• günün sözü

  7895.
  Bazen öyle hasretler vardır ki kavuşmaktan zevklidir.
  Eğer, ağzınızdan çıkan sözler ruhunuzun derinliklerinden fışkırmıyor ise dinleyenlerin kalplerine tesir edemezsiniz. Başkalarından duyduklarını veya kitaplardan okuduklarını tekrarlayan adam maymuna benzer ve ancak çocukları güldürebilir…
  insan araştırdığı müddetçe yanılabilir.

  faust
  8 ... fikrimin ince gulu
 • osho

  113.
  öncelikle osho ile ilgili son cevabımdır. belirtmek isterim. bana katmış oldukları için yazmayı her ne kadar istemesemde bir borç bilirim. ben bu işin ticaretini yapanlara da en az sizin kadar karşıyım. ilmin ticaretinin her türlüsüne karşıyım. bilmenin diyetidir öğretmek. bilgisini paylaşan insana katılmasam dahi her zaman saygı duyarım. yazarınıda açık oylarım. bizim dinimizde olduğu gibi osho da ilmin ticaretinin yapılmaması gerektiğini söylemiş. yaşadığı dönemde tek kitap yazmamış sözlerinin çarpıtılacağını bildiğinden konuşmalarını video şeklinde kaydettirmiştir. başlamadan önce şunu belirtmek isterimki karma veya vahdeti vücut konusunun sac ayağı psikoloji felsefe ve dinler tarihidir. hiçbir şekilde tek bir bilimle sınırlanamaz.

  osho freud a karşı çıkmaz ego tanımına da bizzat katılır. bilakis ego nuzu sonuna kadar besleyin ta ki onun istek ve arzularına cevap veremeyecek duruma gelene kadar der. zira onu en iyi bu şekilde tanırsınız der. freud ego yu tanımlar evet ama onunla başetme yöntemi sunmaz bize. tıpta bir hastalığa tanı koymak onu tedavi etmekle eşdeğer değildir. psikoloji felsefe gibi değildir efendim tanımlayıp bırakamazsınız. ego kaynaklı problemlere çözüm yoluda getirmelisiniz. osho nunki sınama hipotezidir bir nevi. 100 yıldır sınanmayan bir a hipotezinin sınanma vaktinin geldiğini düşünüyorum şahsen.

  osho freud a değil freudiyen gelişen psikoloji bilimine, dünyanın diğer pek çok ülkesindede olduğu gibi tek bir batı avrupa kültürü üzerinden yükselmesine karşıdır. tek tanrılı skolastik batı avrupa kültürü üzerinden gelişen psikoloji bilimini bütün dünya ırklarına dayatamazsınız efendim der. karl gustav jung zamanında bu konuda freud un kendisiyle de çok mücadele etmiş fakat ses getirememiştir. benimde çok değerli bulduğum arketip persona ve kollektif bilinçaltı gibi üç beş terimden ötesine geçememiştir malesef.

  freud un dinlerin kökeni kitabı sadece musevilik ve hristiyanlık incelenerek yazılmıştır. bırakın çok tanrılı pagan kültürleri veya budizmi islam kültürünü dahi yok sayarak yazılmış bir kitaptır. psikanaliz ile siz artık din kavramı üzerinden sosyolojik bir analiz yapacaksanız bu iki din üzerinden olmaz efendim tüm dünyaya dayatamazsınız der osho. kendisi ateist olduğu halde durkheim derki: din toplumların başat olgusudur ve asla dinin etkisi olmayan herhangi bir toplumsal olgudan bahsedilemez. tek tanrılı din sistemleri içinde yer almayan dinler için özellikle sufilerin vahdeti vücut budistlerin karma inanç sistemlerine hiçbir açıklama getiremez freudiyen psikoloji. bugün avusturalya daki pagan kültürüne fransız kolonilerindeki sufistlere moğolistan daki animalist türk atalarımıza veya uzakdoğudaki budistlere verecek bir cevabı hatta soracak bir sorusu dahi yoksa bir kuramın o bilim eksiktir yarımdır. tanrının yeryüzündeki gölgesi olduğuna inanan bir insanın egoya ihtiyacı yoktur zira. bu insana serbest çağrışımın katarzisin veya rüya tabirlerinin faydası olmaz. nitekim avrupa insanı dıışındaki dünyanın dört bir yanından haykıran fakat susturulan veya dikkate alınmayan hatta itibarsızlaştırılan diğer sosyal bilimciler ve teologlar gibi osho da aynı şeyi inanç sistemleri ve din üzerinden söylemektedir.

  bozuk bir saatin günde en az iki defa doğruyu söylemesi gibi dünya beşten büyüktür. dünya avrupa ve amerika dan büyüktür. sadece avrupalı beyaz insan üzerinden yükselen hegemonik bir kültür üzerine bilim inşa edemezsiniz. toplumlar kendi kültürleri üzerine kendi psikolojik kuramlarını geliştirmelidir. osho da bunu yapmıştır. literatür kabul eder etmez. her toplumun entellektüelinin misyonu bu olmalıdır. tarih en büyük yargıçtır.

  velev osho freud un kendisine değil freud un amerika ya gitmesiyle başlayan freud un yeğeninin bir pazarlama stratejisi haline dönüştürdüğü kızının kimseleri konuşturtmadığı etiğini yitirmiş adeta antidepresan endüstrisi haline getirilmiş freudiyen bilime karşıdır. dünyanın pek çok ülkesindeki sosyal bilimcilere ve teologlara yapıldığı gibi sistemli bir şekilde psikoloji bilimiyle sınırlandırılarak itibarsızlaştırılmaya çalıştırıldığı kanatindeyim.

  osho sizin kafanızdaki gibi bir din yoktur dindar insan vardır der. ya meditasyon yap ya da namaz kıl der. namazı da meditasyondaymışsın gibi hz. ali gibi huşuyla kıl kılacaksan der. islamiyetin kelime karşılığı teslimiyettir. arapça aynı harflerden oluşur. rahmet ve merhamet kelimelerinde olduğu gibi. namaz veya meditasyonu teslim olurcasına yap der. ibadetin ölçütüde merhamettir. kişide merhamet artmıyorsa rahmete yaklaşmıyordur boşunadır der. ama bu işin ticaretini yapanlar bunları kitaplara yazmaz ingilizce cd lerde izleyebilirsiniz ancak bunları. satamaz çünkü bu işin gösterişini yapan elit kesime öteki türlü. hiçbir öğretisinden para almamıştır. benden sonra logo mu yapıp satarlar para kazanırlar diye de söylemiştir. çok meşhur hikayesi olan bir sanyasinin hediye ettiği rollce roys içinde şüphe eden sorgulayan gelmesin diye koregon un kapısının önüne bizzat kendisi koydurtmuştur. öğrettiği hiçbir şeyden para almamıştır. bana ilahiyatçıların ağdalı dilleri yüzünden hiçbir zaman kavrayamadığım vahdet nefs yaradılış gibi daha burda sayamayacağım, islamın miheng taşları sayılan pek çok sözcüğün tam karşılğını osho verdi. öğretilen bana dayatılandan bambaşka bir islam ile tanıştırdı. bu dünyadaki ruh sayısı kadar allah a giden yol vardır. çok sevdiğim bir bektaşi sözünde olduğu gibi herkes kabı kadar alır. şüphesi olan inanmayan okumasın efendim.
  7 -2 ... fikrimin ince gulu
 • evlenilecek insanı tek görüşte nasıl anlarız

  22.
  Neye güldüğünden?
  3 ... fikrimin ince gulu
 • en komik film sahneleri

  16777214.
  https://youtu.be/3ykdb8Zen-o
  3 ... fikrimin ince gulu
 • erkek parası yiyen kadın

  18.
  Kadın parası yiyen erkekten hallicedir.
  6 ... fikrimin ince gulu
 • ahlak tedavisi mümkün mü

  7.
  Evrenselliğine inanmak ve dinden bağımsız ayrı bir kavram olduğunu kabul etmek büyük bir adım olabilir.
  7 -1 ... fikrimin ince gulu
 • kardeş türküler

  135.
  Şimdilerde candan erçetin ile birlikte konserler veren ve rumeli türküleri söyleyen etnik müziğin her türlüsünü en iyi şekilde icra eden mükemmel gruptur.
  6 ... fikrimin ince gulu
 • yazarların en büyük hayalleri

  20.
  Benim en büyük hayalim yaşlandığımda ya da kendimi hazır hissettiğimde bir roman yazmak. Bir kaç defa başladım ama yazdıklarımı çok başarısız buldum her defasında. Her okuduğumda kendimi Ya anlatmak istediğim şeyin çok dışında bir yerde ya da hiç derinliği olmayan sığ bir hikayenin içinde buluyorum. Cümlelerim ya çok uzun ve karmaşık ya da kısa ve sığ. Karakter kısmına hiç girmiyorum bile büyük ihtimalle karşı cins karakterin biraz zayıf hem cins karakterin analizi üzerinden kurgulanan bir roman olabilecek ancak. Hep bir karakterin zayıf kaldığı Pek çok romanda olduğu gibi. Oysa ne muhteşem olurdu karşı cinsin ruh tahlilini yapabilen bir roman. Çalıkuşu ve anna karenina bu anlamda en başarılı bulduğum iki romandır. Reşat nuri nin kitaptakine benzer bir yaşam sürmesinin etkisinden olsa gerek kitapta feride karakteri aşkından çok ayrıntılarıyla devleşir. Kurgu feride üzerindendir.

  haddinden fazla Alıngan ve çekimser bir karakterim olduğundan kimseye okutmaya cesaret edemedim. Tüm girişimlerim sonuçlanmayan Başarısız birkaç deneme olarak kaldılar. Piyasada bırak dilini karakterlerini kurgusu bile saçmasapan roman dolu. bunu ben bile yazardım ama bir yayınevine götürmeye asla cesaret edemezdim şu özgüvenin üçte biri bende olsaydı keşke dediğim pek çok kitap gördüm. Ama nafile. Mükemmeliyetçi bir karaktere sahip olmak çok zor. iyi bir roman nasıl yazılır kurgu nasıl olmalıdır psikoloji kitapları hepsini okudum oldukça fazla romanda okudum. Bu konuda Söylenen herşeyi yaptım diye düşünüyorum ama yazdığımı tamamlayamadan hemen pes ediyorum. Düşündüğüm yazmak istediğim şeyi kitaptaki insanın kafasından söyletebilmek çok zor. Onun dünyasından dünyaya bakabilmek imkansızmış gibi görünüyor. Bunu en gerçekçi yapabilen hayranı olduğum birkaç yazar elimi kolumu bağladı keza. yetersizlik ve güvensizlik konusundaki korkularımı daha da pekiştirdi.

  Okuduğum yazarların mutlaka hayatlarını da okurum. Çoğu yalnız izole ve mükemmeliyetçi insanlar. Buhranlı çocukluk ve ergenlik yılları buraya kadar tamam. Yazdıklarının tam zıttı bir hayat yaşayanlar mı Hayatlarını yazanlar mı hangileri daha iyi bilemedim. Ama bir esere derinlik verebilmek o her yiğidin harcı değil işte. Belki de derinleşmek için daha fazla yalnızlaşmak daha izole olmak gerekir. Bu hayali buraya yazarak somutlaştırmak sonrasında tekrar tekrar okumak belki daha cesaretli ve daha sabırlı davranabilmek konusunda yardımcı olur diye ümit ediyorum. Zira Çekingenliğimi üzerimden atabilmek konusundaki ilk adımım budur. itiraf edebilmek somutlaştırmak. Velev derin ya da sığ Ölmeden önce iyi bir hikayesi olan hayalleri aşkları büyük kendileri küçük ve iyi analiz edilebilmiş ortadoğulu karakterlerden oluşan mistik bir roman bırakmak en büyük hayalim bu.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • yaşar nuri öztürk

  937.
  Ölmeden önce katılmış olduğu bir tv programında muhyiddin arabi beyazit bestami hakim tırmizi imam azam gibi büyük alimlerle ile ilgili söyledikleri dehşete düşürmüştür.
  4 -2 ... fikrimin ince gulu
 • orhan pamuk

  859.
  benim adım kırmızı ülkemiz tarihinde yazılmış postmodern roman örneğinin başyapıtıdır. orhan pamuk okumamış birinin benim adım kırmızı dan başlaması gerekir fikrimce. dili su gibi akıp gider. şiirin düz yazılmışıdır adeta. kitaplarındaki küçük insanlarının büyük dünyaları tutkuları aşkları hırsları sıcacıktır çekiverir sizi içine hemen.

  sadece kendisine ülkemizde radikal bir siyasi duruş sergilemediği için haksızlık edildiği kanaatindeyim. böyle bir zorunluluğu da yoktur nitekim. okurunu sırf ahmet hamdi tanpınar gibi büyük bir yazarla tanıştırabilmesi barıştırabilmesi bile en büyük başarısıdır. kendisine gösterilen kayıtsızlığın benzeri döneminde ahmet hamdi tanpınar a yapılmıştır.
  okumamak büyük kayıptır.
  7 -2 ... fikrimin ince gulu
 • uludağ sözlük aşık atışması

  9054.
  Aşık atışması hece ile yazılır
  Serbestmiş lirikmiş aşıkları kızdırır.
  Atışmadım lakin adımız aşk ile anılır
  Sözlükte en sevdiğim başlık atışmadır.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • neyzen tevfik

  573.
  Anladın mı

  Hicran destanını kendinden oku
  Mecnun dan duyupta rivayet etme.
  Aşkın leyla sını gördünse söyle
  Söz temsili bulup hikayet etme.

  Yüzbin leyla doğar alemde hergün
  Senin aradığın zevk sefa düğün.
  Tutacağın işi önceden düşün
  Daha ilk adımda nedamet etme.

  Sevdanın oduna pek güvenilmez
  Tutuşursan eğer kolay sönülmez.
  Bu yolun hükmüdür geri dönülmez
  Canına kıyamazsan seyahat etme.

  iyi bak kabına olmasın delik
  Boşuna taşırsın gider gündelik
  Anında olmalı ettiğin iyilik
  Alem duysun diye inayet etme.

  Kabe de maksadın varmaktır yare
  Kör gibi tapınma kara duvara.
  Hızır ı ararsan kendinde ara
  Bulamadım gibi rezalet etme.

  Muhabbet herkesin aklını çelmez
  Gönül viranesi kolay düzelmez.
  Alemden çekinme bir zarar gelmez
  Sen kendi kendine hiyanet etme.

  Şen şatır gönlüne hicran dolmasın
  Gençliğin gülşeni gamla solmasın.
  Neyzen gibi aklın yarda olmasın
  Özründen büyük kabahat etme.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • acdc

  237.
  Asgari ücretin bin yediyüz lira olduğu bir ülkede dörtbin liralık iphone 7 yi yok sattırabilen efsane şarkı thunderstruck ın sahibi gruptur. Ölüsü de yeterlidir.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • sözlük yazarlarının öğütleri

  50.
  Bir bardak suysan bir dirhem pislik seni kirletmeye yeter.

  O yüzden Derya olmalısın.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şarkısı

  24525.
  Soledad Bravo - Violin De Becho

  https://youtu.be/EXhOW0mMoxs
  2 ... fikrimin ince gulu
 • uhde

  19.
  Çok sevdiğim Ukte sözcüğünün kötü bir telafuzu.

  Söylendiğinde kişide yutkunma ihtiyacı hasıl olur.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • özdemir asaf

  1473.
  r leri söyleyemeyen özdemir asaf birgün taksiye biner. r leri söyleyemeyen taksi şoförü:

  -buyyun neyeye

  diye sorar. kayaköy diyecek olan asaf taksi şoförünün kendisiyle dalga geçtiğini düşüneceğinden eminönü der ve eminönün den karaköy e kadar yürür.

  şakacı

  güler gülümser bir şakacı
  güldürür düşündürür
  arada bir durur gözleri dalar
  neler söyler neler susar...
  yoksa çok acı bir şakayı
  şakadan da olsa
  çok yalın bir karanlığa mı saklar...
  oynadığı oyunsa
  yaşamda oynadığı
  oyununu mu yaşar...
  oyunda yaşadığı
  yaşamını mı oynar...
  yaşarcasına oynarcasına
  öyküler anlatır olmuşcasına
  sonunu mutlu bağlar
  gider evinde ağlar.
  17 ... fikrimin ince gulu
 • charlie chaplin

  215.
  Evrensel bir nimet olan sessizlikten zevk alabilenler dünyanın en mutlu kişileridir.

  Charlie chaplin

  Özellikle The circus, modern times, doglife filmleri harikadır. Dünyayı böylesi gülümsetebilen başka biri gelmemiştir.
  11 ... fikrimin ince gulu
 • kadınlar hakkında yanlış bilinenler

  4.
  topuklu ayakkabılar içinde göründükleri kadar rahat değildirler.

  ayakkabı numaraları en az bir veya bir buçuk daha büyüktür.

  en kısa boylusu 1.60 tır daha kısasına asla rastlayamazsınız.

  saçlarının ve gözlerinin asıl renklerini kendileri dahi hatırlamazlar. göz renkleri her zaman mavi veya yeşile biraz daha yakındır. çoğu doğal sarışın olduğuna inanır bozmayın.

  fazla makyajdan nefret ederler. fondöten pudra asla kullanmazlar. Her zaman doğallıktan yanadırlar.

  asla kilolu değildirler kemikleri biraz iridir sadece.

  ingilizce mi biraz baksalar hallederler aslında.

  bilgisayardan anlarlar aslında ama hay aksilik işte.

  Çok şanslıdırlar her zaman sudan ucuz çok büyük indirimlere denk gelirler.

  çok titiz ve obsesifliğe varan bir temizlik hastalıkları vardır. çok yorucudur bu ama napsınlar işte.

  çoğu hayvanları çok sever ama evde bakamazlar tüylerine allerjileri vardır.

  parfüm mü çok hafif doğal kokuları severler. çok önce sıkmışlardır aslında bu kokan muhtemelen doğal kokularıdır.

  güneşlenmekten nefret ederler saatlerce güneşin altında yatanları asla anlayamazlar.

  sigarayı bırakmak mı ne zaman isteseler bırakabilirler. ama seviyordur işte sigarayı bırakmak istemiyordur.

  ikinci kadehte sarhoş olurlar bünyeleri alışkın değildir kaldıramaz zira.

  Birçoğu kitap okumayı ve klasik müzik dinlemeyi çok sever.

  sesleri aslında çok güzeldir ve latin danslarına doğal bir yetenekleri vardır.

  yemek yapmayı çok severler harika kek kurabiye tarifleri vardır. ama yoğunluktan birgün yapıp getiremezler.

  hep gider ruhsuz bir öküze aşık olurlar bütün suçları budur. napsınlar.

  küçük ve ucuz arabaları severler. jeep mi o ne o çakma sarışın görgüsüz futbolcu eşleri gibi.

  ve son olarak asla para saadet getirmez .
  12 -1 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şarkısı

  24490.
  Mohsen Namjoo - Ey Sareban

  https://youtu.be/nO2vJzV3tPc
  5 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum