• geceye bir edip cansever şiiri bırak

  2.
  biz aykırıya
  ayrıntıya
  ayrıksıya
  azınlığa
  tutkunuz.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • dünyanın en kötü şarkısı

  16.
  https://youtu.be/pXvoeCgi59o
  bundan daha kötüsünü daha önce duymadım.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • en gıcık olunan sözler

  29.
  aynen
  bundan daha gıcığı var mıdır acaba?
  5 ... fikrimin ince gulu
 • edepsiz atasözlerimiz

  17.
  bütün kuşları siktin bi leylek kaldı.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • sözlüğe 90 lardan bir şeyler bırak

  51.
  https://youtu.be/7UIHl0oJEpg
  peter gabriel ve körfez savaşıyla bunalımlı ergenlik yılları 90 lar benim için. sosyoloji tarihine göre cengizhan ın dünyaya salmış olduğu korku ve şiddet bile 90larda abd ninkinin yanında hiç kalır. bizde rtük yoktu henüz ve tv herşeydi. gündüz savaş gece porno kuşağıyla çok erken yaşta tanıştık. her karesinde cinsellik ve saldırganlık pompalıyordu tv. cinci hocalarımız ve tarikatlarımız vardı bide. bu dünya malesef böyle sen bana paranı ver bende sana cennetin anahtarını diyen. yanlış hatırlamıyorsam biri ahir zamandayız vakit geldi deyip peygamberliğini bile ilan etmişti. ne istediklerini kendilerinin bile bilmediği bir sürü illegal örgütlerimiz vardı sonra noldu bilmiyorum. en saldırgan anchormanlar türedi bir anda ortalık aha allah ın sopası varmış dedik. mutlu olduk biran ama sonra anladıkki belli kişileri veya tarafları azarlıyor bu anchormanlar. velev dünyanın öyle rahat bir yer olmadığını çocuk yaşta öğrendik. o yüzden disneyland yalanına bizim kuşağı inandıramadılar.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • dmitri shostakovich waltz no 2

  11.
  ülkemizi de ziyaret eden shostakovich in bu eserinde türk ezgilerinin olduğu iddia edilir. ben anlamam ama second waltz bulutların üstüne çıkarır birden boşluğa bırakır insanı. her notasında farklı bir duygunun içinde bulur insan kendini. hüzünlü bir gülümsemeyle kalıverirsiniz orkestra sustuğunda. şapşala çevirir.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • ludwig van beethoven

  159.
  moonlight sonata insanı mahveder.
  2 -1 ... fikrimin ince gulu
 • lev nikolayeviç tolstoy

  267.
  en sevdiğim anarşisttir.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şarkısı

  24583.
  Nesrin SiPAHi BEN GAMLI HAZAN

  https://youtu.be/OZZ5s4Bn3Ac
  2 ... fikrimin ince gulu
 • dinlenilen şarkının en vurucu kısmı

  519.
  mühürlü kaderim ben gibi erir misin
  mühürlü kaderim bir yol verir misin
  gün olur bu rüyadan bende geçerim
  eyvallah der o şarabı bende içerim
  o gün sende bitersin.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • kimsin lan sen

  71.
  -kimsin lan sen?
  -sen benim kim olduğumu biliyomusun?
  bu dünyanın en saçma iki sorusuyla başlayan bizim coğrafyamıza özgü bir kavga şeklidir. iki moron saatlerce bu iki soruyu sorabilir birbirine. biri sürekli kendini anlatma çabasındayken, ötekininde tanıma isteği içersindeymiş gibi görünmesine aldanan üçüncü bir moronun bu ikisini tanıştırma çabasıyla kavgaya giren moron sayısı arttırılabilir. neyseki kavgadan sonra nihayet bu iki soru cevabını bulur.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • zayıflamak isteyen yazarlara öneriler

  280.
  yemek yeme düşüncesinden uzaklaşmak. bir belgeselde görmüştüm sevdiğiniz bir yemeği yediğinizde veya sevdiğiniz bir müziği dinlediğinizde beynin aynı merkezi uyarılıyor. bu demek oluyorki diyet yaptığınızda hep aklınızda olan yemek yeme düşüncesinden sevdiğiniz bir müziği dinleyerek kurtulabilirsiniz diyordu.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • sonra döndüm dedim ki

  903.
  hoşçakal
  olacaklar sensiz olsun
  daha durmam boşluklarında ben
  unutuyorum.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • cübbeli ahmet hoca

  2910.
  ilk kez gördüğümde uzun yıllar ben bu adamı ramazanlarda skeç yapıyor sanmıştım. ne yazıkki artık oniki ayın gerçeği.
  4 -4 ... fikrimin ince gulu
 • çocukların soruları

  60.
  yıldızlar neden yere düşmüyor?
  kıbrıs neden batmıyor?
  3 ... fikrimin ince gulu
 • ahmet aslan

  153.
  tarzını biraz mohsen namjoo ya benzetsemde o da bob dylan a benzetiliyor sonuçta. içinde bulunduğumuz zamanlarda herkesin biraz birine benzemesi kaçınılmaz vesselam. otantik müzik yapan ve kendine özgü yorumlayan, özellikle minnet eylemem parçasında bunu çok net görebilirsiniz, iyi bir sanatçı, yorumcu. bir röportajından anladığım kadarıyla düşünceleride müziği gibi özgün ve radikal. nötr kalamayacağınız, yani ya çok seversiniz ya da nefret edersiniz tarzında sanatçılardan ki bence sanat tamda budur kafanızda iyi veya kötü bir algı oluşturması.
  6 ... fikrimin ince gulu
 • en nefret edilen insan tipi

  188.
  çok değer verdiğini düşündürten bir arkadaşının veya yakınının başına trajik bir olay geldiğinde, bunu size olabilecek en dramatik haliyle anlatırken, gözünde bir anlık bir parlama yakaladığım insanlar. o, aslında başına gelenleri haketmişti diyen sinsi, riyakar parlama.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • tek derdi aşk meşk olan insan

  36.
  yaşadığımız hayat bizim en büyük eserimizdir fikrinden yola çıkarsak aşkla yaşanmış bir hayat bunu şaheser yapar.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • sözlükte sanat üzerine konuşacak yazar olmaması

  8.
  bu soruyla başlamak bigbangdan başlamak gibi kasmaya gerek yok bence. ayrıca bu konuyu etik ve felsefe platformuna taşır keza hiç gerek yok. daha yumuşak bir girişle kaplumbağa terbiyecisi iyidir derim ben. resimden hiç anlamıyorum gerçekten anlayanlara da nasıl imreniyorum anlatamam.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • docta ignorantia

  1.
  ortaçağ filozofu nicolas cusanus tarafından ilk kez kullanılmış ve felsefeye kazandırılmış epistemolojik bir terimdir. öğrenilmiş cahillik anlamına gelir. bilginin kaynağı ve ulaşma yolu bağlamında duyum veya akıl yoluyla asla öğrenilemeyecek/ulaşılamayacak bilgilerin varlığına işaret eder. islami kaynaklardan elde edildiğini düşünüyorum çünkü muhyiddin ibn arabi veya muhtelif sufi eserlerinde aklın ve mantığın algılayamayacağı bilgilerin varlığı ve ancak sezgi yoluyla ulaşılabileceği ve hatta ulaşabilme yöntemleri sıkça geçer. zira cusanus a kadar felsefe tarihinde böyle bir kavram yok. sezgi yoluyla bilgiye ulaşmanın bir diğer yoluda uzakdoğu aydınlanma tarzı olan meditasyondur. sezgiler sufistlerde nefsin arınması budistlerde zihnin arınması şeklinde geliştirilir. ikisininde çıkış yolu teklik/birliktir. bu demek oluyorki öğrenilmiş cahilliğe sufistler kemale erme budistler aydınlanma adı altında çözüm yolları ararken, aşağı yukarı 1000 yıl süren ortaçağda avrupa cahilliğine isim arıyordu. skolastizm deyince daha havalı oluyor ama öyle diyelim bizde. velev 1000 yılın sonunda böyle bir bilgi ve bilgi kaynağının olamayacağına kanaat getirdiler ve yollarına devam ettiler o ayrı bir başlık konusu. 1400 ler de aydınlanma çağının başladığını göz önünde bulundurursak 600 yılda bilim ve felsefenin bu üç kıtaya dağılımı ne yaman çelişki. bu bağlamda cehaletimizi kabul etmek en büyük adım fikrimce.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum