• günün sözü

  8075.
  günün sözü
  6 -1 ... fikrimin ince gulu
 • feminist kadın belirtileri

  12.
  Boğazda yanma
  Ciltte kuruluk
  Kaşıntı ve kızarıklık

  Bu belirtiler varsa çok yoğun bir şekilde feminist kadın kuramına maruz kalmışsınızdır. Güçlü bir dezenfektan veya yoğun bir çamaşır suyuyla sabah akşam gargara yapmanız hatta ciltteki döküntüler içinde çamaşır suyuna yatırılmanız gerekebilir.

  Ama bunları hep anlattık biz.

  Edit: nekahat döneminde biraz nietzsche veya doğu klasikleri okumak ultra sensitiv erkek egonuza iyi gelebilir. Geçmiş olsun.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • kış uykusu

  175.
  nuri bilge ceylan ın mükemmel beyin yakan filmidir. nbc filmin üç ana karakteri ile bencil modern sözümona aydın insanın psikanalizini yapar 2014 te cannes en iyi film ödülünü alan nbc ödülü aldığında kameralara yıllar önce aynı ödülü alan yılmaz güney ile aynı pozu vererek gönüllerimize taht kurmuştur.

  tembel üstelik aydın geçinen aydın karakteri genç ve güzel karısı nihal ve hayatındaki tüm olumsuzlıklar için hep başkalarını sorumlu tutmuş ablası necla ile birlikte kapadokya da ailelerinden kalma bir otelde yaşarlar. büyük şehirin debdebesinden kaçan ama kasaba insanını da beğenmeyen üçlü gayrimenkullerinin getirleri ile bohem bir hayat sürmektedirler. birlikte yaşadıkları kasabanın küçük insanlarına ve sorunlarına bir o kadar uzak ve yabancı. sürekli kasabasından ülkesiden şikayet eden herşeyin en doğrusunu bildiğinden etrafındaki kimsenin kendi hayatını yaşamasına izin vermeyen bir nevi günümüz sözümona aydının eleştirisi mahiyetindeki aydın ın sürekli laf sokan ablası necla ile olan uzun diyalogları geçmiş hesaplaşmaları. kendinden yaşça büyük hayranı olduğu bir adamla güvensizlik ve yetersizlik duygularıyla alınmış mutsuz bir evlilik kararından pişman genç ve güzel nihal in kendine ait birşeyler yapma üretme adına çabaladığı ve fakat aydın tarafından hep yetersiz görülme sen beceremezsin bakışları imaları yüzünden nafile çabalarının konu edildiği nuri bilge ceylan ın mükemmel bir kişilik analizi filmidir. görüntüler de cabasıdır. sabrı ve hastası olan mutlaka izlemelidir.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şarkısı

  25231.
  amy winehouse - you know i am no good

  https://youtu.be/b-I2s5zRbHg
  2 ... fikrimin ince gulu
 • sadık hidayet

  29.
  ...yaralar vardır hayatta ruhu cüzzam gibi yavaş yavaş ve yalnızlıkta yiyen kemiren yaralar...

  Kör baykuş

  iran ın kafkasıdır. Yaşamın bu kadar ızdırap verdiği başka bir insan daha tasavvur edemem. Hayatına kendi son vermiştir. Paris te bütün yazdıklarını yaktıktan sonra gazla kendini zehirlemiştir.
  Paris mezarlığında yılmaz güney ve ahmet kaya gibi sadık hidayet te vatan hasretiyle yatar.
  6 -1 ... fikrimin ince gulu
 • azerice şarkı dinlemek

  1.
  Apolitik bir insan olduğumdan dinleyebiliyorum çok şanslıyım. Müzik dinlemekle siyasetin ne alakası var allah aşkına. Müzik evrenseldir ve de mülksüzdür. Yapana bile ait değildir. güzel bir tane paylaşayım o zaman.

  https://youtu.be/wLohtNzMS4Y
  3 ... fikrimin ince gulu
 • dahi anlamına gelen de bitişik yazılsın

  5.
  ya itibarı geri verilsin eskiden olduğu gibi dahi densin yada ayırmayın birleşsin artık böyle zulüm olmaz.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • peyderpey

  19.
  küçükken bir komşumuz çok kullanırdı ne olduğunu bilmezdim ama çok güzel gelirdi kulağıma. konuşurken kaç kez söylediğini sayardım.

  azar azar anlamına gelen muhtemelen farsça bir kelime. tekrar tekrar söylenesi hoş bir sözcük.
  5 ... fikrimin ince gulu
 • birini unutmanın en iyi yolu

  193.
  Bence unutma!

  Unuttukların kadar sende biraz azalırsın. Krishnamurti hayatınızdaki acı çukurları ne kadar derinse mutluluk dağları o kadar yüksek olur der.

  insanın unuttum zannettiği zamanla alışması değil midir zaten.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • dünyanın en ilginç sınırları

  6.
  antakya suriye sınırı

  savaştan önce bir bayramda bulunmuştum. bayramda sınırlar açılıyor ve insanlar yakınlarını akrabalarını ziyaret edebiliyordu.

  birde deniz seviyesinin altındaki ülke olan hollanda kara deniz sınırı.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • herkesten uzaklaşmak

  35.
  herkesten uzaklaşmak
  7 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin müziği

  28.
  Beethoven Moonlight Sonata

  https://youtu.be/5-MT5zeY6CU
  6 ... fikrimin ince gulu
 • susmak

  561.
  Eskiden insanları tanımanın yolunun söylediklerini dinlemek olduğunu sanırdım. Ama öğrendimki konuştuklarından çok sustuklarından tanınıyor bir insan.

  Neden susar insan Söyleyemediklerinden susar yazamadıklarından ya da söylemek istediği şeyi söylediğinde kalbine vermiş olduğu acının yanında kulağa verdiği acının bir hiç olduğunu ifade edebilecek sözcüklerin henüz icat edilmemiş olmasından susar.

  Özledim derken boğazındaki düğümlenmeyi anlatamazsın mesela neden diye sorarken kalbini sıkan nefesini kesen şeyi tarif edemezsin. Nasıl içini ezdiklerini anlatamazsın. çünkü sözcükler nankördür hep yarı yolda bırakır. Gitmek istediğin istasyona götürmez seni hiçbir zaman. Karşındakinin anladığı kadarsındır hep o yüzden susarsın.
  7 ... fikrimin ince gulu
 • saibogujiman kwenchana

  9.
  türkçe ye ben robotum ama sorun değil olarak çevirilmiş 2006 yapımı fantastik romantik bir güney kore filmidir. intikamcı yönetmen park chan wook un şiddet içerikli filmlerini kızı izleyemediğinden kızı için özel çekmiştir. pek çok festivalde gösterilen ve ödül alan filmin fantastik görüntüleri ve müzikleri şahanedir.

  filmde bir psikiyatri servisinde tedavi gören iki genç hastanın öyküsü anlatılmaktadır. kendini robot sanan genç bir kızla ona yardım etmeye çalışan annesi tarafından terkedilmiş gencin romantik hikayesi. filmin sonunda her ne kadar birbirlerini tedavi edemeseler de mutlu etmeyi başarırlar.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • yalan

  741.
  Ne yalanlar vardırki
  Günü gelmiş gerçek olmuşlardır.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • ilgi çeken herkesin kadın avcısı olduğunu düşünmek

  1.
  felsefeci erkeklerle ilgili bizim bilmediğimiz bir şey mi var demekten kendimizi alamadığımız sayısız ilginç başlıklardan bir tanesidir.

  sözlükte yazana kadar haberimin olmadığı enteresan
  hipotezdir üstelik doğrulayan herhangi bir kanıt görmüşlüğümüz de yoktur. keza çoğu babalarından kalmadıysa allemi cihanı olsa sefalet içinde ölmüştür. müzisyen edebiyatçı amenna birkaç örneği vardır.

  ama yine de çok yaşasınlar öyle inansınlar ilahi bizi güldürsünlerdir.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • erdal beşikçioğlu

  385.
  şimdilerde istanbul da gösterimde olan bir delinin hatıra defteri isimli tek kişilik tiyatrosuyla sahnede devleşen bir aktördür. performansı olağanüstüdür. gözünüzün önünde bir vincin tepesinde deliren yalnız bir adamın trajik öyküsünü izlersiniz. behzat ç dizisinin son bölümlerinde adeta oyuna atıf yapan birkaç repliği mevcuttur ama mutlaka tiyatroda görülmesi gerekir fikrimce. aynı oyunu genco erkal gibi yılların usta oyuncusundan da izlemiştim. fakat erdal beşikçioğlu nun performansı kesinlikle çok daha başarılı.

  ''işte rus köylerinin karanlık evleri belirdi. oracıkta bir karaltı halinde gördüğüm küçük ev benim evim mi yoksa? pencerenin önünde oturan kadın anam olmasın? anacığım, kurtar zavallı oğlunu! ağrıyan başına bir damla gözyaşı akıt, ne olur.gör, nasıl hırpalıyorlar evladını bağrına bas mutsuz öksüzünü. yok onun yeri bu dünyada artık, insanlar aleminden attılar onu. bari sen acı hasta oğluna anacığım.. ''

  diye perde kapanırken hıçkırıklara boğar sizi.
  9 ... fikrimin ince gulu
 • günün sözü

  8063.
  günün sözü
  10 ... fikrimin ince gulu
 • ömer faruk tekbilek

  40.
  1951 adana doğumlu bağlama ve ney üstadıdır. Erken yaşta müzikle tanışmış olmasına rağmen 17 yıl süren zor bir fabrika işçiliği sonrası mevlevi kültürü ile tanışması hayatını değiştirmiş ve çalıştığı dönemde 3 albüm çıkarmıştır. Fakat umduğu başarıyı elde edememiştir 1976 yılında amerikaya yerleşir ve brian keane ile tanışmasıyla dünya çapında bir üne kavuşur. Doğu ve batı sentezli folklorik ezgileri ve sufi müzikleri eşsiz bir biçimde yorumlayan ömer faruk tekbilek ulusal ve uluslararası pek çok ödül kazanmıştır.

  https://youtu.be/vKXUjbRTagY

  https://youtu.be/3IO7y-6prY0

  https://youtu.be/AcPSN-84-7A

  https://youtu.be/7O0nm_53kEM
  4 ... fikrimin ince gulu
 • ney

  265.
  Mevlana neyin hikayesini şöyle anlatır.

  Peygamber damadı ali ye sırlar ifşa eder ve başkalarına anlatmasını aktarmasını yasaklar. Ali 40 gün kendine hakim olmayı başarabilir. Sonra kendini tutamayarak çöle gider ve bulduğu bir kuyuya sırları anlatır. Kısa süre sonra kuyudan bir saz biter bir çoban gelir sazı keser. Delikler açıp çalmaya başlar. insanlar ve hayvanlar hayranlık duyarak dinlemeye başlar. Ünü ağızdan ağıza peygambere kadar gelir. Peygamber çobanı çağırtır ve çalmasını rica eder. Dinleyenler kendinden geçer. Peygamber:

  Bu ezgiler benim ali ye gizlice verdiğim sırların yorumudur der.

  Biri çekip aldı beni çamurdan
  Biri geldi başımı kesti.
  Biri dokuz yara açtı bedenimde
  Benzimi sararttı içimi deşti.

  Biri aşk ateşi kattı canıma
  Savrulup durdu küllerim.
  Biri adem dedi adıma
  O günden beri inlerim.

  Çok yerde yakardım
  Çok yerde sustum
  Ehli dert olana gönülden dost
  Adem in sırlarını nefeste duydum.
  Ayrılık hasmım benim
  Ben aşka mecburum.

  Ayrılıktan parçalanmış bir kalp isterimki;
  Derdimi açayım ona.
  Ayrılıktan yağmalanmış bir yar isterimki;
  Kucaklayayım.
  Kuyusunda yusuf un
  Eyyüb ün sabrındayım.
  Bir nefes şu garibe
  Mevlana yurdundayım.

  Kimi kendine dost bildi beni
  Kimi yar deyip döktü derdini
  Kimi sevdasına ortak etti ama
  Benim rüzgarlarımda hep keder.

  Feryadımın esrarını kendinden bilen gönül
  Sazlıktan koparılan kamışın ahı budur.
  Var şimdi dertlen var şimdi üzül.
  Benden ala yalnız yok.
  Şimdi aşk bana mecbur.

  Mevlana celaleddin rumi
  2 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum