• siyam kedisi

  43.
  kedi almak isteyenlere kesinlikle tavsiye edeceğim cinstir. çok zeki, sıcakkanlı,çabuk öğrenen, az tüylü, az yiyen söylemeye dilim varmıyor ama en güzel en asil ırktır. böyle deyince hayvanseverler pek bi kızıyor ama gerçek bu. ben bir ortadoğulu olarak kabul ettim ki insan ırkında rus kızları neyse kedilerde siyam odur çok net. köpek mi kedi mi sorunsalı konusunda birşeyler söylemek gerekirse ben köpekte beslemiş biri olarak, zahmetinin ve temizliğinin olmaması bir yana kedi beslemenin tarifi yok diyebilirim. freud bir kediyle geçirdiğiniz zamanı asla boş zaman olarak değerlendirmeyin demiş.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • wong kar wai

  13.
  sizi kırmızı ve yeşile aşık eden yönetmen. sözcükler birer ukte, aşklar imkansızdır onun filmlerinde. filmlerinin her bir karesi tablodur adeta. müzikleri söylemiyorum bile. bana kung fu filmi izlettirebilmiş yegane insandır. tony leung chiu wai ve güneş gözlükleri vazgeçilmezleridir. çok çarpıcı görüntü açıları, müzikle senkronize hızlandırılmış/ yavaşlatılmış kareleri ve her filminde uzun uzun gösterilen saatleriyle bana zaman konusunda takıntılı olduğunu düşündürten obsesif kişi. tarantino nun da hayranı olduğu yedinci sanatın adeta duayeni haline gelmiş uzakdoğunun en romantik senarist/yönetmeni. chunking express, in the mood for love, 2046, grandmaster baş yapıtlarıdır.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • ateistlere sorulacak tek soru

  217.
  neden tek ilahi din islam gibi bütün çıkarımlarınızı kuran ayetleri veya islamiyet üzerinden yapıyorsunuz? evet bunu sormak isterdim. gerçekten merak ettiğim için soruyorum incil veya tevrat sizin için bir tehdit oluşturmadığından mı yoksa hristiyanlığa veya museviliğe sövmek yemiyo mu? ben hiçbir ateistin isa peygambere sövdüğünü veya musa peygamberle dalga geçtiğini görmedim. Onlarda allah var diyen diğer iki ilahi din. dilerim samimi bir ateist ciddiyetle cevap verebilir.
  7 -1 ... fikrimin ince gulu
 • kitap alıntıları

  625.
  tanrı kalpsiz bir dünyanın kallbidir. Das Kapital
  5 ... fikrimin ince gulu
 • ölümden sonra yaşam var mı

  59.
  tam da bu soruyla ilgili eşsiz bir filmin eşsiz bir karesi geldi aklıma Bab'aziz filminin mevlana dilinden ölüm tarifi. https://youtu.be/da7_S4b7NB8
  4 ... fikrimin ince gulu
 • yaşar kemal hayranı yazarlar

  3.
  türk edebiyatının en iyi romancısı başlığı altında yaşar kemal i tek geçerim. aksini düşünenlerin 4 ciltten oluşan ince memed okumayı gözü yememiştir diye düşünüyorum. zira ben bu yüzden uzun zaman cesaret edememiştim. iyi roman kesinlikle yazarının karakterine verebildiği ruhla alakalı bence. karakter ne kadar gerçeğe yakınsa roman da bi okadar okunası oluyor. çok güzel diye hatırladığım romanları şöyle bi düşününce çoğu karakterin aklımda ismi bile kalmamış. haa niye güzel demişim diye düşününce esprili veya şiirsel dili, kurgusunun veya konusunun sıradışılığı vs. bunlar bir romanı güzel yapmaz mı yapar tabii. ama karakterleri en gerçek en insan olan roman en eşsiz roman sanki. kısaca bu anlamda bir raskolnikof iki ince memed derim ben. bu ikisini bu bağlamda iyi bilirim zira. kitabını yazarım diycem olmiycak şimdi.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • geronimo

  39.
  çingene filmleri sevenlere şiddetle tavsiye ederim. bir yer düşününki avrupa nın göbeği fakat kanun yok güvenlik yok, zira artık bunlar sadece avrupalı beyaz insan için malum. göçmenlerin yaşadığı artık kaçıncı banliyösüyse fransanın vaktiyle ülkelerinden hangi koşullarda nasıl bir kültürürel birikimle geldiyse aynı şartlarda hatta daha kötüsünde yaşamaya bilinçli zorlanan göçmenler ve çocukları. gettoda kanun ve hukuk ihtiyaç duyulduğunda töre cinayetleri veya çete savaşları şeklinde vücut bulabiliyor ancak onların dünyalarında. türk bir kıza aşık olan gipsy oğlanın hikayesi avrupa nın göbeğinde bir ortadoğu simülasyonu kabus gibi. özellikle yaşadığımız şu günlerde göçmen olmak ne demek anlamamızı sağlayan tokat niteliğinde bir film. şapkalar bıçaklar graffitiler müzik dans aşk tutku kan tony gatlif in olmazsa olmazları. harika.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • ben buldum

  6.
  iki kişi arasındaki doğru olmayan en uzak mesafeyi ben buldum.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • muhyiddin ibn arabi

  112.
  Muhyiddin ibn Arabi nin işaret ettiği diğer bir konuda benim ne demek istediğimi ancak 21yy. da anlayabileceksiniz olmuştur. Hala o zamanın gelmediğini görmek çok üzücü malesef biz bilim ve felsefe aşıkları için. Avicennayla karışıranı var hala entrylerde. yaklaşık 1000 yıllık Ortaçağ felsefesine baktığımızda hemen hemen tüm varoluşçuların eserlerinde Arabi nin izlerini görebilirsiniz. Avrupa 12.yy dan beri çevirip yorumluyor üstelik litaretürde adı bile geçmeden biz hala münafık mı değilmi onu tartışıyoruz çok yazık.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum