• islam da kadının önemi

  13.
  29 şubat 2016 tarihinde kadın insan mıdır konulu semineri düzenlemiş ve evet şaka değil bunu ciddi ciddi tartışmış ülkedir suudi arabistan.
  3 -2 ... fikrimin ince gulu
 • yuval noah harari

  4.
  sapiens adlı son kitabı ve sapiens sonrası adlı yazmakta olduğu kitabın yazarı 1976 doğumlu oxford mezunu israil de adını bilmediğim bir üniversitede dünya tarihi öğreten öğretim görevlisi tarihçi.

  kitabın neden bu kadar abartıldığını anlamıyorum. harari nin söylediklerinden çok daha fazlasını zeitgeist 1, 2, 3 belgesellerinde veya daha kapsamlı bilgi için frankfurt okulu ekolü mensubu filozoflarından edinebilir insan. biraz daha darwinizmi ve tarihi abartılmış okadar ekstra birşey yok yani. ama bir almanın anlatmak istediği şeyle bir israillinin bize anlatmak isteği şey asla aynı şey olamaz dünyamızda tabii. bu dünyanın olmazsa olmazı.

  mark zuckerberg in kişisel kütüphanesinde beğenmesiyle kitabın kaderi belirlenmiş fikrimce. frankfurt ekolunün tabiriyle kültür endüstrisi ürünü yani.
  4 -2 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin neşet ertaş türküsü

  3.
  https://youtu.be/x2C3sk8kNe4
  3 ... fikrimin ince gulu
 • tony leung chiu wai

  6.
  https://youtu.be/fIgU9aNpb9k
  https://youtu.be/hDjtNsPLPK0

  in the mood for love ve 2046 filmlerindeki mr. chow karakterine hayat vermiş yetmemiş altın palmiye almış hong kong sinemasının en acıklı aynı zamanda en karizmatik bakışlı, sigara reklamlarında oynatılası aktörüdür. clarke gable ın kendisinden daha etkili clarke bakışına sahiptir. aşk zamanlama meselesidir doğru zaman değilse doğru insan olması farketmez diyen ve tüm aşklarında umutsuz aşkını arayan mr. chow hikayesi. shigeru umebayashi ve dönemin en güzel müzikleri eşliğinde bir wong kar wai klasiğidir in the mood for love ve tony leung chiu wai.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • kişisel gelişim kitapları

  421.
  bende önyargılıyımdır kişisel gelişim kitaplarına ve yıllarca uzak durdum bu sebepten. yalnız bir yazar varki kişisel gelişim kategorisinde değerlendirilen çok yanlış buluyorum. eckart tolle hepi topu iki kitabıda, isimlerinden mütevelit bu kategoride değerlendirilmişki hakaret sayılır. avrupalı beyaz insanın batı psikoloji kuramlarına itibar etmediği için psikoloji kategorisine girmiyor. d&r de tarot fal kitaplarının yanında bulabilirsiniz. kapağını ve şimdi hatırlayamadığım adını okuyunca itici buluyor insan. keza bir arkadaşım çok tavsiye etmese okumazdım. kolay kolay benzerine rastlanılmayacak, zihnimiz ve bize oynadığı oyunlar üzerine yazılmış harika iki kitap. okuduktan sonra wachowskiler baudrillard ve eckart tolle den sonra matrix i çekmişler demiştim.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • zenginlere normal fakirlere ayıp olan şeyler

  5.
  zenginse bipolar (aşırı zekadan oluyor veya sanatçı hastalığı) fakirse deli
  zenginse alzeihmer fakirse bunak
  zenginse sex bağımlısı fakirse sapık
  zengin çocuk dikkat eksikliği fakir çocuk gerizekalı (donuk zekalı)
  zenginse gay fakirse i*ne
  zenginse eskort fakirse or*spu

  tıpta bazı hastalıklar direk zengin hastalığı olarak anılır. lopus gut kanserin bazı türleri vs. vereme ince hastalık denmesi bile asalet takıntısından.
  29 -2 ... fikrimin ince gulu
 • andrey voznesenski

  6.
  karşıtlar getiriliyor bir araya
  bırak çekeyim kahrını ve acını kendime
  çünkü acılı kutbuyum mıknatısın ben,
  sense sevinçli. dilerim sonuna dek kalırsın öyle.

  oza nın en güzel dörtlüğü
  2 ... fikrimin ince gulu
 • kanuni nin fransa kralına yazdığı mektup

  6.
  görüldüğü üzere süleyman a da kalmayan bu dünya sadece sahip olabilme fikrine bile aşık eder insanı. süleyman ın egosu normalde hala süleyman ın egosundan nemalanan ego çok hastalıklı fikrimce. birde bahtsız genç osman vardı süleyman ın bizden daha fazla torunu olan:
  gazi bahadır han idi ali neseb sultan idi,
  namıyla osman han idi şahı cihana kıydılar...

  diye devam eder.
  2 -1 ... fikrimin ince gulu
 • lao tzu

  37.
  konfüçyüs doğunun aristosu ise lao tzu sokrates idir. lao tzu aydınlanmış konfüçyüs aydınlanamamıştır.
  1 ... fikrimin ince gulu
 • felsefe denemeleri

  9.
  ohoo özne mi kaldı hocam çoktan öldü. foucault gömeli çok oldu. artık uzun zamandır nesneyiz biz.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • 70 yaşında alınabilecek nickler

  327.
  cahitsıtkıyalancı.
  1 ... fikrimin ince gulu
 • armand amar

  5.
  https://youtu.be/ZBFie3gq7M8
  home human amen babaziz gibi çok iyi belgesel ve filmlere müzik yapmış özgün aşkın sanatçıdır. ortadoğunun etnik mistik ve bu en saf müziği bir feryat gibi insanın içini acıtır.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • paranın bir işe yaramadığı durumlar

  13.
  parayla sevgi satın alabileceği düşüncesine sahip birinin, daha çok parayla satın alınabileceği düşüncesi.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • jacques derrida

  18.
  derrida nın geliştirdiği yapısöküm metodunun en çarpıcı tekniklerinden biri silme tekniğidir. derrida bir sözcüğü yazar, üstünü çizer ve ikinci kez yazar. bu tekniği varlık sözcüğünü metinlerinde karalayarak kullanan heidegger den almıştır. bununla birşey ancak değiliyle tanımlanabilir demek istemektedir. sözcük tek başına yetersizdir ve bu yetersizliği üstü çizilmiş haliyle temsil edilir.
  batı felsefesi yüzyıllardır iyi/kötü değerli/değersiz erkek/kadın aydınlık/karanlık sol/sağ gibi zıtlıklar üzerine gelişmiştir. buna göre içinde bulunulan zamanın değer yargılarına göre pozitif kabul edilen negatif kabul edilenin üzerinden değer kazanır. belli bir merkez yoktur. (postyapısalcıların tarih kelimesini kullanmamalarının temel nedenide bu zıtlıkların gözardı edilmesidir. tüm metin (tarih) yapısöküm metodoyla elden geldiği ölçüde yeniden yazılmalıdır onlara göre. çünkü biz şuan sadece kazananların yazdığı tarihi öğreniyoruz derler.) dolayısıyla metinde zıttı olmadan bir sözcük, asla tam anlamıyla netlik kazanamaz ve gerçeğine işaret edemez.
  velev diğer postyapısalcılar gibi derrida da nihilizmin karanlık kuyularından bizlere seslenir adeta; her geçen gün doğru bilgiden ve gerçek olandan daha fazla uzaklaşıyoruz diye.
  1 ... fikrimin ince gulu
 • hiç

  94.
  hiç tasavvufta ulaşılması hedeflenen en yüksek makamdır. bu dünyaya ait arzu ve isteklerin minimalize edilmesi şeklinde bir beden terbiyesidir. az uyku az yemek az konuşmak uzlet tefekkür ve ibadet yoluyla nefs ile mücadele edilir. değil kötü eylem kötü düşünce bile zihinden uzaklaştırılır. amaç: akıl ve mantık yoluyla edinilemeyen, sadece sezgi yoluyla edinilebilen saf bilgiye ulaşmaktır. bir anlamda bilgi aşığıdırlar. bunun yolu arınmış bir beden ve zihindir. yani hiç olmaktır. hiçin en büyük düşmanı ise bendir. bu yüzden ben kelimesini asla kullanmaz mutasavvuflar. tıpkı bir buz kütlesinin eriyip okyanusa karışması gibi eriyip varlıkta yok olmaktır hiç olmak. mevlana hiçlikle ilgili:

  gözün kıymetini ama olandan
  sözün kıymetini lal olandan
  ekmeğin kıymetini aç olandan
  aşkın kıymetini hiç olandan öğren.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • imdb puanına güvenilmeli mi sorunsalı

  29.
  -amerikan ingiliz ve japon yapımı olanlar
  -eşcinsel filmleri
  -bazı belgeseller ve gereksiz şişirme biyografi filmleri
  -holocost filmleri
  -yukardaki 3 ülke dışındaki herhangi bir ülke yapımıysa mutlaka ülkedeki sosyal ekonomik dini etnik veya kültürel bir yetersizliğe işaret eden filmler
  işte bunların imdb puanları şişirme puanlar.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • en beğenilen sözler

  116.
  en büyük zalimler mazlumların arasından çıkar.
  2 -1 ... fikrimin ince gulu
 • psikoloji

  181.
  artık etik olandan uzaklaştığını ve amacı doğru bilgiyi aramak olmayan bir bilimin bilim olarak değerlendirilmemesi gerektiğini düşündüğüm sözde bilimdir.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • sözlük yazarlarının favori yönetmenleri

  91.
  wong kar wai
  nacer khemir
  tarkovsky
  nuri bilge ceylan
  tony gatliff
  kim ki duk
  abbas kiyarustami
  giuseppe tornatore
  darren aronofsky
  pedro almadovar.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • yazarların favori filozofları

  26.
  derrida
  foucault
  baudrillard
  lacan
  wallerstein.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum