• sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  10610.
  Anneye olan nefret kişiyi nevroza babaya olan nefret psikoza götürür der lacan. Affetmek kurtuluştur. Kendini özgür bırakmaktır. Affetmediği sürece kişi kendini tutsak eder ömür boyu süren bir suçluluk duygusuna.

  çocukluğun çok erken yıllarında (genellikle ihmal edilmiş çocuklardır bunlar) kızlar annelerine erkekler babalarına büyük öfkeler biriktirirler. Büyüdüğümüzde bunlar suçluluk ve yetersizlik duyguları şeklinde kendini gösterir malesef. Kadınlarda fallus kompleksi erkeklerdeki oidipus kompleksi her ne dersen her birimizde biraz aşağılık kompleksi şeklinde kendini gösterir malesef ki hiç ihmal edilmemiş bile olsak. Bireyde bir miktar hep olması gerektiği savunulur. Bu kompleksin bir kısmı bizi hayata güdüleyen şeydir keza.
  Ebeveynlerimiz Gerçekten suçlu olabilirler veya biz bilişsel çarpıtıyor olabiliriz ikiside aynı kapıya çıkar bizi daha yetersiz hissetirmeye. Tek çözüm farkına varmak ve affetmektir. Anne ve babalarımızda psikanalist değildi. ve sevgi sözcüğü onlarında beynine yanlış kodlanmıştı. Sevdiğimden dövüyorum diyordu onlarada ebeveynleri döverken. Affetmek özgürlüktür.
  12 ... fikrimin ince gulu
 • şükrü erbaş

  89.
  Koro halinde susuluyordu ve yalnızca yüksek sesle konuşanlara inanır olmuştu insanlar. incelik yalnızlığa dönüşe dönüşe bitmişti. Şiddetin coğrafyasında elbette gökyüzü bir lükstü ve ancak yağmur yağınca anımsanıyordu.

  Şükrü erbaş
  9 ... fikrimin ince gulu
 • ursula isimli kızların genel özellikleri

  3.
  Benim tanıdığım tek ursula, ursula le guin çok güzel kitap yazıyor. Memlekette Genelleme yapacak kadar ursula olduğunu bilmiyordum şahsen.

  (Bkz: mülksüzler)
  5 ... fikrimin ince gulu
 • dinlenilen şarkının en vurucu kısmı

  557.
  I don't have no time for no monkeybusiness
  de do de de de do de de.
  2 -1 ... fikrimin ince gulu
 • freddie mercury

  536.
  çocukken pazar öğleden sonra başlayan pazartesi sendromundan kardeşim ve beni birtek freddie çıkarabilirdi. pop saati bizim için freddie saatiydi. bohemian rhapsody innuendo i want to break free ve living on my own o yaşıma kadar televizyonda gördüğüm en eğlenceli şey ve dinlediğim en güzel müzikti. görkemli kıyafetleri şölenimsi klipleri apoletleri dişleri kralımızdı bizim. bıyıklı pembe rujlu hali gözümün önüne geliyor da ne çılgın bir adamdı. o kılıkta bile karizmatikti. sesi sahne performansı herşeyiyle muhteşem bir sanatçıydı gerçekten. çılgın kral. umarım hollywood biyografik bir filmini yapar da show devam eder.
  8 -1 ... fikrimin ince gulu
 • insan olmasaydınız ne olmak isterdiniz

  103.
  Nihavend makamında bir şarkı olmak isterdim.
  10 ... fikrimin ince gulu
 • ilk aşkınızın adı

  53.
  Her kız en az bir kez Ali Burak veya Murat a
  Her erkek en az bir kez Merve Ebru veya Zeynep e aşık olmuştur veya olacaktır bu ülkede.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • günün şarkısı

  2605.
  yazdıklarımı gizli gizli takip edip hiç artı oylamayan yazar eyvallah.

  https://youtu.be/iOxzG3jjFkY
  5 ... fikrimin ince gulu
 • binbir gece masalları

  29.
  bir ingiliz atasözüne göre bu dünyadaki en güzel masalları araplar kurgular, iranlılar yazar, türkler inanırmış. çok güldüğüm bu söz kesinlikle binbir gece masalları için söylenmiş olmalı. şah şehriyar ve şehrazat ın hikayesini bilmeyen yoktur malum. kadınlara güveni olmayan şehriyar evlendiği gecenin sabahında eşini öldürtür. bu bahtsız kadınlar silsilesine katılan şehrazat her gece şaha anlattığı bu büyülü masallar sayesinde ölümden kurtulur. her nasılsa masal her gecenin gün doğumunda en heyecanlı noktasında kalır ve bir sonraki gece devam eder. böylece binbir gece geçer.

  bilinenin aksine iran değil arap edebiyatına aittir. abbasi halifesi harun reşit zamanında anlatıldığı söylenir. hatta bazı masallarda halifeninde adı geçer. sonradan farsça yazılmış ve fransızca ya çevrilmesiyle dünya edebiyatına kazandırılmıştır.

  binbir gece masallarını fazla erotizm içerdiği konusunda eleştiren muhafazakar edebiyatçılar yüzünden malesef çok uzun zaman dilimize çevirilmemiştir. sanat şiddet veya saldırganlık içerdiğinde kabul görüyor ama cinsellik asla. o zamanlarda üstelikte arap yarımadasında çok rahat anlatılabilen bu masallar ne oldu da şimdi erotik oldu anlamıyorum. kaldıki şimdiye kadar dinlediğimiz çoğu masalın asıl kaynağıdır binbir gece masalları. neyse konu bu değil zaten. tunuslu bir psikanalist olan fethi benslama binbirgece masallarının şehrazat ı üzerinden islam toplumunun psikanalizini yapar. islamın psikanalizi isimli bu kitabında malesef basımı durdurulmuş yayınevi tarafından. sahaflardan bulunabilir ancak. tunusta yazılabilen bir kitabın ülkemizde basımı durdurulmuş çok enteresan. benslama islam edebiyat eserlerinde kadın nefsin erkek aklın metaforudur der. nefsi (psikolojide aşağı yukarı egoya denk gelir.) yani arzu ve istekleri, beni, bu dünyayı temsil eder kadın. dahası tasavvufta kadın yaşamın kutsallığını hayata bağlılığı mülkü temsil eder. insan bu iki alem arasındaki dengeyi bulamadığı müddetçe mutsuzluğa mahkumdur. akıl ve nefs dengede olmak zorunda. bu ikisinin birbiri üzerindeki tahakkümünden ibarettir hayat ve dünya. bu hassas dengenin analizini yapar benslama. akıl/nefs, erkek/dişi ying/yang vs ne dersen. şehrazat sultana nefsini arzunu yok sayamazsın öldüremezsin der adeta. velev masalın sonunda şehrazat anlattığı birbirinden güzel masalla kadın düşmanı şehriyar ı kendine aşık eder ve mutlu sona ulaşır.

  kitap fuarında yapı kredi yayınlarının orhan pamuk un önsözüyle yeni baskısını yapmış olduğu 8 ciltlik muhteşem bir eserdir büyüklere masallardır. efsaneye göre bitiren ölürmüş. üstelik orjinal dilinden çeviri. gabriel garcia marquez in başucu kitabım dediği ve çocukluğundan beri yanımdan hiç ayırmam dediği bu masalların etkisini özellikle yüzyıllık yalnızlık kitabında çok fazla hissedebilirsiniz.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • yazarların şu an dinlediği şarkılar

  35892.
  Ben de gönül çektim eskiden
  Yandı hayatım bu sevgiden
  Anladım ki bir aşka bedel
  Gençliğimmiş elimden giden

  Önünde ben geldim de dize
  Yâr olmadı bu kimse bize
  En nihayet düşüp can verdim
  Gözündeki yeşil denize

  Sarmadımsa da belden, geçmedim bu emelden
  Bir hazin maceradır onu aldılar elden
  Başkasına yâr oldu, eller bahtiyâr oldu
  Gönlüm hep baştan başa viran bir diyâr oldu

  Mazi kalbimde bir yaradır
  Bahtım saçlarımdan karadır
  Beni zaman zaman ağlatan
  işte bu hazin hatıradır

  Ne göğsünde uyuttu beni
  Ne bûseyle avuttu beni
  Geçti ardından uzun yıllar
  O kadın da unuttu beni

  Sarmadımsa da belden, geçmedim bu emelden
  Bir hazin maceradır onu aldılar elden
  Başkasına yâr oldu, eller bahtiyâr oldu
  Gönlüm hep baştan başa viran bir diyâr oldu

  https://youtu.be/q1Ynky_Esz8
  8 ... fikrimin ince gulu
 • mevlana nın şarap düşkünü olması

  6.
  Suskunluğum asaletimdendir.
  Her lafa verecek cevabım var
  Lakin bir lafa bakarım laf mı diye
  Bir söyleyene bakarım adam mı diye.

  Mevlana
  13 -1 ... fikrimin ince gulu
 • günün şiiri

  1720.
  ibrahim

  içimdeki putları devir
  Elindeki baltayla
  Kırılan putların yerine
  Yenilerini koyan kim?

  Güneş buzdan evimi yıktı
  Koca buzlar düştü
  Putların boyunları kırıldı
  ibrahim
  Güneşi evime sokan kim?

  Asma bahçelerinde dolaşan güzelleri
  Buhtunnasır put yaptı
  Benki zamansız bahçeleri kucakladım
  Güzeller bende kaldı
  ibrahim
  Gönlümü put sanıp kıran kim?

  Asaf halet çelebi
  7 ... fikrimin ince gulu
 • varlık ve oluş

  1.
  sartre derki: oluş sadece insana özgü olmak üzere varlıktan önce gelir. insan dışında herşey önce varlık kazanır müteakiben olur. şöyleki bir sandalye önce bir ustanın zihninde, özüne göre biçimlenerek var kılınır sonra olur. fakat insan tanrı veya sonsuz iradenin (kant) tasarımı olarak var kılınmadan önce dünyaya gelir sonrasında tanımlanır. özünü varlığını kendisi ortaya koyar. (sartre ve kant her ikisi de tanrısız bir ahlak felsefesi geliştirsede aşağı yukarı tanrı tanımına benzer bir mutlak/sonsuz iradeden bahseder.)

  insan kendini nasıl yaparsa öyledir. o kendi kendini tasarlayan ve bunu yaşayan bir tasarımcıdır. bu kainattaki sonsuz iradenin (tanrı) yalnızca insana bahşettiği bir özelliktir.

  sartre daki tanrılaşmaya çalışan insan fikri ve kant ın saf pratik aklın eleştirisinden doğan iyiyi isteme öyle bir eylemde bulunki bu tüm insanlar için yasa haline gelebilsin. bu ikisi tasavvuftaki seyrü süluk un tam karşılığıdır. insana özgü olan varlıktan önce oluş ve kendini tasarlayan insan tanımıda kaderin.

  insan yeryüzüne bırakılmış değildir varlık ın sembolüdür, suretidir.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • aşk vs mantık

  56.
  Mantık hakikati aramak

  Aşk hakikate karışmaktır.

  Hakikatin ancak parçası olabilirsin hakikati anlayamazsın. Dolayısıyla bu ikisi mıknatısın iki zıt kutbudur daima.
  6 ... fikrimin ince gulu
 • özdemir asaf

  1472.
  Sana bir şiirler olmuş sevgilim
  Yüzün gözün söz içinde.
  Hangi imla kılavuzuna baksam
  Benden ayrı yazılıyorsun.

  Özdemir asaf
  6 ... fikrimin ince gulu
 • günün şarkısı

  2596.
  https://youtu.be/GREz3Hx0hDI
  3 ... fikrimin ince gulu
 • insan

  1044.
  Bilinçsiz > yetersiz = mutlu

  Bilinçsiz < yeterli = mutlu

  Bilinçli > yetersiz = mutsuz

  Çelişki : 3. Ayakta yatar.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • can alıcı şiir dizeleri

  1599.
  Ben sende bütün aşklarımı temize çektim.

  Murathan mungan

  Not: şiirin birtek bu dizesini hatırlıyorum. i.i.b.f. nin kantinindeki masada duruyorsa hala ben yazdım. Tamamını veya adını bilen varsa paylaşırsa çok sevinirim.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • zaman nedir

  6.
  Zaman nedir? Kimse sormazsa ne olduğunu biliyorum. Ama birisine açıklamaya kalkarsam artık bilmiyorum.

  Eminim ki geçip gitmiş olmasa “geçmiş” zaman olmayacak. Bir şey gelecek olmasa gelecek zaman da

  olmayacak. Peki nasıl oluyor da geçmiş ve gelecek var olabiliyor? Geçmiş artık yok. Gelecek ise henüz

  gelmedi. Şimdiki zaman sürekli var ise sonsuzluk şimdi olmaz mı? iyi ama şimdiki zaman var olabilmek

  için geçmişe karışmak zorundaysa mevcudiyetini yok oluşuna borçlu olmaz mı?

  Demek ki zaman yokluğa meylettiği ölçüde var olabilen birşeydir.

  Aziz Augustinus
  4 ... fikrimin ince gulu
 • english club tv

  2.
  Teledünya 126. Kanal. kısa kısa 5 10 dakikalık Altyazılı programlar A1 den c1 e kadar her seviye veriyor. eğlenceli ve pratik bir eğitim kanalı. Güncel filmlerde var altyazılı. Tesadüfen bulduğum kanal gerçekten çok faydalı üstelik bedava. Basic seviyede Fransızca bile veriyor. ingilizcenizi ciddi geliştirebilirsiniz. internet üyeliği de var ama bakmadım abonelik ücretine.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum