bir bakarsın zahitken nağmeler
  rubailer söylemeye koyultur seni.
  bir bakarsın ibrahim eder
  kurbana yatırır seni.

  ne söylüyorsun sen ey yabancı
  ne söylüyorsan osun sen.
  söküklerini dik sözlerinin
  dilini kalbine yanaştır.
  dilinle söylediğini kalbinle de söyle.
  kalbinden geçmeyeni diline değdirme.
  güzel söylersen hekim,
  kötü söylersen gıybetsin, harabsın sen.

  her insanın evveli
  suretten ibarettir ey yabancı.
  can sonra gelir.
  biz seninle bir salkımın
  iki aşık üzümüyken
  başka şişelerde şarap olmuşuz ey yabancı.

  bu yer, bu gök sanma vücut sahibi
  ancak gölgedir.
  vücut sahibi allahü zülcelal dir.
  ağacın gölgesi ağaçtan zahir
  alem cenab ı hak tan
  marifet yalnız alem denilen şey fani diye değil
  heran fani olduğuna arif olmaktır ey yabancı.

  işte bu zat makamında
  ne sen varsın, ne alem
  gölgeler fani
  zatullah bakidir.
  görünen herşey gölgedir ey yabancı.

  mevlana
  6 ... fikrimin ince gulu
 • requiem for a dream

  1061.
  darren aranofsky nin tarzını bilmeyen biri için çok sarsıcı olabilecek bir film. aranofsky nin insanın yüzüne tokat gibi inen filmi budur bence. uzun süre etkisinden kurtulamamıştım ben. hala müziğini duydukça tüylerim diken diken olur. jared leto nun müthiş oyunculuğuyla kült haline gelmiş dehşet bir filmdir.
  5 -1 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin klasik müziği

  162.
  https://youtu.be/o0Aa3Q1mSts
  5 ... fikrimin ince gulu
 • immanuel wallerstein

  18.
  68 kuşağından günümüze en büyük hediye olan wallerstein in dünya sistemi analizi marx ı yüzüstü bırakan postmarxistlere kapak niteliğinde bir teoridir. merkez yarı çevre ve çevre dinamiklerinden oluşan dünya sistemi teorisinin özeti bana göre şudur.
  devletler artık piyasalara etki edebilme gücünü yitirmektedir ve sistemin hedeflediği hiçbir müdahalenin olmadığı piyasalar olan serbest piyasalar haline yaklaştıkça aslında kapitalist sistem ulaşmayı hedeflediği karı elde edememektedir. tekstil piyasasındaki durum tamda budur. piyasada çok satıcı/alıcı olduğundan müdahale edilememekte ve beklenen kar elde edilememektedir. o zaman piyasada hem çok satıcı olmayacak hemde devletlerin kısmi müdahelesi söz konusu olacak bu ikisi aynı anda mümkün değil. bu sistemin paradoksudur. dünyada merkez ülkelere konuşlanmış bu kadar güçlü şirketin karşısında hangi yarı çevre veya çevre ülke direnebilirki. merkezin kendi bile direnç gösteremezken. günümüzde artan totoliteralizm ve muhafazakarlığın asıl sebebi devletlerin gücünü yitirmeye başlaması sonucu oluşturmaya çalışılan polis devletleri olgusudur. sistemin en büyük korkusu şuan dünya ekonomisinin içinde bulunduğu muğlaklıktır.
  velev bir belirsizlik dönemini yaşadığımız kapitalist sistem marx ın dediği gibi eninde sonunda çökmeye mahkum. bu iyi haber. kötü haber sonumuz belli değil. wallerstein marx gibi bir sosyal devlet olgusundan bahsetmiyor malesef. ya daha iyi ya daha kötü asla şimdikinin aynı değil o kesin. ha biz o günleri görürmüyüz hiç sanmıyorum.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • greçka

  4.
  esmer buğday. haşlanmış greçka naneli yoğurtla birlikte akşam yemeği olarak tüketildiğinde kilo vermek için birebirdir.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • günün klasik müziği

  9.
  kim günahsızsa ilk taşı o atsın.

  https://youtu.be/kSTwiZ3FoCM
  7 ... fikrimin ince gulu
 • osho

  109.
  ...sen kendini tam olarak bilmedikçe neyin gerçek neyin yansıtma olduğunu asla bilemeyeceksin. aynı zamanda başkaları hakkında bilgi sahibi de olamayacaksın. kendini bilmek bilginin kapısı odur ve temeldir. o temel olmadan bütün bilgi yalnızca görüntüdür. aslında cehalettir.

  cehaleti yargılayabilecek en insafsız yargıç yine cehaletin kendisidir.
  bilgi nesnel, bilme özneldir. bilgi geçmiş zamandadır depolar. bilme şimdidedir farkındalıktır. bilgi zamanda, bilme andadır. bilgi egoyu besler, bilme seni masumlaştırır.

  osho

  osho nun kendisi bir felsefe profesörüdür söyledikleri psikolojik alanda değil felsefi platformda tartışılmalıdır. freud ile buda nın tartışması gibi anlamsız birşey olur keza. mevlana dan socrates ten farklı şeyler söylemiyor. fihima fih (özün özü kendini bil ile aynı şey aşağı yukarı.)
  6 ... fikrimin ince gulu
 • mark eliyahu

  18.
  1982 yılında dağıstan'da doğan israilli kabak kemane sanatçısı. müziğinin tarifi yok. müzikte böyle birşey değil mi zaten insanın sözcüklerle tarif edemediği duygular için vardır notalar. tüm parçaları harika olmakla birlikte benim favorim bayati shiraz.

  https://youtu.be/_vyNuFx7f7w
  4 ... fikrimin ince gulu
 • kendini gercekleştiren kehanet

  4.
  psikoloji günümüzde manipülasyon bilimi olarak işlev görmektedir kabul edelim veya etmeyelim. başta endüstri ve siyasi kurumlar olmak üzere tüm kapitalist sistem bu anlamda psikolojinin nimetlerinden faydalanmaktadır. ama sorsan tüm terapistler manipülasyona karşıdır ve yapanda yaptıranda bizden değildir derler o başka. faydasından çok zararını gördüğümüz bu bilimin bize söylediği birkaç faydalı teoriden biri olan kendini gerçekleştiren kehanet, kişiye pozitif manipüle edildiğinde oldukça olumlu sonuçlar verir. şöyleki öğrenilmiş çaresizliğin aksine kişinin bir konudaki aslında ortalama veya altında değerlendirilen bir durumunun pozitif güdülenmesi sonucu olumsuz olan eski durumun olumlu bir duruma dönüşmesi veya başarılı olması olarakta değerlendirilebilir. amelia filmi bu teoriyle ilgili bir filmdir. özellikle çocuklar üzerinde çok etkili olduğu kanaatindeyim. örneğin ingilizceye veya matematiğe özel bir yeteneği yatkınlığı olduğuna inandırılan ortalama bir çocuk gerçekten zamanla bu konuda yetenek geliştirebilir. kişinin bir duruma kendini inandırmasıyla ilişkili bir durumdur yani. bunun olumsuz sonucuna en büyük örnek hitler dir. adolf hitler kavgam kitabında bu konuyla ilgili bir yalanı ne kadar çok tekrar edersen gerçek olur der ve sonuçta tüm almanya yı üstün bir ırk olduğuna inandırmayı başarır. yani kişiye dozunda ve yerinde gaz verme işleminin psikolojideki adıdır.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şarkısı

  24380.
  Mohsen Namjoo - Shiveye Nooshin Laban

  https://youtu.be/ewi7lATfBQ4
  4 ... fikrimin ince gulu
 • hafız ı sirazi

  6.
  1324-1391 yılları arasında yaşamış iran’ın şiraz şehrinde doğmuş ve asıl adı şemsettin muhammed dir. zor bir hayatı olan hafız erken yaşlarda babasını kaybeder ve bir fırında çıraklık yapar. hikayeye göre ekmek götürdüğü evlerden birinde, bir zenginin kızına aşık olur. ve o ünlü gazellerini yazmaya başlar.

  mektubun leyladan başka gidecek kimi var
  ya leylaya gider ya leyladan gelir.

  ne gazeller ama. şiirler ardı ardına dilden dile dolaşmaya başlar. kulaktan kulağa halk arasında kimin olduğu bilinmeden hafız gazelleri dolaşır durur. hem fakir hemde yakışıklı olmayan hafız ın bu garip haline acıyan biri birgün, bir ermişin türbesini tarif eder. orda kırk gece dua edenin dileği kabul edilir git orda dua et der. biçare hafız gider kırk gece dua eder ve efsaneye göre kırkıncı gece cebrail gelir. hafız a dileğini sorar. cebrail in heybetinden korkan hafız allah allah der. kızın adını unutuverir. cebrail de onu bir üstada gönderir ve hafız ın tekamülü böylece başlar.

  şeriat, tasavvuf ve edebiyat konularında kendisini yetiştirmiş bir alimdir. keskin zekası, okuduğu gazellerle herkesi hayrete düşüren kişiliğiyle toplumları etkilemeyi başarmış olan hafız, iran sınırlarını aşan bir üne sahiptir.
  çok meşhur diğer bir hikayeye göre halkı ağır vergilere bağlayan timur hafız ın ününü duymuştur. ve yazdığı şu beyit için azarlar hafız ı.

  “eger ân turkî-i şîrâzî be-dest âred dil-i mârâ
  be-hâl-e hindûyeş bahşem semerkand û buhârârâ”

  anlamı:o şirazlı türk (güzel) bize iltifat eder, gönlümüzü alır, aşkımızı kabul eylerse
  onun siyah benine semerkand’i de bağışlarız, buhara’yı da”

  timur: semerkand ve buhara gibi gözbebeğimiz iki kentimizi bir güzelin kara benine nasıl feda edersin be adam? der.

  hafız üzerindeki yırtık pırtık giysileri işaret eder ve şöyle cevaplar:

  -zaten vere vere bu hale düştüm sultanım!

  hafız ın bu sözü timur un çok hoşuna gider ve hafız ı vergiden bağışlar.

  hafız’dan etkilenen alman şairi goethe west-östlicher divan (batı-doğu divanı) adlı eseri kaleme almış. şairimiz yahya kemal beyatlı ise rind’lerin ölümü şiirinde hafız’dan bahseder. ders arkadaşı olan seyid kasım envar tarafından kitap haline getirilmiş ahûy-i vahşî adındaki mesnevisi ve dîvanı, hafız’ın onun en büyük eserleri sayılır. farsçayı mükemmel bir ustalıkla kullanarak şiirlerinin başka dillere çevrilmesini bizzat kendisinin imkânsızlaştırdığı da söylenir. dilimizdeki en güzel abdülbaki gökpınarlı çevirisinden bir örnek.

  ey bülbül benimle yoldaş olmak niyetindeysen
  bana dost olmak hevesini güdüyorsan ağla, inle
  ikimizde aşıkız işimiz ağlayıp inleme.

  sevgilinin saçlarından esip gelen rüzgarların
  estiği yerde artık tatar diyarındaki nafelerden bahsedilir mi?

  şarabı sun da riya elbisesini boyayalım
  çünkü adımız ayık ama gurur kadehinin sarhoşlarıyız.

  zülfüne tutulmayı düşünmek her ham kişinin harcı değil
  zincirlere bağlanıp yürümek ayyarlık yoludur.

  aşkı meydana getiren gizli ve latif birşeydir.
  onun adı ne lal dudaktır, ne yeni terlemiş bıyık sakal.

  kişinin güzelliği gözle saçla yanakla benle olmaz.
  gönül elde etmede binlerce nükte var.

  hakikat kalenderleri hünersiz kişinin giydiği
  atlas kaftanı yarım arpaya bile almazlar.

  eşiğine ulaşmak müşkül. evet
  ululuk göğüne çıkmak güç bir iş.

  seher çağı gözünün vuslata işaret ettiğini rüyada görüyorduk
  ne güzeldir uyanıklıktan yeğ olan öyle bir uyku.

  hafız sevgilinin gönlünü ağlayıp inlemenle incitme. yeter artık
  ebedi kurtuluş kimseyi incitmemektir.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • faruk nafiz çamlıbel şiirleri

  1.
  Firari

  Sana çirkin dediler, düşmani oldum güzelin,
  Sana kafir dediler, diş biledim Hak'ka bile.
  Topladin saçtigi altinlari yüzlerce elin,
  Kahpelendin de garez baglamadim ahlaka bile...

  Sana çirkin demedim ben, sana kafir demedim,
  Bence dinin gibi küfrün de mukaddesti senin,
  Yaşadin beş sene gönlümde misafir demedim.
  Bu firar aklina nerden, ne zaman esti senin?

  Zülfünün yay gibi uzun çelik tellerine
  Takilan gönlüm asirlarca peşinden gidecek.
  Sen bir ahu gibi dağdan dağa kaçsan da yine
  Seni aşkim canavarlar gibi takip edecek...

  Faruk Nafiz Çamlıbel
  4 ... fikrimin ince gulu
 • bedri rahmi eyüboğlu şiirleri

  1.
  SEVGi ÜSTÜNE

  Bütün kitapları yakmalı
  Sevda üstüne ne söylemişlerse yalandır
  Kitaplara göre insan
  Karanlıkta yüzüne bin mumluk lâmba tutulmuş
  Gözleri, yüreği kamaşmış insandır
  Aptaldır, hastadır, kahramandır
  Bütün kitapları yakmalı
  Sevda üstüne ne söylemişlerse yalandır.
  içinde bir tek suret yaşayan yüreğe yürek mi derler
  Bir tek yaprak veren dalın boynun burarlar
  Bir tek meyve veren dalı keserler
  insan dediğin bir buğday tarlası gibi olmalı
  Esti mi rüzgâr bir değil milyonlar için esmeli
  Bir tek meyve veren dalı kesmeli
  insan dediğin derya misali
  Üstünde milyonlarca dalga
  içinde kıyametler kopmalı
  insan dediğin derya misali
  Uçsuz bucaksız olmalı.

  Gel çıkalım sevgilim gel
  Gel kurtaralım birler hanesinden
  Çekelim gidelim bir uçtan uca
  Açalım yüreğimizin kapılarını sonuna kadar
  Sevelim sevelim sevelim
  Sevebileceğimiz kadar

  Bedri Rahmi EYUBOĞLU
  6 -1 ... fikrimin ince gulu
 • orhan veli siirleri

  15.
  PAZAR AKŞAMLARI

  Şimdi kılıksızım, fakat
  borçlarımı ödedikten sonra
  ihtimal bir kat da yeni esvabım olacak
  ve ihtimal sen
  yine beni sevmeyeceksin.
  bununla beraber pazar akşamları
  sizin mahalleden geçerken,
  süslenmiş olarak,
  zannediyor musun ki ben de sana
  şimdiki kadar kıymet vereceğim ?

  Orhan VELi
  5 ... fikrimin ince gulu
 • edip cansever şiirleri

  22.
  MASA DA MASAYMIŞ HA

  Adam yaşama sevinci içinde
  Masaya anahtarlarını koydu
  Bakır kaseye çiçekleri koydu
  Sütünü yumurtasını koydu
  Pencereden gelen ışığı koydu
  Bisiklet sesini çıkrık sesini
  Ekmeğin havanın yumuşaklığını koydu
  Adam masaya
  Aklında olup bitenleri koydu
  Ne yapmak istiyordu hayatta
  işte onu koydu
  Kimi seviyordu kimi sevmiyordu
  Adam masaya onları da koydu
  Üç kere üç dokuz ederdi
  Adam koydu masaya dokuzu
  Pencere yanındaydı gökyüzü yanında
  Uzandı masaya sonsuzu koydu
  Bir bira içmek istiyordu kaç gündür
  Masaya biranın dökülüşünü koydu
  Uykusunu koydu uyanıklığını koydu
  Tokluğunu açlığını koydu.
  Masa da masaymış ha
  Bana mısın demedi bu kadar yüke
  Bir iki sallandı durdu
  Adam ha babam koyuyordu.

  Edip CANSEVER
  4 ... fikrimin ince gulu
 • özdemir asaf şiirleri

  22.
  ORANDA

  Yüzümde hüzünden gölgeler varsa,
  O hüzün yüzündendir olsa olsa.

  Bilmiyorum, bu yaşamın çoğu yaşanmamışsa,
  Yaşanmadığı okunur, şimdi, daldımsa.

  Özledikçe yalnız durup-susup baktımsa,
  Sorulacakken nedeni nasıl sormadımsa.

  Geldiğini umudumla umudla umdumsa,
  Geleceğini görüyor-biliyordum, anlattımsa.

  O geçip-gitti ora' sına, ben göremedim, baktıysa.
  Derim ki şimdi, bir daha gelse de, sorsa.

  Sözümle, yüzümle, gözümle dedim, duysa.
  Bense buramda onu bekledim oysa.

  Yüzümde hüzünden gölgeler kaldıysa,
  içimde örülen duvardan düşmüştür, çatladıysa.

  Özdemir Asaf
  10 ... fikrimin ince gulu
 • cemal süreya nın en güzel şiirleri

  32.
  Sizin Hiç Babanız Öldü Mü?

  Sizin hiç babanız öldü mü?
  Benim bir kere öldü kör oldum
  Yıkadılar aldılar götürdüler
  Babamdan ummazdım bunu kör oldum

  Siz hiç hamama gittiniz mi?
  Ben gittim lambanın biri söndü
  Gözümün biri söndü kör oldum
  Tepede bir gökyüzü vardı yuvarlak
  Şöylemesine maviydi kör oldum

  Taşlara gelince hamam taşlarına
  Taşlar pırıl pırıldı ayna gibiydi
  Taşlarda yüzümün yarısını gördüm
  Bir şey gibiydi bir şey gibi kötü
  Yüzümden ummazdım bunu kör oldum
  Siz hiç sabunluyken ağladınız mi?

  Cemal Süreya
  3 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum