• don kişot

  143.
  ünlü ispanyol yazar/şaircervantes in ünlü romanıdır. beyaz atlı prens olacak yaşı çoktan geçen don kişot kendini yaşayan son şövalye ilan eder ve yollara düşer. don kişot ve uşağı sancho nun maceralarının anlatıldığı roman halen en çok okunan romandır. yazar döneminin aksaklıklarını sistemin eleştirisini yeldeğirmenleriyle sembolize ederken kahramanının tutkusunu amacını da biricik aşkı dolcinea ile.

  biraz çatlakken çok sevimli büyük hayalleri olan bir romantik olan şövalye aklı başına geldiğinde hayata dair hiçbir tutkusu kalmayan yaşama sevincini yitiren bir akıllı haline gelir ve mutsuzluk içinde ölür. kitap başlı başına hiciv niteliğinde döneminin ötesinde bir eserdir.

  don kişot un bu sevimli ve hayalperest kişiliği yazarın kendisine benzetilir. osmanlı inebahtı savaşında sol elini kaybeden ve esir düşen cervantes cezayir de tutuklu bulunduğu sırada yazmıştır bu ünlü romanı. kendisinin de don kişot gibi hayalperest ve biraz çatlak bir adam olduğu rivayet edilir.

  don kişot un savaş ile ilgili düşünceleri şöyle ifade edilir romanda:
  O şeytanca aletlerin, yani topların korkunç gazabından mahrum olan yüzyıllar, ne mutlu çağlarmış! Mucidi, bana kalırsa, şeytanca icadının mükafatını cehennemde görüyordur; onun yüzünden, korkak, sefil bir yaratık, yiğit bir şövalyenin canını alabiliyor; cesur yürekleri tutuşturan, canlandıran heyecanın ortasında, nasıl, nereden geldiği belli olmadan, isyankar bir mermi, belki de lanet olası alet ateşlenirken çıkan parıltıdan korkup kaçan biri tarafından gönderilerek, bir anda uzun yıllar yaşamayı haketmiş birinin düşüncelerini kesiveriyor, ömrünü noktalıyor.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şarkısı

  25478.
  When I Need You - Julio Iglesias

  https://youtu.be/K21Hxablz_Y
  2 ... fikrimin ince gulu
 • günün şarkısı

  2800.
  Mohsen namjoo dan Çok güzel bir Afgan çingene şarkısı

  Sarı gülüm bütün derdim
  Senin cefandan şikayetim yok
  Gelki etrafında döneyim

  Gel ey kadınım
  Gençlik bir daha ele gelmez
  Biran olsun gel yanıma otur...

  https://youtu.be/vQTJng7miY8
  4 ... fikrimin ince gulu
 • burçin

  21.
  iyi bir dost ismidir.
  ... fikrimin ince gulu
 • michel de montaigne

  11.
  Aşk utanma ve çekinmenin olduğu yerde vardır.

  Denemeler
  2 -1 ... fikrimin ince gulu
 • gecenin şarkısı

  25448.
  zeki müren - bekledim de gelmedin

  https://youtu.be/DyC5dvzxgNU
  2 ... fikrimin ince gulu
 • mor ve ötesi

  692.
  Zizek in türkiye ziyaretinde harun tekin in sorusu karşısında affalayan felsefeci yanındaki görevliye kimliğini sorar:

  -böyle rock sanatçılarınız varsa sırtınız yere gelmez der.

  Güzel şarkı yapmak dışında Birgün gazetesinde de yazan düşünürdür aynı zamanda.
  8 ... fikrimin ince gulu
 • güzel mi çirkin mi karar verilemeyen kızlar

  9.
  Kız mı erkek mi bilinmez bu platformda çok iddialı bir sorudur.

  Ben bile bazen kendimi kız gibi hissediyorum.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • ince memed

  93.
  Onbeş yıldır devam eden saçma dizilerin hala çekilmeye devam ettiği lakin çok uzun diye dizisi çekilemeyen destanların ülkesidir türkiye.
  3 ... fikrimin ince gulu
 • japonların aslında çok da masum olmadığı gerçeği

  50.
  Çin ile uzun yıllar süren afyon savaşları ve bitmeyen çin sömürüsü. Kore ve pek çok asya ülkerindeki yayılmacı sömürge politikaları kültürden gelen acımasızlıkla birleştiğinde katliamlarla dolu bir 20.yy yaşatmıştır japonya asya da.

  Kurban etme kültürü pek çok medeniyette var ama intiharın böylesi yüceltiltiği başka bir medeniyet tasavvur edemiyorum. Etnik Kültürüne dair birkaç film insana çok şey anlatabiliyor. Zen bile bu kadar yumuşatabilmiş demeki Enteresan.

  (bkz: narayama dağı)
  (bkz: harakiri)
  (bkz: samurai)
  (bkz: bir geyşa nın anıları)
  6 ... fikrimin ince gulu
 • yahya kemal beyatlı

  171.
  Özellikle son dönem yazdığı tasavvufi ve Sürrealist şiirleri muhteşemdir. Eski şiir ile yeni şiir arasındaki köprüdür yahya kemal. Bu yüzden eski şiircilerinde yeni şiircilerinde hezimetinden payını alır.

  Şiirlerindeki üç beş dizeye sığdırdığı şehirlere aşık eder okuyucusunu. Pek çok bestesi yapılan şiirlerinden Endülüs te raks çok güzeldir.

  Döneminde kıymeti bilinmemiş ve her meyve veren ağaç gibi taşlayanı çok olmuş şairdir.
  6 ... fikrimin ince gulu
 • saplantılı aşk

  34.
  Maşukun bile hükmü yokken aşığın üstünde Çok bilen 3.çoğul şahısların beylik laflarıdır.

  Aşığa sormak lazımdır efendim. Ne kadar saplanmış.
  2 ... fikrimin ince gulu
 • ölmüş kardeşin kimliğiyle büyümek

  3.
  Çok insan var böyle. hep merak etmişimdir ama bunu sorabilecek kadar samimi olduğum insanlar değil.

  Kimbilir nasıl psikolojik bir yük yapar kişide.

  Bir çocuk 6 ila 7 yaşlarında ölüm gerçeği ile yüzyüze gelir ve bu normal gelişim sürecinde bile oldukça travmatik olabilir.

  Aslında başka biri olmaması gereken ölmüş bir kişi olma gerçeği etik değerler ve ahlaki karakter geliştirme kimlik oluşturma aşamasında durumu daha vahim hale getirmiş olmalı fikrimce.

  Üzücü.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • muhabbet kuşu isimleri

  80.
  Behlül & bihter.
  2 -1 ... fikrimin ince gulu
 • enstrümental müzik tavsiyeleri

  23.
  chris spheeris -culture

  https://youtu.be/rzyJCzphxxg
  2 ... fikrimin ince gulu
 • günün film müziği

  13.
  tangerines-soundtrack

  https://youtu.be/u2M2reYDJG4
  3 ... fikrimin ince gulu
 • sözlük yazarlarının söylemek istedikleri

  11375.
  insan annesine küsünce dünyaya küsüyormuş bilmiyordum.

  çocukluğumdan beri tuhaf bir ilişkimiz oldu annemle. bana sanki ben onun annesi o benim kızımmış gibi davrandığı tuhaf bir ilişki. nasıl davranacağımı bilemez elimi kolumu bağlayan bir ilişki. daha o kadar büyümedim neden bana bunu yapıyorsun diye hep yalvaran gözlerle baktım ama hep ağlayan o teselli eden ben oldum. kardeşlerimide doğal olarak.
  herşeyi planlayıp kontrol etmeye çalışması sürekli ne yapmanız hatta ne düşünmeniz gerektiğini söylemeye çalışması bir yaştan sonra hayattaki en büyük kabus haline geliyor.

  hep çalışkan temiz güleryüzlü bakımlı naif bir kız sorumluluk sahibi bir abla oldum anneme layık olabilmek için. ama tüm iltifatlar onun içindi onun iyi bir çocuk yetiştirmiş olması ne kadar fedakar bir anne olması ile ilgiliydi herşey. ben olması gereken olmaya çabaladım hayatım boyunca hala da çabalıyorum ama annemin mükemmeli çok yukarda ulaşamıyorum hiç.

  eskiden yahudiler bir keçi bulup tüm günahlarını ona anlatıp çöle terk ederlermiş ölmesi için keçi ölünce günahlarından kurtulduklarına inanırlarmış. o keçiye benzetiyorum kendimi bazen. günah keçisine.

  bütün mutsuzluklarını endişelerini babamla ilgili üzüntülerini hep ben dinledim anne ne yapacağımı bilemeden kahrolarak hala da dinlerim. senin gözyaşların dünyanın sonun gibiydi ama elimden birşey gelmiyordu. güçlü durmak için sen üzülme diye ağlayamıyordum üstelik. ama bana derdimi sırrımı kimseye anlatmamam gerektiğini öğrettiğinde bunlarla nasıl başedeceğimi de öğretseydin keşke. keşke bunları sana söyleyebilseydim. hiç konuşmadan suçlamadan gel benim küçük kızım ben sana kızmadım anneler çocuklarına hiç kızmaz deseydin bende sarılsaydım öpseydim keşke.

  insan annesine küsünce dünyaya küsüyormuş bilmiyordum.
  10 ... fikrimin ince gulu
 • günün sözü

  8154.
  Seninle ben bir çaydanlık gibiyiz. Ben üst sen alt kısmı.

  Hani büyüksün ya! Aramızdaki fark ise şu:

  Ben sensizde demlenirim. Ama sen bensiz ancak su kaynatırsın.

  K. iskender
  6 ... fikrimin ince gulu
 • günün şarkısı

  2797.
  Warren G & Sissel — Prince Igor

  https://youtu.be/qNPguBobQPY
  1 ... fikrimin ince gulu
 • ali denizci

  2.
  istanbul da iyi bir ailenin iyi bir eğitim almış çocuğu. gençliğinde sol fraksiyonlara katılmış kendi tabiriyle robin hood culuk oynamış romantiklerden. ama hep uyumsuz rahatsız. sonra cezaevi alkol ve sokaklar.

  herşeyi bırakıp 3,5 yıl sokaklarda hatta aşiyanda bir mezarda evsiz olarak yaşar. o mezara ateist girdim sufi çıktım diyor kendisi. hep bir yemek ve çamaşır getirenim oldu diye de ekliyor. istanbul da kimse açlıktan ölmez korkmayın diyor.

  sonra tedavi görüyor ve derviş baba isimli istanbul da pek çok şubesi olan merkezi balat taki tamamen hayır ve yardımlarla dönen sokaktaki evsizlere yoksul ailelere meczup insanlara yardım etmek isteyen insanları biraraya getiren derneği kuruyor. para kabul etmiyor. doyurmak giydirmek çocuksa eğitim vermek yıkamak barındırmak vs gibi kişi nasıl yardım edebileceğine inanıyorsa o şekilde yardım ediyor.

  Karanlık gecede karanlık kuyunun dibindeki ayağı kırık karıncanın rızkından biz sorumluyuz. beni aşiyan daki o boş mezardan çıkarıp nihayet tedavi etmeye ikna eden cümledir bu diye de ekliyor.

  hala yaşıyorsak mutlaka bir anlamı vardır.
  4 ... fikrimin ince gulu
 • yeni şeyler getiriyorum